Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Güney Afrikalılar, 49.000 Yıl Önce Süt İçeren Boyalar Kullanarak Kendilerini Süslediler!

Güney Afrikalılar, 49.000 Yıl Önce Süt İçeren Boyalar Kullanarak Kendilerini Süslediler!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Colorado Üniversitesi ile Günay Afrika, Johannesburg'taki Witwatersrand Üniversitesi önderliğinde uluslararası bir araştırma ekibi, 49,000 yıl önce bölgede yaşayan insanların süt ve aşı boyasıyla kendilerini süslediğini, taşları ve odunları dekore ettiklerini keşfettiler.

Colorado Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi yöneticisi ve çalışmanın öncü yazarı olan Paola Villa, aşı boyası kullanımı Avrupa'da ve Afrika'da 250,000 yıl öncesine kadar tarihlenebilmekte olduğunu fakat öncül insanlarda süt ve aşı boyasının birlikte boya olarak kullanımına dair ilk buluntuların Güney Afrika'da olduğunu belirtmektedir. Sütün ise büyük bir ihtimalle bufalo, Afrika antilobu, impala, Afrika ceylanı gibi Boynuzlugiller (Bovidae) familyası üyelerinin öldürülerek elde edildiğini söylemektedir. Villa, şöyle diyor:

Boya olarak kullanımı hala tam olarak kesin olmasa da, bu bulgu, sütün aşı boyasıyla birlikte kullanılmasının Güney Afrika'ya evcilleştirilmiş sığırların gelmesinden çok daha önce olması açısından oldukça şaşırtıcıdır. Süt veren yabani Boynuzlugiller'den süt elde etmek, aynı zamanda bu insanların bu ürüne özel bir önem ve değer verdiğini de göstermektedir

Villa, modern insanlar tarafından yaşam alanı olarak kullanılan Güney Afrika'da KwaZulu-Natal'da bulunan Sibudu Mağarası'nda, toz haline getirilmiş boya karışımına rastlandığını ve bunun Orta Paleolitik Çağ'a yaklaşık 38,000 ila 77,000 yıl öncesi döneme tarihlendiğini söylüyor.

Toz halindeki aşı boyası karışımlarına Güney Afrika'daki bir kaç bölgede daha rastlanmış olmasına rağmen bu bulguya kadar sütün bir kimyasal bağlayıcı olarak kullanımına dair bir kanıta rastlanmamıştı.

Çalışmanın makalesi PLOS ONE dergisinde yayınlandı.[2] Makalenin yazarları, İtalya'dan Roma'daki İtalyan Paleontoloji Enstitüsü, Monte St. Angelo Üniversitesi ve Pisa Üniversitesi'nden, İsviçre'den Cenevre Üniversitesi'nden, İngiltere'den Oxford Üniversitesi'nden araştırıcılar ile kazı çalışmalarının direktörü olan Witwatersrand Üniversitesi'nden Prof. Lyn Wadley'den oluşmaktadır.

Villa, sığırın Güney Afrika'da 1000-2000 yıl öncesine kadar evcilleştirilemediğini söylemektedir. Güney Afrika'daki yabani boynuzlugiller doğum yaptıklarında sürülerinden ayrılmaları ve yavrularını saklama girişiminde bulunmaları ile bilinirler, bu davranış biçimi de tecrübeli Orta Paleolitik avcıları için kolay av olmalarına neden olmuş olabilir.

Villa'ya göre, kurumuş boya bileşeninin üzerinde korunduğu taş yonga, süt ve aşı boyasını karıştırmak için veya boyayı yüzeylere sürmek için kullanılmış olabilir. Araştırıcılar ileri teknoloji kimyasal ve element analizleri sonucu, sütün ana proteini olan kaseinin yonga üzerinde bulunuyor olduğunu doğruladılar.

Hem Afrika'daki, hem de Avrupa'daki arkeolojik alanlarda, araştırıcılar 250,000 yıl öncesine kadar aşı boyası (demir oksit içeren sarı ve turuncudan kırmızı ve kahverengiye kadar çeşitlilik gösteren doğal pigment) kanıtları bulmuşlardır. 125,000 yıl önce ise aşı boyasının öğütelerek boya tozu haline getirildiğine dair kanıtlar bulunmuştur.

Daha önce aşı boyasının zaman zaman tarihöncesi Afrikalılar tarafından reçine veya doğal sakızla karıştırılarak, taş veya kemik aletleri saplarına yapıştırmak amacıyla yapışkan malzeme üretmek için kullanıldıkları öne sürülmüştür. Ayrıca bu madde hayvan postlarını muhafaza etmek için veya vücut boyası olarak da kullanılmış olabilir. Güney Afrika'daki Blombos Mağarası'nda 100,000 yıl kadar önceki döneme tarihlenmiş, zengin aşı boyası içeren hayvan iliği ile karışımına rastlanmıştır.

Vücut boyama adeti, Güney Afrika'nın yerli San halkınca yoğun şekilde uygulanmakta ve bunun tasvirine tarihöncesi kaya sanatında da rastlanmaktadır. Aşı boyası ve sütün karıştırılmasıyla ilgili etnografik veri olmasa da, Namibia'da bulunan Himba halkı aşı boyasını tereyağı ile karıştırarak, derilerini, saçlarını ve kuş tüyü kıyafetlerini renklendirecek boyalar üretmektedirler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 00:50:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7044

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Hastalıkların Tedavisi
Maymun
Balık
Coğrafya
Bakteriler
Doğa Yasaları
Çocuklar İçin Bilim
Tüyler
Atmosfer
Yaşlılık
Oyun Teorisi
Acı
Protein
Safsata
Sars
Karadelik
Obezite
Dağılım
Viral
Diş
Gerçek
Kanıt
Alkol
Kültür
Elektrik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki uzaylılar Dünya'ya gelseydi, onlara halen enerji kaynağı olarak yerin derinliklerinden fosil yakıt çıkardığımızı söylemeye utanırdım.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder