Güneş Patlamaları ve Etkileri

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselin üst bölümünde görmüş olduğunuz siyah kısımlar "Güneş Lekeleri"dir. Güneş patlamaları, daha doğrusu Güneş'in aktivitesinin artması sonucunda manyetik alana bağlı olarak Güneş'in yüzeyinde belli lekeler oluşmaktadır. Güneş patlamalarının şiddeti ne kadar çok artarsa Güneş lekelerinin boyutu da artmaktadır. Güneş'in bu aktivasyonu (hareketliliği) bir döngü (evre) halindedir. Her 11-12 senede bir Güneş'in aktivasyonu artan bir eğilimdedir. Bu döngüyü tamamladıktan sonra ise Güneş tekrardan eski haline dönmektedir. 

Güneş patlamalarının ara ara artması, NASA'nın ve bilimle ilgili halkın ilgisinin sıklıkla bu alana kaymasına neden olmaktadır. Güneş patlamalarının artması, güneş rüzgarlarını da arttırmaktadır. Bu da beraberinde manyetik fırtınaları getirmektedir. Güneş patlamaları sonucunda Güneş'te ki birçok toz,gaz bulutları ve elementler Dünya'mıza gelir. Güneşten gelen bu maddelerin yoğunluğu bizim çeşitli iletişim sistemlerimizi bozmaktadır. NASA'da böyle bir durumun olmaması için Güneş patlamalarını detaylı bir şekilde analiz etmektedir.

Güneş patlamaları aynı zamanda Güneş Sistemi içerisindeki birçok gezegenin atmosferini de etkilemektedir. Güneş ışınlarının ve patlama sonrası açığa çıkan toz ve gaz bulutlarının bir başka gezegenin yeryüzüne ulaşması o gezegenin atmosfer tabakasını inceltmektedir. Tabi sadece atmosfer tabakasını incelten tek etmen Güneş ışınları ya da Güneş Patlamaları değildir. Bunun yanı sıra gezegenin kütlesi (kütle çekimi) de büyük bir önem taşımaktadır. Güneş ışınları, bir başka gezegenin yüzeyine geldiğinde atmosfer tabakasını oluşturan gaz bulutları kinetik enerji kazanır ve gezegenin yüzeyinde tutunamaz, uzaya saçılırlar. 

Hazırlayan: BDHŞ

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Bir Yıldızın Yaşam Döngüsü

Güneş Sistemi İçerisindeki Birkaç Gezegenin Boyut Kıyaslaması

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder