Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Gerçek Akupunktur Mucizesi, İnsanların Hala Buna İnanıyor Olmasıdır!

Gerçek Akupunktur Mucizesi, İnsanların Hala Buna İnanıyor Olmasıdır! Air Combat Command
4 dakika
18,638
 • Akupunktur

Birçok mistik inancın aksine akupunkturun pratik doğası, taklit araştırmaları sayesinde yanlış bir uygulama olduğunun kolaylıkla ispatlanabilir olmasına izin verir. Bir taklit araştırmasında, gerçek "akupunkturcuların" yaptıklarını iddia ettikleri saf akupunktur ile akupunkturcuymuş gibi davranan araştırmacılar rastgele bir şekilde hastalarla eşleşirler ve vücutlarına akupunktur iğnelerini batırır gibi davranırlar. Akupunktur üzerine yapılan çalışmaların sayısı, diğer herhangi bir "alternatif tıp" alanında olduğundan kat kat fazladır ve bu araştırmaların binlercesinden elde edilen veriler, akupunkturun en kötü ihtimalle hiçbir işe yaramayan, en iyi ihtimalle ise plasebodan (sahte ilaçtan) daha fazla etkisi olmayan bir uygulama olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Şaşırtıcı bir şekilde, akupunkturun sağlığa olan faydaları o kadar azdır ki, yapılan birçok araştırmada hiç tedavi edilmeyen hastalara nazaran bile etkisi, tespit edilemeyecek kadar azdır!

2013 yılında David Colquhoun, Anesthesia & Analgesia isimli dergide akupunktura karşı baş döndürücü ve yerle bir edici bir literatür taraması makalesi yayınlamıştır. Makalesinde şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Şu anda akupunkturcular ile akupunkturcu olmayanlar arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü akupunkturun hastalar üzerinde herhangi bir varsa bile, bu fayda fark edilemeyecek kadar küçüktür. Vaziyet buyken, akupunkturun neden hala var olduğu soru işaretidir. Şüphe yok ki, negatif sonuçların sürekli birikimi, uygulamanın nihayet sonlanmasını sağlayacaktır.

Akupunkturla ilgili sürekli söylenen şey, onun antik bir tedavi yöntemi olduğu ve binlerce yıl içerisinde gözden geçirilerek düzgünleştirilip güçlendirildiğidir. Gerçekteyse akupunktur hakikaten de antik bir tıbbi uygulamadır; ancak iddia edilenin aksine binlerce yılda bu uygulamanın yaygınlığı giderek azalmıştır. Aslına bakarsanız 1822 yılında Çin İmparatorluğu Tıp Akademisi'nden İmparator Dao Guang tarafından tamamen yasaklanmıştır. O günden 1966 yılında Başkan Mao Zedong tarafından yeniden uygulamaya konana kadar Çin'de hiçbir uygulama alanı bulamamıştır. Mao bile akupunktur ile ilgili şöyle demektedir:

Her ne kadar Çin tıbbını teşvik etmemiz gerektiğine inanıyor olsam da, bu uygulamaların hiçbirinin işe yaradığına inanmıyorum.

Tüm bu engellere rağmen akupunktur, Batı Dünyası'nın anaakım tıbba duyduğu korku ve şüpheler nedeniyle 21. yüzyılda yeniden doğmayı başarmıştır. Tabii ki burada insanlar hemen atlayıp şunu diyecektir: "Evet, akupunkturun etkilerinin plasebodan hiçbir farkı yok. İyi ama ne olmuş? Emin olun plasebonun etkileri bile, hiçbir etkinin olmamasından iyidir." Yeni yeni anlamaya başladığımız üzere, gerçekten de plasebo etkisi öylesine güçlüdür ki, size yapılan tedavinin plasebo olduğundan tamamen emin olsanız bile işe yaramaktadır!

Bu Reklamı Kapat

Ancak bu itiraz, akupunktur için geçerli ve rasyonel bir argüman değildir. Çünkü bir insan cümleyi "emin olun" diye sürdürüyorsa, bilin ki argümanın geri kalanı koca bir karadelikten ibaret olacaktır. Burada olan da budur. Bu argümana karşı verilebilecek en kısa cevap, tıbbın her uygulamasında plasebo etkisinin bir miktar da olsa var olduğudur. Akupunktur ve benzeri uygulamalar, plasebo etkisinin özel bir formu veya onun "gizemli doğasının etkileyici uygulamaları" falan değildirler. Bu nedenle gerçek bir ilacın onay alabilmesi için "hiçbir tedaviden daha iyi" olması yetmez; plasebo etkisinden de iyi sonuçlar vermesi gerekir. Bu prensip, modern tıbbın en temel ilkesidir.

Akupunkturu çürüten aşırı fazla sayıda kanıta rağmen, literatürün ücra köşelerinde sürekli olarak beceriksizce yapılan deney üstüne deneyden gelen verilerle, aklı başında araştırmaların akupunktura karşı verilerini hiçe saymaya çalışan kişiler ve araştırmalar bulunmaktadır. Calquhoun, makalesinde şöyle diyor:

Alternatif tıbba dair denemelerin neredeyse tamamı, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna vararak bitmektedir. Bir konu hakkında 3000'den fazla deneme yapıldıysa, artık bundan kuşkulanmak gerekir. Eğer ki 3000'den fazla denemeyle tutarlı sonuçlar elde edemiyorsanız, vazgeçmenin vakti gelmiş demektir.

2015 yılının ortalarında birçok ulusal ve uluslararası yayın yapan gazete, fareler (evet, fareler!) üzerinde yapılan bir akupunktur deneyinden gelen "verilere" aldanarak sayfalarını akupunkturu öven yazılarla donattılar. Ancak makaleyi inceleyip detaylarına girecek olursanız, sorun üstüne sorun görmemek işten bile değildir. Halbuki Guardian, araştırmayı "kronik stresi tedavi etmek amacıyla kullanıldığında, Çin Tıbbı'nın etkisinin plasebo etkisinden çok daha güçlü olduğuna dair bugüne kadar keşfedilen en güçlü kanıt" olarak duyurmuştu. Her nedense "gazeteciler", hiçbir kanıta nazaran bir miktar kanıt bulmanın madalya verilmeyi hak eden bir keşif olduğuna inanmaya meyillidirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmayı yerle bir etmeden önce (ki merak etmeyin, bu çok kolay olacak), akupunkturcular tarafından ileri sürülen temel argümanları (örneğin akupunkturun acıları azalttığı iddiasını) desteklemek için yapılan herhangi bir araştırmanın işe yaramaz olmak zorunda olduğunu belirtelim. Çünkü henüz akupunkturun işe yaradığı ispatlanmadı ki, akupunktur ile ilgili spesifik bir iddianın doğruluğunu kanıtlayabilelim! Üstelik bu araştırmanın fareler üzerinde yapılmış olması, modern tıptaki örneklerinin aksine, araştırmayı aptallık sınırlarından çıkararak "düpedüz saçmalık" sınırlarına sokmaktadır.

Araştırmada kişiler fareleri 14 gün boyunca, günde 1 saat boyunca buz banyosuna sokmuşlardır ve onlara özel iğnelerle elektrik vermişlerdir. Sanki bu, sokağınızdaki akupunkturcuda size yapılacak bir şeymiş gibi! Her neyse... Respectful Insolence (Saygılı Küstahlık) blogunun yazarı cerrah ve yazar David Gorski araştırmayı enine boyuna incelemiş ve elde edilen verilerin akupunkturun geçerliliğine dair hiçbir bulgu sunmadığını göstermiştir. Şöyle söylüyor:

Araştırmada, bir bacağa saplanan bir iğneden elektrik vermenin, sırta saplanan bir iğneden elektrik vermeye nazaran daha az acıttığı iddia edilmektedir. Bunu bilmenin hiçbir yolu yoktur, çünkü fareye bunu soramazsınız!

Hayat kurtarıcı tedaviler için hayvanların denek olarak kullanılmasına karşı çıkan hayvan hakları savunucuları, asıl bu tür araştırmalara odaklanmalıdır. Çünkü akupunkturun işlevsizliği asırlar önce ispatlanmış olmasına rağmen, birileri halen fareleri buz banyolarına sokup onlara elektrik vermektedir. Yapılan hiçbir araştırma bize akupunkturun işe yaradığını söylememektedir; ancak akupunktura inananların ne yaptıklarına dair hiçbir fikirleri olmadığını net bir şekilde görmemizi sağlamaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 32
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 4
 • Grrr... *@$# 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Big Think | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2022 06:25:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3900

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Uçma
Yumurta
Endokrin Sistemi
Periyodik Tablo
Yakınsak Evrim
Aminoasit
Bakteriler
Hücreler
Ribozim
Süt
Oyun
Element
Savunma
Makroevrim
Karbonhidrat
Veri
Doğa Yasası
Sinir
Hasta
Örümcek
Göç
Plastik
Yayılım
Uçuş
İnsanın Evrimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et