Filmler Sinemalara Nasıl Ulaştırılıyor ve Sinemalarda Nasıl Oynatılıyor?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir filmi evde izlemek, bir Netflix başlığına hafifçe dokunmak veya bir .AVI dosyasına tıklamak kadar kolay olabilir, fakat bir sinemada oynatmak biraz daha fazla özen gerektirir (özellikle yönetmen Wes Anderson ise). 

Bu, merak uyandırıcı bir süreç olmasının yanı sıra, Redditçi nutteronabus kullanıcısının harekete geçip, en azından çalıştıkları sinemada bu işlemin nasıl gerçekleştiğini açıklamasına yol açtı. Kendisi şöyle yazmış: "Sinema salonlarının iç işleyişlerine birçok insanın ilgi gösterdiği göz önüne alındığında, bir filmin sinemalara nasıl ulaştırıldığı konusunda bazı fotoğraflar görmekle ilgilenebileceğinizi düşündüm."

"Bu, DCP (Dijital Sinema Paketi) içeren çoğu sabit sürücünün nakledildiği bir Peli 1300 taşıma kutusu."

"Üst kısımda, içindeki sabit sürücünün içerdiği şeyin detaylarını bulabilirsiniz, ki örneğimizdeki filmin adı "Candlestick". Buraya ne yazılacağı hakkında özel kurallar yok, fakat ne kadar fazla bilgi olursa, filmin herhangi bir sorun ile gösterilme ihtimali o kadar az olur. Etiketlerin birinin üzerinde, görüntü oranı, ses formatı ve filmin süresi ile herhangi bir teknik mesele veya oynatım meselesi durumunda iletişim detayları var (iletişim detayları bu fotoğrafta kaldırıldı). Etiketler, filmin festival turnesini daha yeni tamamlamış olmasının bir sonucu olarak biraz aşınmış."

"İçeride, standart bir Western Digital 500gb sabit sürücü ve EXT3 ile biçimlendirilmiş bir Linux içeren CRU DX115 kızağı var. Burada, CRU'nun beraberindeki Move Dock yuvasına yerleştirilmiş."

"Kızak (sağda), sinemanın kurulumuna bağlı olarak doğrudan sunucuya yerleştirilebiliyor ve dosyalar aktarılabiliyor (bazı durumlarda, aktarılmalarına gerek duyulmadan doğrudan sabit sürücüden oynatılıyor). Eğer sinema salonu görevlileri, sürücüyü doğrudan sunucusuna yerleştiremezse, Move Dock sürücünün bir USB veya SATA bağlantısı aracılığıyla sunucuya bağlanmasına olanak sağlayan ayrı bir dış yuva görevi görüyor."

"Kızağın altında, yuvanın çalışması için gereken bütün kablolar var. Sinemada bunların zaten olması gerekiyor, fakat gerektiği zaman el altında bulunsun diye yine de onları dahil ediyoruz."

"Güç adaptörümüz ise şu an değişmeyi bekliyor çünkü en son takıldığı zaman epey gürültülü bir şekilde patlamış ve duman yaymıştı."

Ancak, Christopher Nolan'ın "Yıldızlararası" filminin 70 mm'lik bir IMAX kopyasını oynatmak isteyenler için durum biraz farklı. Şu canavarın kapınıza getirildiğini bir düşünsenize... 


Kaynak: Bu yazı, The Independent sitesinden çevrilmiştir.

Düzenleyen: Ayşegül Şenyiğit

Stiglitz'in Valizi: Ekonomi ve Psikoloji, Soma Faciası Hakkında Bize Ne Öğretebilir?

Dünya Kaç Kişiyi Destekleyebilir?

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim