Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!

Uzmanlar, Yeni Bulgular Işığında Maske Kullanımıyla İlgili Önerilerini Değiştirme Kararı Aldılar!

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!
3 dakika
7,640
Tüm Reklamları Kapat

Türkiye'de kalabalık yerlerde maske kullanılmasının zorunlu hale getirilmesinden kısa bir süre sonra, ABD'nin Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), komünite-temelli bulaşmanın yaşanabileceği kalabalık yerler başta olmak üzere dış mekanlarda yüzün kumaş maskelerle örtülmesini önerdi.

Bu, CDC için yeni bir öneri olsa da, CDC'nin önceden duyurduğu "hasta olan kişiler ve hastalarla yakın temasta olan kişiler haricindekilerin maske kullanmaması" yönündeki açıklamasına kısmen ters düşüyor olsa da, CDC'ye göre bu açıklama, ABD Başkanı tarafından ilan edilen ve halihazırda yürürlükte olan açıklamanın yerini almıyor ve onu tamamlıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Maske kullanımının salgını önlemede etkili bir yöntem olup olmadığı ve SARS-CoV-2 virüsünün aerosol yoluyla bulaşıp bulaşmadığı (bu yolla bulaşıyorsa da bunun ne düzeyde etkili olduğu) uzmanları bir süredir ikiye bölmüş vaziyetteydi. Bu durum pek değişmedi ve uzmanlar halen bu konularda anlaşabilmiş değiller.

Örneğin Evrim Ağacı olarak biz de, bir yandan halk arasında maske takılmasının gerekli olmadığını söyleyen uzmanların argümanlarına yer verirken, bir yandan maske takımının neden önemli olabileceğini okurlarımıza anlatmaya, tarafların argümanlarını dengeli bir şekilde sunmaya çalışmaktayız. Çünkü bilimde her zaman mutlak konsensüs bulunmayabiliyor ve her iki tarafın da dinlemeye değer, bilimsel ve rasyonel argümanları bulunabiliyor. Bu, o durumlardan birisi.

Tüm Reklamları Kapat

Ne olursa olsun, maske kullanımının avantajlarını savunanların baskıları altında yönetim birimlerini de önerilerini gözden geçirmeye zorluyor. Özellikle de salgını kontrol altına almayı başarmış Doğu Asyalı ülkelerden gelen net uyarılar, batılı bilim örgütlerinin bu konuda fikirleri değiştirme rolüne sahip oldu gibi gözüküyor.

CDC'nin yeni önerisi şu şekilde ilan edildi [vurguların ve bağlantıların bir kısmı Evrim Ağacı'na aittir]:

CDC'nin Özellikle de Komünite-Temelli Bulaşmanın Olduğu Bölgelerde Yüzü Kumaşla Örtme Konusundaki Önerisi

CDC, yeni koronavirüsün Amerika Birleşik Devletleri boyunca yayılmasını ve etkilerini araştırmayı sürdürmektedir. Yakın geçmişteki araştırmalardan yeni öğrendiğimiz üzere koronavirüse sahip kişilerin dikkate değer bir bölümünde semptomlar görülmemektedir ("asemptomatik" bireylerdir) ve hatta sonradan semptomları geliştirecek kişiler de ("pre-semptomatik" bireyler) henüz semptomlar ortaya çıkmadan bu hastalığı bulaştırabilmektedirler. Bu, birbiriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında (örneğin konuşma, öksürme, hapşırma yoluyla), o kişiler henüz semptomları göstermeseler bile virüsün yayılabileceği anlamına gelmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu yeni kanıtlar ışığında CDC, halka açık olan ve sosyal mesafelendirme kurallarının uygulanmasının zor olduğu yerlerde (örneğin marketler veya eczanelerde), özellikle de komünite-temelli bulaşmanın yoğun olduğu yerlerde kumaş maskelerin kullanılmasını önermektedir.

Kişiler arasında 2 metrelik mesafeyi korumanın virüsün yayılımının durdurulmasında halen kritik öneme sahip olduğu vurgulanmalıdır. Buna ek olarak, virüsün yayılmasının yavaşlatmak ve virüsü taşıyor olabilecek ama bunu bilmeyen kişilerin diğer insanlara bulaştırmasını önlemek için CDC, basit kumaş maskeler kullanılmasını önermektedir. Bu maskeler evde kullanılan kumaşlardan veya ucuz malzemelerden yapılabilir ve gönüllü olarak uygulanan bir toplumsal sağlık önlemi olarak görülebilir.

Önerilen kumaş maskeler, cerrahi maskeler veya N-95 respiratörler değildir. Bunlar, şu anda geçerli olan CDC önerisinde de vurgulandığı gibi, sağlık personeli ve diğer ilk yardım personeline ayrılması gereken kritik malzemelerdir.

Bu önerimiz, ABD Başkanı'nın Koronavirüsü 30 Günde Yavaşlatmak İçin Yönergeleri'nin yerini almamaktadır ve onu tamamlayıcı bir öneridir. O yönergeler, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya yönelik verilen ulusal çabanın halen köşe taşı konumundadır. CDC, yeni veriler toplandıkça uygun toplum sağlığı önlemlerindeki gelişmeleri aktarmayı sürdürecektir.

Kendi Maskenizi Yapın!

CDC, bu açıklamadan sonra sağlık dairesi başkanı başhekim Dr. Jerome Adams tarafından anlatılan "Kendi maskenizi nasıl yaparsınız?" başlıklı şu videoyu yayınladı:

Evinizde maske yapımına yönelik Evrim Ağacı olarak önerilerimizi buradan okuyabilirsiniz. COVID-19 salgınıyla ilgili daha fazla bilgiyi buradaki sayfamızdan alabilirsiniz. CDC'nin bu yönergesine dayanak olarak gösterdiği akademik makaleleri aşağıdaki kaynaklar listesinden görebilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2024 09:29:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8484

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kimyasal Bağ
Aslan
Değişim
Kamuflaj
Süt
Virüs
Doğa Gözlemleri
Viral
Hastalık Yayılımı
Dağılım
Manyetik Alan
Bilimkurgu
Grip
Uçma
Yıl
Elementler
Kuşlar
Hominidae
Mistik
Etimoloji
Teyit
Dinozor
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Kitlesel Yok Oluş
Psikanaliz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!. (4 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8484
Bakırcı, Ç. M. (2020, April 04). Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved April 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8484
Ç. M. Bakırcı. “Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8484.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 04, 2020. https://evrimagaci.org/s/8484.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close