Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!

Uzmanlar, Yeni Bulgular Işığında Maske Kullanımıyla İlgili Önerilerini Değiştirme Kararı Aldılar!

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!
3 dakika
7,490 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Türkiye'de kalabalık yerlerde maske kullanılmasının zorunlu hale getirilmesinden kısa bir süre sonra, ABD'nin Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), komünite-temelli bulaşmanın yaşanabileceği kalabalık yerler başta olmak üzere dış mekanlarda yüzün kumaş maskelerle örtülmesini önerdi.

Bu, CDC için yeni bir öneri olsa da, CDC'nin önceden duyurduğu "hasta olan kişiler ve hastalarla yakın temasta olan kişiler haricindekilerin maske kullanmaması" yönündeki açıklamasına kısmen ters düşüyor olsa da, CDC'ye göre bu açıklama, ABD Başkanı tarafından ilan edilen ve halihazırda yürürlükte olan açıklamanın yerini almıyor ve onu tamamlıyor.

Maske kullanımının salgını önlemede etkili bir yöntem olup olmadığı ve SARS-CoV-2 virüsünün aerosol yoluyla bulaşıp bulaşmadığı (bu yolla bulaşıyorsa da bunun ne düzeyde etkili olduğu) uzmanları bir süredir ikiye bölmüş vaziyetteydi. Bu durum pek değişmedi ve uzmanlar halen bu konularda anlaşabilmiş değiller.

Reklamı Kapat

Örneğin Evrim Ağacı olarak biz de, bir yandan halk arasında maske takılmasının gerekli olmadığını söyleyen uzmanların argümanlarına yer verirken, bir yandan maske takımının neden önemli olabileceğini okurlarımıza anlatmaya, tarafların argümanlarını dengeli bir şekilde sunmaya çalışmaktayız. Çünkü bilimde her zaman mutlak konsensüs bulunmayabiliyor ve her iki tarafın da dinlemeye değer, bilimsel ve rasyonel argümanları bulunabiliyor. Bu, o durumlardan birisi.

Ne olursa olsun, maske kullanımının avantajlarını savunanların baskıları altında yönetim birimlerini de önerilerini gözden geçirmeye zorluyor. Özellikle de salgını kontrol altına almayı başarmış Doğu Asyalı ülkelerden gelen net uyarılar, batılı bilim örgütlerinin bu konuda fikirleri değiştirme rolüne sahip oldu gibi gözüküyor.

CDC'nin yeni önerisi şu şekilde ilan edildi [vurguların ve bağlantıların bir kısmı Evrim Ağacı'na aittir]:

CDC'nin Özellikle de Komünite-Temelli Bulaşmanın Olduğu Bölgelerde Yüzü Kumaşla Örtme Konusundaki Önerisi

CDC, yeni koronavirüsün Amerika Birleşik Devletleri boyunca yayılmasını ve etkilerini araştırmayı sürdürmektedir. Yakın geçmişteki araştırmalardan yeni öğrendiğimiz üzere koronavirüse sahip kişilerin dikkate değer bir bölümünde semptomlar görülmemektedir ("asemptomatik" bireylerdir) ve hatta sonradan semptomları geliştirecek kişiler de ("pre-semptomatik" bireyler) henüz semptomlar ortaya çıkmadan bu hastalığı bulaştırabilmektedirler. Bu, birbiriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında (örneğin konuşma, öksürme, hapşırma yoluyla), o kişiler henüz semptomları göstermeseler bile virüsün yayılabileceği anlamına gelmektedir.

Bu yeni kanıtlar ışığında CDC, halka açık olan ve sosyal mesafelendirme kurallarının uygulanmasının zor olduğu yerlerde (örneğin marketler veya eczanelerde), özellikle de komünite-temelli bulaşmanın yoğun olduğu yerlerde kumaş maskelerin kullanılmasını önermektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kişiler arasında 2 metrelik mesafeyi korumanın virüsün yayılımının durdurulmasında halen kritik öneme sahip olduğu vurgulanmalıdır. Buna ek olarak, virüsün yayılmasının yavaşlatmak ve virüsü taşıyor olabilecek ama bunu bilmeyen kişilerin diğer insanlara bulaştırmasını önlemek için CDC, basit kumaş maskeler kullanılmasını önermektedir. Bu maskeler evde kullanılan kumaşlardan veya ucuz malzemelerden yapılabilir ve gönüllü olarak uygulanan bir toplumsal sağlık önlemi olarak görülebilir.

Önerilen kumaş maskeler, cerrahi maskeler veya N-95 respiratörler değildir. Bunlar, şu anda geçerli olan CDC önerisinde de vurgulandığı gibi, sağlık personeli ve diğer ilk yardım personeline ayrılması gereken kritik malzemelerdir.

Bu önerimiz, ABD Başkanı'nın Koronavirüsü 30 Günde Yavaşlatmak İçin Yönergeleri'nin yerini almamaktadır ve onu tamamlayıcı bir öneridir. O yönergeler, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya yönelik verilen ulusal çabanın halen köşe taşı konumundadır. CDC, yeni veriler toplandıkça uygun toplum sağlığı önlemlerindeki gelişmeleri aktarmayı sürdürecektir.

Kendi Maskenizi Yapın!

CDC, bu açıklamadan sonra sağlık dairesi başkanı başhekim Dr. Jerome Adams tarafından anlatılan "Kendi maskenizi nasıl yaparsınız?" başlıklı şu videoyu yayınladı:

Reklamı Kapat

Evinizde maske yapımına yönelik Evrim Ağacı olarak önerilerimizi buradan okuyabilirsiniz. COVID-19 salgınıyla ilgili daha fazla bilgiyi buradaki sayfamızdan alabilirsiniz. CDC'nin bu yönergesine dayanak olarak gösterdiği akademik makaleleri aşağıdaki kaynaklar listesinden görebilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • C. Rothe, et al. (2020). Transmission Of 2019-Ncov Infection From An Asymptomatic Contact In Germany. The New England Journal of Medicine, sf: 970-971. | Arşiv Bağlantısı
 • L. Zou, et al. (2020). Sars-Cov-2 Viral Load In Upper Respiratory Specimens Of Infected Patients. The New England Journal of Medicine, sf: 1177-1179. | Arşiv Bağlantısı
 • X. Pan, et al. (2020). Asymptomatic Cases In A Family Cluster With Sars-Cov-2 Infection. The Lancet Infectious Diseases, sf: 410-411. | Arşiv Bağlantısı
 • Y. Bai, et al. (2020). Presumed Asymptomatic Carrier Transmission Of Covid-19. JAMA. | Arşiv Bağlantısı
 • A. Kimball, et al. Asymptomatic And Presymptomatic Sars-Cov-2 Infections In Residents Of A Long-Term Care Skilled Nursing Facility — King County, Washington, March 2020. Mmwr Morbidity And Mortality Weekly Report. (03 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 03 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • W. E. Wei, et al. Presymptomatic Transmission Of Sars-Cov-2 — Singapore, January 23–March 16, 2020. (01 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 01 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • R. Li, et al. (2020). Substantial Undocumented Infection Facilitates The Rapid Dissemination Of Novel Coronavirus (Sars-Cov2). Science. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2021 12:02:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8484

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Film
Viral Enfeksiyon
Robot
Çocuklar İçin Bilim
Fizik
Gen
Einstein
Sars Mers
Doğru
Türleşme
Eğitim
Stephen Hawking
Şiddet
Anne
Paleontoloji
Anksiyete
Göğüs Hastalığı
Hormon
Virüsler
Spor
Tahmin
Afrika
Basınç
Çeviri
Plastik
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et