Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Finlandiyalı Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti!

Finlandiyalı Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti! VTT Laboratories
2 dakika
9
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Finlandiyalı araştırmacılar, yenilenebilir enerji ile çalışan bir sistem kullanarak yemek olarak servis etmeye yetecek kadar besin içeren tek hücreli bir protein topluluğu yarattı. Üretim süreci yalnızca elektriğe, karbondioksite, suya ve mikroplara ihtiyaç duyuyor. Yapay besin, Lappeenranta Teknoloji Üniversitesinin ve Finlandiya'daki VTT Teknik Araştırma Merkezinin ortak projesi olan, Elektrikten Besin Projesi'nin bir parçası olarak üretildi.

Ham maddeler bir biyoreaktör içerisinde elektrolize maruz bırakıldığında, yüzde 50'den fazla protein ve yüzde 25 karbonhidrat içeren bir toz oluşturuyor. Oluşan ürün, kullanılan mikrobun türüne göre değişebilir.

Futurism (Laurie Nygren)

VTT'de çalışan bilim insanı Juha-Pekka Pitkänen'e göre bir sonraki aşama sistemi geliştirmek. Çünkü kahve bardağı büyüklüğündeki bir biyoreaktörün, bir gram protein üretmesi yaklaşık iki hafta alıyor. Pitkänen, "Şu anda odaklandığımız şey, reaktörün yapısını ve verimliliğini geliştirmek." diyor. Ayrıca sistemin yaygın olarak kullanılabilmesi için daha verimli bir şekilde yapılandırılmasının yaklaşık on yıl alacağını tahmin ediyor.   

Tüm Reklamları Kapat

Açlığın Olmadığı Bir Dünya!

Elektrik ve diğer yaygın hammaddeler kullanılarak üretilen gıdanın potansiyel etkisi oldukça büyüktür. Şu anda, bu teknolojinin kullanılabileceği iki muhtemel yol vardır.

Tarım üretiminin olmadığı yerlerdeki açlık çeken insanlara besin üretmek, yani ihtiyacı olan insanlara ucuz ve besleyici besin kaynağı sağlamak, kullanılabilecek ilk yoldur. Pitkänen araştırma hakkında şöyle söylüyor:

Bu teknoloji çöl ve diğer besin kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgelere götürülebilir.

İkinci olarak ise, hayvancılığa ve hayvanları beslemek için üretilen bitkilere olan talebi azaltmak. Şu anda et endüstrisi, salınan sera gazlarının yüzde 14 ila 18’inden sorumludur. Araştırmacıların geliştirdiği makine ise çevresel faktörlerden bağımsız olarak çalışıyor. Yani, insanları sürekli olarak besleyebilir. Lappeenranta Teknoloji Üniversitesinde çalışan Jero Ahola, şunları söylüyor:

Bu teknoloji; doğru sıcaklık, nem veya belli toprak türü gibi belirli tarımsal koşullara ihtiyaç duymuyor.

Elektrikten Besin Projesi, karınlarımızı doyurmak için ihtiyaç duyduğumuz sürdürülemez tarım kullanımını azaltabilir. Bunu küçük, ucuz ve yenilenebilir yöntemler kullanarak yapar. Bu konu hakkında yapılan diğer çalışmalara ise laboratuvarda yetiştirilen etler ya da yenilebilir böcek çiftçiliği örnek verilebilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • LUT University. Power-To-X (P2X) – What Does It Mean For Energy And Food Production? | Lut University. Alındığı Tarih: 11 Ocak 2024. Alındığı Yer: LUT University | Arşiv Bağlantısı
 • Skeptical Science. How Much Does Animal Agriculture And Eating Meat Contribute To Global Warming?. Alındığı Tarih: 11 Ocak 2024. Alındığı Yer: Skeptical Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 11:54:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12870

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. C. Karanfil, et al. Finlandiyalı Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti!. (23 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12870
Karanfil, E. C., Kayalı, Ö. (2020, December 23). Finlandiyalı Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12870
E. C. Karanfil, et al. “Finlandiyalı Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 23 Dec. 2020, https://evrimagaci.org/s/12870.
Karanfil, Ege Can. Kayalı, Ögetay. “Finlandiyalı Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, December 23, 2020. https://evrimagaci.org/s/12870.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close