Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir filmi evde izlemek, bir Netflix başlığına hafifçe dokunmak veya bir .AVI dosyasına tıklamak kadar kolay olabilir, fakat bir sinemada oynatmak biraz daha fazla özen gerektirir (özellikle yönetmen Wes Anderson ise). 

Bu, merak uyandırıcı bir süreç olmasının yanı sıra, Redditçi nutteronabus kullanıcısının harekete geçip, en azından çalıştıkları sinemada bu işlemin nasıl gerçekleştiğini açıklamasına yol açtı. Kendisi şöyle yazmış: "Sinema salonlarının iç işleyişlerine birçok insanın ilgi gösterdiği göz önüne alındığında, bir filmin sinemalara nasıl ulaştırıldığı konusunda bazı fotoğraflar görmekle ilgilenebileceğinizi düşündüm."

"Bu, DCP (Dijital Sinema Paketi) içeren çoğu sabit sürücünün nakledildiği bir Peli 1300 taşıma kutusu."

"Üst kısımda, içindeki sabit sürücünün içerdiği şeyin detaylarını bulabilirsiniz, ki örneğimizdeki filmin adı "Candlestick". Buraya ne yazılacağı hakkında özel kurallar yok, fakat ne kadar fazla bilgi olursa, filmin herhangi bir sorun ile gösterilme ihtimali o kadar az olur. Etiketlerin birinin üzerinde, görüntü oranı, ses formatı ve filmin süresi ile herhangi bir teknik mesele veya oynatım meselesi durumunda iletişim detayları var (iletişim detayları bu fotoğrafta kaldırıldı). Etiketler, filmin festival turnesini daha yeni tamamlamış olmasının bir sonucu olarak biraz aşınmış."

"İçeride, standart bir Western Digital 500gb sabit sürücü ve EXT3 ile biçimlendirilmiş bir Linux içeren CRU DX115 kızağı var. Burada, CRU'nun beraberindeki Move Dock yuvasına yerleştirilmiş."

"Kızak (sağda), sinemanın kurulumuna bağlı olarak doğrudan sunucuya yerleştirilebiliyor ve dosyalar aktarılabiliyor (bazı durumlarda, aktarılmalarına gerek duyulmadan doğrudan sabit sürücüden oynatılıyor). Eğer sinema salonu görevlileri, sürücüyü doğrudan sunucusuna yerleştiremezse, Move Dock sürücünün bir USB veya SATA bağlantısı aracılığıyla sunucuya bağlanmasına olanak sağlayan ayrı bir dış yuva görevi görüyor."

"Kızağın altında, yuvanın çalışması için gereken bütün kablolar var. Sinemada bunların zaten olması gerekiyor, fakat gerektiği zaman el altında bulunsun diye yine de onları dahil ediyoruz."

"Güç adaptörümüz ise şu an değişmeyi bekliyor çünkü en son takıldığı zaman epey gürültülü bir şekilde patlamış ve duman yaymıştı."

Ancak, Christopher Nolan'ın "Yıldızlararası" filminin 70 mm'lik bir IMAX kopyasını oynatmak isteyenler için durum biraz farklı. Şu canavarın kapınıza getirildiğini bir düşünsenize... 


Kaynak: Bu yazı, The Independent sitesinden çevrilmiştir.

Düzenleyen: Ayşegül Şenyiğit

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 04:56:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5204

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve barışın, cehalet ve savaşa üstün geleceğine inanıyorum. Ülkeler bir gün yok etmek için değil, üretmek için birleşecek. Gelecek, insan acısını dindirenlerin olacak.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder