Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!

Uzmanlar, Yeni Bulgular Işığında Maske Kullanımıyla İlgili Önerilerini Değiştirme Kararı Aldılar!

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), COVID-19 Salgınında Maske Kullanılmasını Öneriyor!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Türkiye'de kalabalık yerlerde maske kullanılmasının zorunlu hale getirilmesinden kısa bir süre sonra, ABD'nin Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC), komünite-temelli bulaşmanın yaşanabileceği kalabalık yerler başta olmak üzere dış mekanlarda yüzün kumaş maskelerle örtülmesini önerdi.

Bu, CDC için yeni bir öneri olsa da, CDC'nin önceden duyurduğu "hasta olan kişiler ve hastalarla yakın temasta olan kişiler haricindekilerin maske kullanmaması" yönündeki açıklamasına kısmen ters düşüyor olsa da, CDC'ye göre bu açıklama, ABD Başkanı tarafından ilan edilen ve halihazırda yürürlükte olan açıklamanın yerini almıyor ve onu tamamlıyor.

Maske kullanımının salgını önlemede etkili bir yöntem olup olmadığı ve SARS-CoV-2 virüsünün aerosol yoluyla bulaşıp bulaşmadığı (bu yolla bulaşıyorsa da bunun ne düzeyde etkili olduğu) uzmanları bir süredir ikiye bölmüş vaziyetteydi. Bu durum pek değişmedi ve uzmanlar halen bu konularda anlaşabilmiş değiller.

Örneğin Evrim Ağacı olarak biz de, bir yandan halk arasında maske takılmasının gerekli olmadığını söyleyen uzmanların argümanlarına yer verirken, bir yandan maske takımının neden önemli olabileceğini okurlarımıza anlatmaya, tarafların argümanlarını dengeli bir şekilde sunmaya çalışmaktayız. Çünkü bilimde her zaman mutlak konsensüs bulunmayabiliyor ve her iki tarafın da dinlemeye değer, bilimsel ve rasyonel argümanları bulunabiliyor. Bu, o durumlardan birisi.

Ne olursa olsun, maske kullanımının avantajlarını savunanların baskıları altında yönetim birimlerini de önerilerini gözden geçirmeye zorluyor. Özellikle de salgını kontrol altına almayı başarmış Doğu Asyalı ülkelerden gelen net uyarılar, batılı bilim örgütlerinin bu konuda fikirleri değiştirme rolüne sahip oldu gibi gözüküyor.

CDC'nin yeni önerisi şu şekilde ilan edildi [vurguların ve bağlantıların bir kısmı Evrim Ağacı'na aittir]:

CDC'nin Özellikle de Komünite-Temelli Bulaşmanın Olduğu Bölgelerde Yüzü Kumaşla Örtme Konusundaki Önerisi

CDC, yeni koronavirüsün Amerika Birleşik Devletleri boyunca yayılmasını ve etkilerini araştırmayı sürdürmektedir. Yakın geçmişteki araştırmalardan yeni öğrendiğimiz üzere koronavirüse sahip kişilerin dikkate değer bir bölümünde semptomlar görülmemektedir ("asemptomatik" bireylerdir) ve hatta sonradan semptomları geliştirecek kişiler de ("pre-semptomatik" bireyler) henüz semptomlar ortaya çıkmadan bu hastalığı bulaştırabilmektedirler. Bu, birbiriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında (örneğin konuşma, öksürme, hapşırma yoluyla), o kişiler henüz semptomları göstermeseler bile virüsün yayılabileceği anlamına gelmektedir.

Bu yeni kanıtlar ışığında CDC, halka açık olan ve sosyal mesafelendirme kurallarının uygulanmasının zor olduğu yerlerde (örneğin marketler veya eczanelerde), özellikle de komünite-temelli bulaşmanın yoğun olduğu yerlerde kumaş maskelerin kullanılmasını önermektedir.

