Paylaşım Yap

İleri Web Uygulamaları: Elveda "Evrim Ağacı Mobil App", Merhaba "Evrim Ağacı Progressive Web App"!

İleri Web Uygulamaları: Elveda "Evrim Ağacı Mobil App", Merhaba "Evrim Ağacı Progressive Web App"!
10 dakika
105,628
 • Yazılım
 • Evrim Ağacı Sistemleri

2019'un başında yeni mobil uygulamamızı heyecanla duyurmuştuk ve sizlerden de çok güzel geri dönüşler almıştık. O zamandan beri gösterdiğiniz güzel destek ve gönderdiğiniz harika geri bildirimler için çok teşekkürler!

Ne yazık ki mobil uygulamanın sitemizden bağımsız olmasından ötürü ve bizim sitemiz "tamamlanmış bir proje" olmak yerine, "durmaksızın gelişen, yaşayan, evrimleşen bir site" konumunda olduğu için, bir yandan sitemizi ulaştırmak istediğimiz noktaya yönelik durmaksızın geliştirirken (ve eskiden var olan parçaları da sürekli değiştirirken), diğer yandan siteden büyük oranda bağımsız çalışan mobil uygulamamızı, yaptığımız işlerin büyüklüğüne kıyasla pratik olarak var olmama noktasında olan iş gücümüz ve maddi gücümüz dolayısıyla eş zamanlı bir şekilde sürdürmemiz giderek imkânsızlaştı. Çünkü sitede yaptığımız her değişikliğin mobil uygulamada yeniden yapılması gerekiyordu ve bizim ekibimizde mobil uygulamamızla ilgilenebilecek şu anda kimse yok.

Bunun yarattığı en büyük problem, güncellenen mobil uygulama yazılım paketlerine yetişemememiz sonucunda kademeli olarak uygulamamızın bozulmaya ve sorun çıkarmaya başlamasıydı. Biz uygulamamızla ilgilenemedikçe, sorunlar ve şikayetler arttı. Ama önceliğimiz mobil uygulamamızın kusursuz olması olmadığı için, yani sitemizi öncelikle olmasını istediğimiz yere getirmek için canla başla çalıştığımız için, haklı olarak mobil uygulamada bozulan kısımlar, şikayetleri giderek arttırdı. Bunları (vakitlice) çözememek, canımızı sıkmaya başladı; çünkü biz Türkiye'deki bilimseverler için her anlamda kusursuz bir deneyim yaratmaya çalışıyoruz.

Bunu çözmenin iki yolu vardı: Ya mobil uygulamadan tamamen vazgeçecektik ya da 2015 yılında hayatlarımıza giren ve o gün bugündür hızla gelişen yeni bir teknolojiyi Evrim Ağacı'na getirecektik: Progressive Web Applications (PWA) veya Türkçe tabiriyle İleri Web Uygulaması.

Evrim Ağacı İleri Web Uygulamasını Nasıl Kurarım?

Aşağıda ileri web uygulamaları ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz; ancak bu yazıyı okuyanların çoğunun asıl ilgileneceği şeyin bunu nasıl kuracakları olduğu için, hemen o bilgiyle başlayalım: Bildiğiniz gibi herhangi bir mobil uygulamayı kurmak için, mobil cihazınızdaki dükkana (örneğin Play Store veya App Store) gitmeniz ve oradan ilgili uygulamayı bulup, cihazınıza kurmanız gerekmektedir.

İleri web uygulamalarında durum benzer; ancak cihazınıza kurmak için herhangi bir dükkana gitmenize gerek yok! Tek yapmanız gereken, destekleyen bir tarayıcı kullanmak ve mobil tarayıcınıza bağlı olarak 1-2 adım atarak ileri web uygulamamızı kurmak.

Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Google Chrome, Brave, Microsoft Edge)

Belki biliyor olabileceğiniz gibi Google Chrome, Microsoft Edge (Internet Explorer değil) ve Brave gibi modern tarayıcılar Chromium adı verilen ve Google tarafından geliştirilen bir altyapıyı kullanmaktadır. Dolayısıyla bunların hepsinde ileri web uygulaması aynı şekilde kurulabilmektedir (ikonlar arasında ufak farklar olabilir ancak işlevleri aynı olacaktır).

 1. Chromium tabanlı tarayıcınızı kullanarak Evrim Ağacı'na gidin.
 2. Tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın.
 3. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.
 4. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin (uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz).

Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Google Chrome ve Brave)

Çok benzer bir şekilde, Chromium temelli mobil cihazlarınıza da Evrim Ağacı ileri web uygulamasını kolaylıkla kurabilirsiniz. Aşağıdaki videoda, takip etmeniz gereken basit basamaklar gösterilmektedir.

Safari Mobil Uygulama

Apple mobil cihazlarda Safari kullanıyorsanız, otomatik olarak kurmanızı önermeyecek. Ancak çok basit bir şekilde kurulumu yapabilirsiniz. Aşağıdaki video, nasıl yapabileceğinizi gösteriyor:

Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması ile Çözülen Sorunlar

Mobil uygulamamızı geliştirecek bir ekibimiz olmaması ve buna gücümüzün yetmemesinden ötürü, yıllar içerisinde birçok sorunun biriktiğini söylemiştik. Bunlar arasından en göze çarpanları, ileri web uygulamamız sayesinde artık çözüldü. Çözülen bu sorunlar arasında şunlar var:

 • Farklı mobil cihazlardaki uyumsuzluk problemleri tamamen ortadan kalktı; artık her cihazda kullanılabilir hâle geldi.
 • Uygulama açılırken veya uygulama içinde (örneğin geri tuşuna tıklandığında) yaşanan çökme problemleri ortadan kalktı.
 • Yazılarda çeşitli formatlar (kalın yazma, italik yazma, vb.) kullanıldığında yaşanan uyumsuzluklar ortadan kalktı; artık her yazıyı sorunsuz bir şekilde okumanız mümkün.
 • Mobil uygulamamızda yazıların içinde oluşan kararmalar (yazıların siyah arka plan üzerine siyah çıkması) sorunu giderildi.
 • Tasarım farklılıklarından doğan boş alanlar ve ekran uyumsuzlukları tamamen ortadan kalktı.
 • Destekçilerimiz arasına katılarak Reklamsız Deneyim elde eden okurlarımızın bu deneyimi konusundaki entegrasyon problemleri tamamen ortadan kalktı. Artık kesintisiz bir şekilde Reklamsız Deneyim'e erişmek mümkün.
 • Mobil uygulamamızda arama kutusunun olmayışına yönelik eksiklik giderildi; artık tüm içeriklerimizde arama yapabileceksiniz.
 • Mobil uygulamamızda kategorilere ulaşmanız mümkün değildi; artık tüm yazı kategorilerine ulaşabilirsiniz.
 • Soru & Cevap Platformu, Etkinlik & İlan Platformu, vb. dijital araçlarımız mobil uygulamamızda bulunmuyordu. İleri web uygulamamız üzerinden bunların hepsine erişebilirsiniz.
 • Mobil uygulamamızda bulunmayan "Okundu Olarak İşaretle", "Rastgele" ve "Geçmiş" gibi tuşlarımızı ileri web uygulamamızda kullanabilirsiniz.
 • Mobil uygulamamızda içerik üretmeniz mümkün değildir; ileri web uygulamamızı kullanarak içerik oluşturabilirsiniz.
 • Mobil uygulamamızda videolar tam ekranda oynayamıyordu; ileri web uygulamamızda istediğiniz boyutta izleyebilirsiniz.
 • Mobil uygulamamızı çevrimdışı (offline) olarak kullanmanız mümkün değildi. İleri web uygulamamızda seçtiğiniz içeriklere ve bizim sizler için derlediğimiz bir grup içeriğe çevrimdışı bir şekilde de erişmeniz mümkün.

İleri Web Uygulamasını Hangi Tarayıcılarla Kullanabilirsiniz?

Tarayıcı desteği bizimle ilgili bir konu olmaktan ziyade, tarayıcıların ileri web uygulamalarını desteklemesiyle ilgili bir konu; dolayısıyla bizim bu konuya müdahale şansımız şu anda pek bulunmuyor. En güncel destek listelerini Can I Use gibi sitelerden görebilirsiniz.

Desteklenen ve Aktif Olarak Kontrol Edilen Tarayıcılar

 • Google Chrome (Android & Masaüstü)
 • Mozilla Firefox (Android)
 • Brave (Android & Masaüstü)
 • Microsoft Edge (Android & Masaüstü)
 • iOS Safari (iOS'te Safari haricinde hiçbir tarayıcı desteklenmemektedir)
 • Opera (Mobil)

Desteklenmeyen Tarayıcılar

 • Mozilla Firefox (Masaüstü)
 • Safari (Masaüstü)
 • Opera (Masaüstü)

İleri Web Uygulaması Nedir?

Dikkat ettiyseniz birçok markanın mobil uygulamaları ile internet siteleri birbirinden epey farklıdır. Her ne kadar çok benzer tasarlanmaya çalışılsa da, en nihayetinde bir mobil uygulama ile bir internet sitesi arasındaki farkı anında söyleyebilirsiniz. Çünkü her ikisi de bağımsız olarak tasarlanırlar ve çoğu durumda birbirleriyle arka planda iletişim kurarlar.

İleri Web Uygulamasının Avantajları

İleri Web Uygulamaları ise, bir mobil uygulama gibi davranıp (ve bunların avantajlarından faydalanıp), aslında internet sitesi gibi çalışan ve dolayısıyla mobil uygulama ile internet sitesi arasındaki uçurumu kapatan, oldukça hoş bir teknoloji.

Üreticiler İçin Avantajlar

HTML, CSS ve JavaScript gibi yaygın web teknolojileriyle inşa edilen bu uygulamaların, bizim gibi üreticiler için birçok avantajı var:

 • Bir siteyi ileri web uygulamasına çevirmek, mobil uygulamaya çevirmekten çok daha kolaydır. Hem kod yükü açısından, hem masraf açısından... Uygulamaların ortalamada ilk 3 günde kullanıcılarının %77'sini kaybettiği, en iyi 100 uygulamanın bile ilk 3 günde kullanıcılarının %50'sini kaybettiği gerçeği düşünülürse, sıra dışı bir başarı gösteremeyen uygulamalara harcanan emek ve yatırımların boşa gitme ihtimali çok yüksektir.[1]
 • Masaüstü ve tüm mobil cihazlardaki ileri web uygulaması (ve internet sitesi) aynı kod tabanını kullanır. Mobil ve masaüstü için ayrı tasarımlar geliştirmek gerekmez. Hele ki mobil-öncelikli bir tasarım güdüyorsanız, ileri web uygulamaları sizin için çok uygundur.
 • Kullanıcıların sitenizden hemen çıkma oranlarını dikkate değer düzeyde azaltır, oturum sürelerini ve sayfa görüntülenmelerini dikkate değer miktarda arttırır. Örneğin Infobae sitesinin ileri web uygulamasında hemen çıkma oranı %5, tarayıcıdaki oran %51'dir; oturum süreleri %230 daha uzun, sayfa görüntülenmeleri ise %300 daha fazladır.[2]
 • Kitlesel güncelleme yapmak çok daha kolaydır.
 • App dükkanlarına olan bağımlılığınızı ortadan kaldırır. Bu dükkanlarda birbirini taklit eden ve rekabeti içi boş bir şekilde şişiren uygulamalarla görünürlük için yarışmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca kullanıcıların %70-80 arasının eğlence (YouTube gibi), sosyal medya (Facebook gibi), hızlı mesajlaşma (Whatsapp gibi) ve oyun (Fortnite gibi) uygulamaları indirdiği düşünülecek olursa, bu kategorilerde muazzam bir başarınız yoksa veya bu kategorilerde değilseniz, uygulamanızın bulunma ihtimali çok düşüktür.
 • Sitenizi normalde kullanan kullanıcılarınızın ileri web uygulamanızı bulması, normal uygulamanızı bulmanızdan çok daha kolaydır; çünkü tarayıcılarında uğradıkları zaman indirmeleri otomatik olarak önerilir (birçok durumda). Kullanıcıların bir dükkana gitmesi, uygulamanızı araması, indir tuşuna basması, onayları vermesi ve inmesini beklemesi süreci, %20'ye varan kullanıcı azalmasına neden olmaktadır.
 • Mobil kullanıcılar, zamanlarının %80'ini mobil uygulamalarda geçirse de, bu zamanın %77'si sadece 3 uygulamada geçirilmektedir, %96'sı ise sadece 10 uygulamada geçirilmektedir ve sizin uygulamanızın bunlardan birisi olma ihtimali çok düşüktür.[3], [4] İleri web uygulamaları, kolay bulunurluk ve tarayıcı entegrasyonu sayesinde bu etkileşim ihtimalini arttırır.
 • Arama Motoru Optimizasyonu geliştirmelerinize güç ve hız katar; çünkü mobil uygulamada olanın aksine, ileri web uygulamasında kullanıcılarınızın etkileşimi ve performansının artması, sitenizin genel endekslenme başarısını arttırır.

Üreticiler İçin Dezavantajlar

Elbette, geliştirilmekte olan bir teknoloji olarak, ileri web uygulamalarının halen sürmekte olan bazı problemleri var ve bu, mobil uygulamalara nazaran bazı problemleri doğurabiliyor. Bunlardan da haberdar olmak faydalı olacaktır:

 • iOS desteği halen yeterince oturmuş değildir ve sorunlarla karşılaşma ihtimali göreli olarak daha yüksektir.
 • iOS içinde bildirim gönderimi desteklenmemektedir (şimdilik).
 • Bizim gibi içerik sağlayıcıları değil de, çok karmaşık oyun geliştiricileri gibi CPU-yoğun işlemler yapacaklar için ileri web uygulaması şimdilik önerilmemektedir. Ancak oyunların bulut-temelli evrimi gözetilince, bunun da değişmesini bekleyebiliriz.
 • App dükkanlarının yayın öncesi kontrolü bulunmadığı için, yazılımcıların hatalarına daha çok dikkat etmesi gerekir.
 • Cihaz donanımına erişim izinleri biraz daha kısıtlıdır; ancak bu kısıt hızla ortadan kalkmaktadır.
 • Giyilebilir cihazlar ve çevresel donanımlar ile entegrasyon daha kısıtlıdır.

Kullanıcılar İçin Avantajlar

Elbette, aynı teknolojinin kullanıcılar için de muhteşem avantajları var:

 • Sitelerin masaüstünden eriştiğiniz versiyonları ile mobil cihazlardan eriştiğiniz versiyonları arasındaki farkları çözmenize gerek kalmaz; çok daha bütünleşik bir deneyime erişirsiniz.
 • Birçok kullanıcı, mobil uygulama ile uğraşmak istemez; aradığını bulmayı veya işini kolayca halletmeyi ister (bir yazıyı bul, bir arkadaşa ödeme yap, bir araba kirala, bir taksi çağır vs.). İleri web uygulamaları, aradığınız şey ile sizin aranızdaki mesafeyi kısaltır.
 • Mobil uygulamalara özgü davranış yelpazesinin hepsini ileri web uygulamalarında da bulabilirsiniz; ancak ileri web uygulamaları buna ek olarak, siteyle daha da geniş bir şekilde etkileşmenizi mümkün kılar.
 • Özellikle de içerik üreticileri tarafından sağlanan mobil uygulamanın çoğunun aksine, çevrimdışı okumak üzere içerik kaydetmenizi sağlayacaktır. Böylece internetiniz olmasa da kaydettiğiniz ve tarafımızdan önerilen bazı içeriklere erişebileceksiniz.
 • İleri web uygulamaları, normal uygulamalardan çok daha küçük boyutludur. Cihazınızda çok daha az yer kaplar.
 • Yeni özellikleri almak için özellikle güncelleme yapmanız gerekmez.
 • Mobil uygulamalar kadar fazla donanım erişimi izni vermeniz gerekmez.
 • Cihazınızın arka planında yapabileceği işlem sayısı daha kısıtlıdır.

Kullanıcılar İçin Dezavantajlar

 • iOS desteği şimdilik biraz kısıtlı olduğu için Apple cihazlarınızda Safari kullanıyorsanız bazı bildirimleri kaçırma ihtimaliniz bulunmaktadır (ama güncel mobil uygulamalarımızda da bu bildirimler zaten bulunmamaktaydı).
 • Mobil uygulamaların özgün tasarımının yarattığı alışmışlık hissinden ötürü, ileri web uygulamalarını ilk başta kullanırken biraz "app değilmiş gibi" hissedebilirsiniz (ileri web uygulaması alanındaki inovasyonlarla bunun yakın vadede ortadan kalkması beklenmektedir).
 • Giyilebilir cihazlar ve çevresel donanımlar ile entegrasyon daha kısıtlıdır (Evrim Ağacı olarak buna ihtiyacımız pek yok; ancak bu eksikliğin de gelecekte çözüleceğini tahmin ediyoruz).

Henüz mobil uygulamaların yerini tamamen almış değil; gelecekte de tamamen alacak mı kesin olarak bilmek zor ama gidişat oldukça güçlü bir şekilde bunun olacağını gösteriyor.[5], [6], [7], [8] Biz de, her zaman olduğu gibi, bu yeni sayılabilecek teknolojinin en erken kullanıcısı (İng: "early adopter") olma ilkemizle, ileri web uygulaması sistemine geçmeye karar verdik!

Zaten yukarıda çözülen sorunlar listesi, ileri web uygulamalarının mobil etkileşimi ne kadar faydalı bir yönde geliştirdiğine yönelik bu bilgilerle birleşince, bu kararımızın yerinde olduğu konusunda hemfikir olacağımıza inanıyoruz.

Sonuç

İleri web uygulaması teknolojisini kullanmaya başlamamızla birlikte, Apple ve Android mobil uygulamalarımızı desteğini sonlandırmaktayız. Bunun bazı kullanıcılarımızı üzeceğini biliyoruz; biz de üzülüyoruz. Fakat sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için, şimdilik bunu yapmak zorundayız. Bu yazının yayına girmesinden itibaren, süresiz olarak, mobil uygulamalarımızı mobil dükkanlarda artık bulamayacaksınız ve içeriklerimize mobil uygulamalarımız üzerinden erişemeyeceksiniz. Eğer halihazırda mobil uygulamamız cihazınızda yüklüyse, bazı diğer özelliklere erişmeyi sürdürebilirsiniz; ancak o özelliklerin hepsi ve daha fazlası şu anda ileri web uygulamamızda bulunuyor ve bundan sonra da yeni özelliklerimiz diğer mobil uygulamalarımıza eklenmeyecek.

Evrim Ağacı'nı hızlı ve çok daha etkili bir şekilde mobil veya masaüstü cihazlarınızda kullanmak için, lütfen yukarıdaki basamakları takip ederek ileri web uygulamamızı kurun. Eğer destekçilerimiz sayesinde gelişimimiz hoşunuza gidiyorsa ve daha fazlasını yapabilmemizi isterseniz, destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz.

Her geçen gün, yepyeni ve çok daha iyi özelliklerde ve yepyeni araçlarda buluşmak üzere!

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
690
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 132
 • Muhteşem! 40
 • Bilim Budur! 30
 • Umut Verici! 22
 • Merak Uyandırıcı! 21
 • İnanılmaz 18
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Üzücü! 6
 • Grrr... *@$# 4
 • Güldürdü 3
 • İğrenç! 2
 • Korkutucu! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ A. Chen. New Data Shows Losing 80% Of Mobile Users Is Normal, And Why The Best Apps Do Better. Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: Andrew Chen | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Google Developers. Infobae More Than Doubles Time Spent On Mobile Site With A Progressive Web App. (3 Kasım 2017). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: Google Developers | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Comscore, Inc.. Global Digital Future In Focus 2018. (6 Mart 2018). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: Comscore, Inc. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ F. Richter. Infographic: App Users Spend 77% Of Their Time On Their Top 3 Apps. (30 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: Statista | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Moerkerke. Progressive Web Apps Will Replace Your Native App. (31 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: IT Next | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Scacca. Will Pwas Replace Native Mobile Apps?. (28 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: Smashing Magazine | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Dods. When Will The Web Replace Native Mobile Apps?. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: Medium | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Evelyn. Are Pwas Set To Replace Native Mobile Apps. (21 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2021. Alındığı Yer: Hacker Noon | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/02/2023 17:57:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10323

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Galaksi
Gıda Güvenliği
Sosyal
Hızlı
Ölümden Sonra Yaşam
Stephen Hawking
Evrim Kuramı
Doğa Olayları
Filogenetik
Köpekbalığı
Müfredat
Ortak Ata
Dünya
Sosyal Mesafelendirme
Sürüngen
Evrimsel Biyoloji
Oyun
Evrim Teorisi
Sağlık Bakanlığı
Yumurtalık
Manyetik
Yanlış
Egzersiz
İyi
Entomoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı, et al. İleri Web Uygulamaları: Elveda "Evrim Ağacı Mobil App", Merhaba "Evrim Ağacı Progressive Web App"!. (2 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 1 Şubat 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10323
Bakırcı, Ç. M., Akman, E. (2021, April 02). İleri Web Uygulamaları: Elveda "Evrim Ağacı Mobil App", Merhaba "Evrim Ağacı Progressive Web App"!. Evrim Ağacı. Retrieved February 01, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10323
Ç. M. Bakırcı, et al. “İleri Web Uygulamaları: Elveda "Evrim Ağacı Mobil App", Merhaba "Evrim Ağacı Progressive Web App"!.” Edited by Eyüp Akman. Evrim Ağacı, 02 Apr. 2021, https://evrimagaci.org/s/10323.
Bakırcı, Çağrı Mert. Akman, Eyüp. “İleri Web Uygulamaları: Elveda "Evrim Ağacı Mobil App", Merhaba "Evrim Ağacı Progressive Web App"!.” Edited by Eyüp Akman. Evrim Ağacı, April 02, 2021. https://evrimagaci.org/s/10323.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.