Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

ExoMars2020: Koronavirüs, Mars Görevinin Ertelenmesine Sebep Oldu!

ExoMars2020: Koronavirüs, Mars Görevinin Ertelenmesine Sebep Oldu!
3 dakika
1,053
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Mars'a uzay aracı göndermeye başladığımız bu beş yıl içinde, Kızıl Gezegen'in keşfi pek de başarılı sonuçlanmamıştı. Keşifteki başarıların sayısının, başarısızlıklarımızdan daha fazla olmasını bekler hale gelmemiz sadece son birkaç yıl içinde gerçekleşti.

Bu nedenle ExoMars2020'nin fırlatılmasını iki yıl erteleme kararı oldukça mantıklıydı. Tabii ki, Avrupa Uzay Ajansı (AUA veya ESA "European Space Agency") ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos'un ortak programı olan bu görevin ertelenmesi hayal kırıklığı yarattı. Ancak, fırlatma ertelenmeseydi ve uzay aracı, Oxia Planum'daki iniş alanına çakılarak Mars'ın "enkaz listesi"ne eklenseydi, bahsedilen hayal kırıklığı çok daha büyük olurdu.

Bu Reklamı Kapat

ExoMars2020 iki sistemin birleşiminden oluşuyor: Rosalind Franklin gezgini ve "küçük Kazak (little Cossack)" anlamına gelen Kazachok adlı bir yüzey platformu.

Gezgin, gezegende yaşam belirtileri ararken seyahat edeceği araziyi analiz etmek ve kaydetmek için tasarlanmış dokuz cihazdan oluşan bir paket, ve daha da önemlisi, Mars'ın yüzeyini iki metreden daha fazla delme kapasitesine sahip bir montaj takımı taşıyacak. Kullanılan malzemenin, yüzeyi sterilize eden şiddetli güneş radyasyonundan korunduğu bir derinlikten bahsediliyor. Bu, geçmiş (veya şimdiki?) yaşamın işaretleriyle karşılaşılabileceği anlamına geliyor. 

Bu Reklamı Kapat

Kazachok, radyasyon seviyeleri ve yerel hava durumu da dahil olmak üzere, iniş sahasında çevreyi kaydedecek 13 cihaz taşıyacak.

ExoMars gezginini inşa eden bir takım. Stevenage, İngiltere.
ExoMars gezginini inşa eden bir takım. Stevenage, İngiltere.

Sorun Ne?

Peki, hem Rosalind Franklin gezgini hem de Kazachok zaten inşa edilmişken fırlatmayı erteleme kararı alınmasının sebebi neydi? Cevap bunun tek bir hatadan değil, birçok sorundan kaynaklandığını gösteriyor. İlk olarak, Rus iniş sisteminde, gezgini Mars'ın yüzeyine yerleştirecek ve Avrupa uçuş yazılımına aktaracak bölümlerde bazı teknik arızalar mevcut. 

Gezgin üzerindeki güneş panelleriyle ilgili bir donanım endişesi de var. Gezgin, İngiltere'nin Stevenage kasabasında inşa edildi (Bu başarılı inşanın kutlamasından bu yana sadece altı ay geçti!). Ardından, Cannes aktarmasından önce termal testlerden ve vakum testlerinden geçtiği Fransa'nın Toulouse şehrine gönderildi. Ayrıca Fransa'da, Kazachok'la entegre edilmesi planlanıyordu. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ancak iki hafta önce, güneş panelleriyle braketleri bir arada tutan tutkalla ilgili bir arıza tespit edildi. Bu büyük bir sorun değil. Gezgin ve platform, fırlatma için Kazakistan'ın Baykonur bölgesinden önce, nihai test için İtalya'nın Torino şehrine gönderildiğinde bu arıza giderilebilirdi.

Tutkalla ilgili bu sorun, görevi sekteye uğratabilecek çok daha büyük aksamalara göre nispeten önemsiz. Çünkü ExoMars2020'nin Mars'ın yüzeyine inişini sağlayacak paraşütlerin açılış dizisinde birtakım sorunlar olduğu bir yılı aşkın bir süredir biliniyor.

Bu sorun da paraşütlere açılış testi yapılınca açıklığa kavuştu: Sorun paraşütlerde değildi, paraşütlerin paketlendiği torbalar kanopilerin yırtılmasına sebep oluyordu. 2019 yılı boyunca yapılan bir dizi test, torbaların ve paraşüt açma mekanizmasının yeniden tasarlanmasıyla sorunun çözüldüğünü gösterdi. Mart ayı sonu için iki ayrı açılış testi daha planlandı, daha sonra paraşütlerin ExoMars uzay aracına entegrasyonu için ABD'den Avrupa'ya aktarılabileceği umuluyordu.

Yazılım sorunları da, donanım sorunları da çözülebilirdi ama sorunların çözümü halinde, kalan süre nihai testleri yapmak için yeterli olmayabilirdi.

Ancak sonra, tüm bu sorunlarla birlikte yeni bir sorun daha ortaya çıktı: Yeni Koronavirüs.

Bu Reklamı Kapat

Şimdi, lütfen yazının başına dönüp ExoMars2020'nin inşasına katkıda bulunan ülkelere tekrar bakın.

Fırlatma evresine geçmeden önceki son durak: Kuzey İtalya, Torino. Koronavirüsün ülkeyi resmen kapattığı ve sınırlar boyunca tüm hareketliliğin durduğu yer.

Nihai test için İtalya'daki mühendislere ek olarak İngiltere'den, Fransa'dan, Rusya'dan ve ABD'den gelen mühendislere de ihtiyaç olacaktı. Seyahat ve personel hareketi ile ilgili kısıtlamalar göz önüne alındığında, fırlatmanın ileri bir tarihe ertelenmesi kaçınılmaz hale geldi.

NASA'nın geçen hafta, Mars 2020 görevinin bir parçası olarak piyasaya sürülecek olan gezginin adını "Azim (Perseverance)" olarak duyurması da biraz ikonik oldu. Daha ikonik olansa, başka bir gezegende yaşam belirtisi aramak için özel olarak planlanan bir görevin Dünya üzerindeki bir virüs tarafından alt edilmesi.

Öyle görünüyor ki Avrupa Uzay Ajansı ve Roscosmos için sadece "azim" yeterli değil.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 5
 • Tebrikler! 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 3
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/05/2022 19:55:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8352

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Yaşam
Koaservat
Kuşlar
Gıda
Bitkiler
Teknoloji
Botanik
Malzeme
Enerji
Cinsel Seçilim
Kanser Tedavisi
Süt
Hayatta Kalma
Deprem
Sağlık Bakanlığı
Bilgisayar
Doğa Yasaları
Kurbağa
Antropoloji
Diş Sorunları
Spor
Atom
Genetik
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Metabolizma
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et