Kişiler arasında 2 metrelik mesafeyi korumanın virüsün yayılımının durdurulmasında halen kritik öneme sahip olduğu vurgulanmalıdır. Buna ek olarak, virüsün yayılmasının yavaşlatmak ve virüsü taşıyor olabilecek ama bunu bilmeyen kişilerin diğer insanlara bulaştırmasını önlemek için CDC, basit kumaş maskeler kullanılmasını önermektedir. Bu maskeler evde kullanılan kumaşlardan veya ucuz malzemelerden yapılabilir ve gönüllü olarak uygulanan bir toplumsal sağlık önlemi olarak görülebilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Önerilen kumaş maskeler, cerrahi maskeler veya N-95 respiratörler değildir. Bunlar, şu anda geçerli olan CDC önerisinde de vurgulandığı gibi, sağlık personeli ve diğer ilk yardım personeline ayrılması gereken kritik malzemelerdir.

Bu önerimiz, ABD Başkanı'nın Koronavirüsü 30 Günde Yavaşlatmak İçin Yönergeleri'nin yerini almamaktadır ve onu tamamlayıcı bir öneridir. O yönergeler, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya yönelik verilen ulusal çabanın halen köşe taşı konumundadır. CDC, yeni veriler toplandıkça uygun toplum sağlığı önlemlerindeki gelişmeleri aktarmayı sürdürecektir.

Kendi Maskenizi Yapın!

CDC, bu açıklamadan sonra sağlık dairesi başkanı başhekim Dr. Jerome Adams tarafından anlatılan "Kendi maskenizi nasıl yaparsınız?" başlıklı şu videoyu yayınladı:

Evinizde maske yapımına yönelik Evrim Ağacı olarak önerilerimizi buradan okuyabilirsiniz. COVID-19 salgınıyla ilgili daha fazla bilgiyi buradaki sayfamızdan alabilirsiniz. CDC'nin bu yönergesine dayanak olarak gösterdiği akademik makaleleri aşağıdaki kaynaklar listesinden görebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • C. Rothe, et al. (2020). Transmission Of 2019-Ncov Infection From An Asymptomatic Contact In Germany. The New England Journal of Medicine, sf: 970-971. | Arşiv Bağlantısı
 • L. Zou, et al. (2020). Sars-Cov-2 Viral Load In Upper Respiratory Specimens Of Infected Patients. The New England Journal of Medicine, sf: 1177-1179. | Arşiv Bağlantısı
 • X. Pan, et al. (2020). Asymptomatic Cases In A Family Cluster With Sars-Cov-2 Infection. The Lancet Infectious Diseases, sf: 410-411. | Arşiv Bağlantısı
 • Y. Bai, et al. (2020). Presumed Asymptomatic Carrier Transmission Of Covid-19. JAMA. | Arşiv Bağlantısı
 • A. Kimball, et al. Asymptomatic And Presymptomatic Sars-Cov-2 Infections In Residents Of A Long-Term Care Skilled Nursing Facility — King County, Washington, March 2020. Mmwr Morbidity And Mortality Weekly Report. (03 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 03 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • W. E. Wei, et al. Presymptomatic Transmission Of Sars-Cov-2 — Singapore, January 23–March 16, 2020. (01 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 01 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • R. Li, et al. (2020). Substantial Undocumented Infection Facilitates The Rapid Dissemination Of Novel Coronavirus (Sars-Cov2). Science. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/10/2020 20:45:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8484

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Alkol
Hücre
Genler
Yayılım
Cinsellik Araştırmaları
Yavru
Mucize
Sars Virüsü
Etimoloji
Kuantum
Hominid
Balina
İspat
Sürüngen
Hastalık Dağılımı
Şüphecilik
Foton
Ölüm
Mühendislik
Işık
Jeoloji
Biyografi
Uterus
Lipit
Yaşlılık
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aslen mühendis olacaktım. Ancak pratik gündelik yaşamı, sırf açgözlü bir maddi kazanç amacıyla daha da geliştirmek için yaratıcı zekamı harcama düşüncesi bana katlanılamaz geldi.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder