Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

GPS Uygulamaları Yön Bulma Becerimizi Köreltiyor, Ancak Bu Bir Sorun Değil!

GPS Uygulamaları Yön Bulma Becerimizi Köreltiyor, Ancak Bu Bir Sorun Değil! Fix Auto USA
GPS uygulaması
4 dakika
1,838
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Pek çoğumuz aşina olmadığımız bir şehirde bir otel, kafe veya toplantı gibi belli bir yere gitmek zorunda kalmışızdır.

Telefonumuzdan birkaç tıklamayla gideceğimiz yeri navigasyon uygulamasına girebiliyoruz. Uygulama bize, trafikten, ücretli yollardan ve hatta San Francisco gibi şehirlerde yokuşlu yollardan uzak durmamızı sağlayan bir rota çiziyor. Böylece yol bulmak konusundaki kaygılarımız azalıyor, artık navigasyondan gelen sesli komutlar ve ara sıra ekrandaki güncellenen haritaya attığımız bakışlarla kolaylıkla gitmek istediğimiz yere gidebiliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak sağ salim varınca, oraya nasıl vardığımıza dair pek de fikrimiz olmadığının farkına varıyoruz. Yol üstünde gördüklerimizi hatırlayamıyor ve telefonumuz olmadan geldiğimiz yere geri dönemiyoruz.

İşte bütün bunlar da bizi o büyük soruya götürüyor: Telefonlarımızın navigasyon özellikleri bizleri yön bulmada kötü mü yapıyor?

Tüm Reklamları Kapat

Bu konuda yapılan bir araştırma, bu kanıyı tasdikliyor. Ancak bu cihazların her yerde bulunabilmelerini ve yön bulmamızda yararlı olan özelliklerini göz önünde bulundurursak, belki de bu cihazları vücudumuza ait teknolojik birer protez parçalar olarak kabullenmeliyiz.

Yön Bulmakta Kötüleşmek

Tüm kültürlerde yön bulma davranışı görülür:[1] Yön bulma; bireylerin çevrelerindeki engelleri algılaması ve devamında uzak bir noktaya ulaşabilmesidir.

Coğrafyacılar, psikologlar, antropologlar ve nörologların hepsi, insanların bir yerden başka bir yere nasıl ulaştıklarını incelemişlerdir. Psikolog Alexander Siegel ve Sheldon White, 1975 yılında yayınladıkları kritik makalelerinde, insanların yoldaki belli başlı işaretlere dair bilgileri sayesinde seyahat edebildiklerini ileri sürdüler.[2] Makaleye göre, ulaşılan yerlere dair bu işaretlerin yenileriyle ilişkilendirilmesi yoluyla, yeni seyir rotaları keşfedilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Örneğin karlı ve topografik olarak tekdüze yerlerde yaşayan Eskimolar, rüzgârla oluşan kar yığını şekillerine ve rüzgar yönü gibi minik ipuçlarına karşı oldukça hassastırlar.[3] GPS cihazlarının ortaya çıkışına kadar, bu kültürlerde kaybolma fikrine dair kültürel bir anlayış yoktu.[4]

Araştırmalar, telefonlarımızdaki GPS uygulamaları gibi navigasyon cihazlarının bizleri yön bulmada kötü etkilediklerini göstermekte. Bu arayüzler, biz kullanıcıları fiziksel olarak yön bulurken olduğumuzdan veya statik haritalardan yardım alırkenkinden daha az hareket ettiriyor.[5] Ellerimizde taşıdığımız bu navigasyon cihazları; daha düşük uzamsal/mekânsal biliş (İng: "spatial cognition") kabiliyeti, daha zayıf yön bulma becerisi ve azaltılmış çevresel farkındalık ile ilişkilendirildi.[6]

İnsanların, navigasyon cihazlarını kullandıklarında geldikleri rotayı hatırlama ihtimalleri daha düşük.[6] Navigasyon cihazlarına başvurmayan kullanıcılar, bir rotayı takip ederken daha uzun sürede kararlar veriyorlar, daha yavaş seyahat ediyorlar ve yön bulmada daha fazla hata yapıyorlar.[7]

Fiziksel olarak veya statik haritalarla yön bulmak çevreyle etkileşimi gerektirirken; rehberli, yani bu uygulamalar yardımıyla yapılan yön bulmada birey, devre dışıdır.

GPS uygulaması veya harita üzerinden yol bulmak
GPS uygulaması veya harita üzerinden yol bulmak
Pixabay

Görüş Alanını Genişletmek

Ancak bütün bunlar navigasyon uygulamalarının tamamıyla kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bu cihazları gözümüzde şeytanlaştırmak, belki de bizleri duygusallaştıran daha basit, hayali bir zaman ve yerde bulduğumuz bir çeşit "etno-nostalji"dir.[4] Teknolojik gelişmeler, insanları tarih boyunca zahmetten ve sıkıntıdan kurtarmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Dahası, deneyimlerimizin çoğu teknoloji aracılıyığla oluşmuştur.[4] Sürücüler araba kullanır, avcılar silah kullanır ve birçoğumuz sürekli akıllı telefonlarımızı kullanırız. Kısacası, sosyolog Claudio Aporta ve ekolojist Eric Higgs'in belirttiği gibi:

Teknoloji, günlük hayatımızın büyük bir kısmının içinde yer aldığı ortam haline geldi.

Coğrafyacı Robert Downs, 1997'deki ufuk açıcı makalesinde; mekansal teknolojilerin, coğrafi düşüncenin tamamıyla yerine geçmesi gerekmediğini, bundansa mekansal farkındalığımızı tamamlayan birer protez olarak hizmet etmesi gerektiğini savunmakta.[8] Bilgiye erişimin artışı, insanlara hızlı ve kolay bir şekilde yeni yerler bulmaya dair yeni bir imkan oluşturuyor. Devamında bu fırsat, bulunan yerlerin fiziksel olarak da keşfedilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca artık topografyayı daha iyi anlamak için yer isimlerini ezberlenmesine daha az odaklanabiliyoruz.

Araştırmalar, navigasyon uygulamalarının, daha düşük uzamsal bilişe sebep olduğunu gösterse de bütün bunların suçlusu uygulamaların kendisi olmayabilir. Kılavuzlu navigasyonu sık sık kullananlar, kendi yön bulma kabiliyetlerine halihazırda en az güvenen insanlardır.[6] Navigasyon cihazlarının fazla kullanılması, insanların cihazlarına daha fazla güvendiği ve çevrelerindekilerin daha az farkında olduğu olumsuz bir etkilenme döngüsüne yol açar.

Dahası, bazı gruplar için bu cihazlar etkinleştiriyor. Görme engelliler artık navigasyon cihazları sayesinde bağımsız bir şekilde yön bulabiliyor.[1] Elle navigasyon, dezavantajları olmadan olmasa da, gerçek veya hayali olsunlar, mekansal oryantasyon zorlukları olanları güçlendirebilir. Dezavantajları olsa da navigasyon cihazları, yön bulmada zorluk yaşayan insanlara büyük destek olabilirler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2023 14:26:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11508

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Tüy
Sosyal Mesafelendirme
İfade
Canlı Cansız
Tarih
Antik
Dalga
Atom
İspat
Stres
Uçuş
Ufo
Evrenin Genişlemesi
Damar
Patojen
Bilim Felsefesi
Felsefe
Oyun Teorisi
Bilim
Gezegen
İnsanın Evrimi
Mistik
Mantar
Uzay Aracı
Eczacılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. M. Bernstein, et al. GPS Uygulamaları Yön Bulma Becerimizi Köreltiyor, Ancak Bu Bir Sorun Değil!. (10 Mart 2022). Alındığı Tarih: 9 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11508
Bernstein, J. M., Deniz, B. G., Bakırcı, Ç. M. (2022, March 10). GPS Uygulamaları Yön Bulma Becerimizi Köreltiyor, Ancak Bu Bir Sorun Değil!. Evrim Ağacı. Retrieved December 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11508
J. M. Bernstein, et al. “GPS Uygulamaları Yön Bulma Becerimizi Köreltiyor, Ancak Bu Bir Sorun Değil!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Berfin Gamze Deniz, Evrim Ağacı, 10 Mar. 2022, https://evrimagaci.org/s/11508.
Bernstein, Jennifer M.. Deniz, Berfin Gamze. Bakırcı, Çağrı Mert. “GPS Uygulamaları Yön Bulma Becerimizi Köreltiyor, Ancak Bu Bir Sorun Değil!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Berfin Gamze Deniz. Evrim Ağacı, March 10, 2022. https://evrimagaci.org/s/11508.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close