Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Geleneksel Dönemin Modernist İnsanı: Evangelista Torricelli

39 Yıla Barometreden Rüzgarların Açıklamasına Kadar Birçok Keşif ve İcat Sığdırmış Deha!

Geleneksel Dönemin Modernist İnsanı: Evangelista Torricelli Famous Inventors
6 dakika
4,202
 • Klasik Fizik
 • Biyografi Araştırmaları

Wolfgang Amadeus Mozart, yalnızca 35 yıl süren kısacık ömrüne 626 eser sığdırmayı başarmıştı. Elizabeth Aschiem, röntgen ışınları üzerinde çalışma yaparken kansere yakalanmıştı. 411 yıl önce bugünlerde dünyaya gelen Evangelista Torricelli ise hem günlük hayatta çok yararlandığımız ama etkisinden bihaber olduğumuz bir icadın sahibi hem de 39 yıllık ömrüne değerli fikirler sığdıran birisidir. 

Tarih 15 Ekim 1608... Papalık Devleti’ne bağlı olan Faenza’da, Rönesans’ın etkileri devam ediyor. Reform ise uzakta, duvarların ardında bekliyor. Kentin “fayans” ve “majolika” adını verdiği sırlanmış resimler ve süslerle çevrili Özgürlük Meydanı’nda güneşli bir gün. Meydan çevresindeki evlerden birinde bir hareketlilik var; zira Gaspare ve Caterina Torricelli çifti erkek çocuklarının dünyaya gelişini kutluyor. Tabii anne ev hanımı baba ise tekstil işçisi; ailenin durumu o dönemin genelinde olduğu gibi berbat.

Bu Reklamı Kapat

Barometrenin mucidi ve optik çalışmaların ustası Evangelista Torricelli, işte böyle bir ortamda, 411 yıl önce bugünlerde dünyaya gelmişti. Bilim ve teknik konusundaki yetenekleri ilk fark edildiğinde henüz beş yaşındaydı ama Papalık yönetiminin skolastik düşüncesi ve ailenin durumu malum. Bu nedenle toplum içinde eğitim öngörülemez.

Ailesi tarafından Camaldolese rahibi olan amcası Jacobo’nun yanına gönderilen Torricelli, felsefe konusundaki merakını ve matematik konusundaki bilgisini tek bir potada eritmeye başlıyor: analitik düşünme. Daha sonra, 1628’de, amcası tarafından Collegio della Sapienza’da matematik profesörlüğü yapan bir Benediktin Tarikatı rahibi ve aynı zamanda Galileo Galilei’nin öğrencisi olan Benedetto Castelli’nin yanına Roma’ya gönderiliyor. Castelli o dönemler akan sular üzerinde deneyler yapıyor, hidrolikler alanında kütleyle uğraşıyor ama net bir sonuca ulaşamıyor.

Bu Reklamı Kapat

Torricelli, 1632’de, Galilei Galileo’nun Dialogues of The New Science adlı eserine onun Kopernikçi görüşü savunduğunu belirten bir mektup yazıyor. Ve böylece Galileo’nun uzay-zaman hakkındaki görüşlerini kendi fizik bilgisiyle eşleyerek zihninde soyut biçimde yer alan projeleri somutlaştırmaya karar veriyor.

Barometre Nasıl İcat Edildi?

Dönemin Toskana Grandükü, kendisine özel bir havuz yapılmasını emreder. Grandük'e hizmet eden pompa üreticileri isteği uygulamaya başlarlar. Ancak suyu, on iki metreden fazla yükseltemezler. Emme tulumba yardımıyla bu yükseklik on dört metreye kadar çıkarılır ama hala daha Grandük'ün istediği gibi olmamıştır.

Galileo ile basınç ve uzay hakkında fikir alışverişi yapan Torricelli, bu suyu, sudan on dört kat daha yoğun olan cıvayla yükseltmeyi dener. Bu çalışmasında Galileo’ya yazdığı mektupların birinde bahseder. Ve istediği seviyeye bir türlü ulaşamadığını da ekler. Galileo ise ona cıva miktarını arttırmasını ve 1,2 metrelik bir boru kullanmasını söyler. 1643’te sonuca varılır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Torricelli’nin 1643 yılında keşfettiği barometre, adını, havanın ağırlığının cıvanın ağırlığına karşılık ölçülmesi sebebiyle iki ağırlık ölçüsünü belirten Yunanca iki kelimeden almaktadır: ağırlık anlamına gelen "baro" ve ölçü anlamına gelen "metre".

İçi cıva dolu olan dikey borulu sistemde borunun üst ucu kapalıdır. Alt uç ise pürüzsüz bir şekilde açık bırakılır ancak ağzı cıva dolu bir kaba daldırılmış haldedir. Atmosfer basıncının bu kap içindeki cıva yüzeyine yaptığı basınç şiddetine göre, boru içerisindeki cıva sütunu yükselip alçalır.

Daha net bir şekilde anlatmamız gerekirse: Bir asansörü cıvalı barometre; içindeki bireyi ise atmosfer basıncı olarak kabul edelim. Eğer bulunduğunuz kattan aşağıya gitmek için düğmeye basıyorsanız asansör aşağı hareket eder ama onu tutan ipler yukarı çıkar; şayet yukarı gitmek istiyorsanız tam tersi bir işlem gerçekleşir. Yani atmosfer basıncı arttıkça boru içindeki cıva yükselir.

Torricelli’den yıllar sonra temelleri atılan modern dünyada ise aneroid/madeni/sıvısız barometre (1843, Fransa, Lucien Vidie) icat edilmiştir. Bu barometre, atmosfer basıncına bağlı olarak daralan ve genişleyen, daralma-genişleme ölçüsünü rakamlarla ifade eden metal bir kutudan oluşur. Hava taşıtlarında, dağcılık sporunda ve maraton koşucularının yaptığı antrenmanlarda kullanılan altimetreler, aneroid barometrenin örneklerinden birisidir. Kısaca, atmosfer basıncı deniz seviyesinden yükseldikçe azalır. Altimetre ibresi, gözlemcinin içinde bulunduğu atmosferik basınç düzeyine karşılık gelen yüksekliği gösterir.

Torricelli’nin Deneyi

İtalyan fizikçi, biraz önce bahsettiğimiz bir metre kadar uzunlukta olan boruyu, cıva dolu bir çanağın içine daldırmıştır. Tüpü bu konumda dik olarak tuttuğu zaman, civanın bir kısmı cıva çanağına akmış ve tüpün kapalı ucunda bir "boşluk" ortaya çıkmıştır ve böylece açık hava basıncını hesaplamıştır. Açık hava basıncı, bu deneye göre, 10,3 metrelik su sütunu veya 760 milimetrelik cıva sütunuyla dengelenmiştir.

Bu Reklamı Kapat

Torricelli Yasası                            

Optik alanda da önemli çalışmaları bulunan Evangelista, Grandük'ün de etkisiyle, barometre sayesinde şöhret kazanır. Artık o, döneminin, hatta tarihin en ünlü simalarından ve bilim insanlarından birisidir. Kendi adını taşıyan ve bir açıklıktan akan akışkanın hızını inceleyen yasaya göre Torricelli, bir kabın altına açılan bir delikten akan suyun hızının suyun derinliğinin karesiyle orantılı olduğunu bulmuştur. Bu yasa, aşağıdaki gibi ifade edilir:

v=2gh+2(P−Pa)ρ\LARGE{v=\sqrt{\frac{2gh+2(P-P_a)}{\rho}}}

Matematik Çalışmaları

Fizik ve felsefeyi bir potada eritmeyi başaran Torricelli, dönemin cevapsız kalan matematik sorularına, analitik düşünme yeteneği sayesinde mantıksal cevaplar bulmuş ve onları daha sonra formüle etmeyi başarmıştır. Alanı sonsuz ancak hacmi sonlu bir değer alan Torricelli trompeti bunun en güzel örneklerinden birisidir.

Bu iddia o tarihlerde “imkansız” olarak kabul görmüştür. Ve sonsuzluğun doğasına ve yapısına dair taraflar arasında hararetli bir tartışma başlatmıştır. Aralarında Thomas Hobbes’un da bulunduğu bazı filozoflar sonsuzluğun bulunamayacağını söylerlerken bazıları da bunun matematiksel olarak mümkün olduğunu söylemişlerdir. Ve Torricelli ikinci grubun öncüsü olmuştur…

Bu Reklamı Kapat

1644’te ise De Dimensione Parabolae adıyla yayımlanan eserinde Torricelli, azalan pozitif terimlerden oluşan "a0, a1, a2…" serisini ele almış ve buna karşılık gelen ve zorunlu olarak "L"nin seri limiti olarak gördüğü "a0-L" değerine yakınsayan iç içe serileri "(a0-a1) + (a1-a2) +…" serileri olarak göstermiştir. Böylece geometrik serilerin toplamı için somut bir ispat geliştirmiştir.

Rüzgârları Açıklamayı Başaran Bilim İnsanı!

Basınç çalışmalarında rüzgârın gücünü anlayan Torricelli, bu doğal güzelliğin oluşumuna dair ilk bilimsel açıklamayı getirmiştir:

…rüzgârlar Dünya’nın farklı bölgelerindeki hava sıcaklığı ve hava yoğunluğu farkları nedeniyle oluşmaktadır.

25 Ekim 1647’de tifo nedeniyle Floransa’da hayatını kaybeden Torricelli, 39 yıllık ömründe önemli keşifler yapmış ancak bir o kadarını da somutlaştıramadan ölmüştür. Yelken gibi kalkan, kahverengiye çalan siyah bıyıkları, göz kapaklarına kadar inen ince kaşları, yüzündeki merak ifadesi, araştıran gözleri, üzerinden çıkarmadığı kürkü ve soyut düşünce tarzıyla Evangelista Torricelli....

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 10
 • Tebrikler! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2022 14:08:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8015

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Görme
Hastalıkların Tedavisi
Etimoloji
Tardigrad
Hayvanlar
Renk
Kemik
Kanıt
Öğrenme
Carl Sagan
Anksiyete
Uzay Aracı
Algı
Karbonhidrat
Taksonomi
Yaşamın Başlangıcı
Uçak
Teyit
Epidemik
Samanyolu Galaksisi
Toprak
Yeni Koronavirüs
Mikoloji
Temel
Orman
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et