Bu Reklamı Kapat

Evde Stresle Baş Etmenin Yollarından Birisi: Yoga

Evde Stresle Baş Etmenin Yollarından Birisi: Yoga
Evde yoga
Pexels
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
6 dakika
4,350 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Stres günümüzde sıklıkla yaşadığımız, artık hayatımızın bir parçası diyebileceğimiz bir duygu. Yeni bir işe başlarken, sınavlara hazırlanıp sınavlara girip çıkarken, özellikle bu günlerde dışarıya çıkamazken hissetmemizin çok haklı olduğu da bir duygu. Bir miktar stres sınav gibi durumlarda işimize yararken fazlası hayatımızı paralize edecek bir noktaya kadar gelebiliyor ve bazılarımız için bunu durdurması biraz daha zor oluyor. Peki nedir bu stres? Nasıl ortaya çıkar? Durdurmanın yolları var mıdır?

Stresli olduğumuz zamanlarda vücudumuzun verdiği tepkiyi bir düşünelim. Kalp atışımız ve nefes alış verişimiz hızlanır, kaslarımız gerilir ve belki terlemeye başlarız. Bu reaksiyonlar aslında "savaş ya da kaç" dediğimiz ve bir hayatta kalma mekanizması olarak evrimleşmiş bir tepkidir. Her şeyin çok çabuk bir şekilde, daha siz düşünmeye fırsat bulamadan olmasının sebebi budur. Çok eski zamanlarda muhtemelen çok fazla hayat kurtarmış incelikli bir mekanizma olmasına rağmen, günümüzde haberleri okurken ya da bir sınava girecekken işleri kolaylaştırmak yerine genelde zorlaştırmaktadır.

Her şey, önümüze gelen stresli bir haberin, beynin duyguları işlemekle sorumlu olan bölgesi amigdalaya iletilmesiyle başlar. Eğer amigdala tehlikeli bir durum olduğunu algılarsa, hipotalamus bölgesine sinyal yollar. Hipotalamus vücudun geri kalanıyla otonom sinir sistemi yoluyla haberleşip nefes alıp verme, kan basıncı veya damarların genişleyip daralması gibi istemsiz hareketleri düzenleyen kontrol merkezi olarak stres durumunda da kontrolü eline alır. Kendisine amigdaladan sinyal geldiği gibi sempatik sinir sistemini aktive eder ve böbrek üstü bezlerine adrenalin salgılamaları için gerekli sinyal gitmiş olur.

Bu Reklamı Kapat

Adrenalin, yukarıda saydığımız stres tepkilerini hayata geçirir ve akciğerler daha çok oksijen almaya başlar, bunun bir kısmı beyne gönderilir ve vücut tetik bir duruma geçer. Görme, duyma gibi duyularımız keskinleşir ve bütün bu artan hareketliliği sürdürmek için depolanmış olan glikoz ve yağ kana salgılanır.

Bütün bunların hepsi, tepemizi attıran bir haber okuduğumuz için olmuştur. Eğer bu stresi azaltmak yerine, kendi kendimize söylenip durursak işler bununla kalmaz ve hipotalamus kortikotropin (CRH) salgılatıcı hormon salgılar - ki bu da gidip, hipofiz bezinden -adından anlaşılabileceği gibi- adrenokortikotropik hormonun (ACTH) salgılanmasını sağlar. Bu hormon da, böbrek üstü bezlerinden adrenalin salgılanmasına yol açar ve böylece sempatik sinir sisteminin aktif kalması sağlanmış olur.

Amigdala ve hipokampüsü gösteren beyinşeması
Amigdala ve hipokampüsü gösteren beyinşeması
Harvard Health Publishing

Bunları arada bir yaşamak normal olabilir ama şu anki gibi stres seviyemizin olması gerekenden çok daha yükseldiği zamanlarda buna bir çare bulmamız gerekiyor. Yoksa sürekli kanda dolaşan adrenalin damarlara zarar vermeye başlar, tansiyonumuz yükselir ki bu durum bu kalp krizi riskini arttırır ve kortizol içeren ilaçlar kullanan birçok kişiden duymuş olabileceğiniz gibi kilo aldırır. Bu kadar karamsarlıktan sonra iyice strese girmemize gerek yok çünkü stresle evden savaşabiliriz!

Bu Reklamı Kapat

Stresle Mücadelede 3 Öneri

Harvard Sağlık Yayıncılık (İng: Harvard Health Publishing), stresle mücadele etmek konusunda üç öneri sunuyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İlki, gevşeme müdahalesi. Bu müdahaleye karından alınan nefes, barış ve sakinlik gibi yatıştırıcı sözcüklere odaklanmak veya huzurlu sahneler hayal etmek dahil edilebilir.

İkinci önerileri, fiziksel aktivite. Stresin kaç veya savaş içgüdüsünü tetiklediği düşünüldüğünde, üzerimizdeki bu kas gerginliğini atmak ve daha derin nefesler almak için mantıklı bir yöntem. Normal şartlarda açık havada yürüyüş güzel bir seçenek gibi dursa da ev şartlarında yoga yapılarak bir taşla iki kuş vurulabilir.

Üçüncü seçenek ise sosyal destek almak. Yakın olduğumuz, varlığı bize güç ve sakinlik veren insanlarla konuşmak, onlarla irtibatımızı kesmemek sakin ve sağlıklı kalmak açısından çok önemli.

Yoga, Stresle Mücadelenize Yardım Edebilir!

Şimdi bu üç önerinin en az ikisini kapsadığını düşündüğümüz bir aktiviteye bakalım: yoga!

Yoganın tarihi çok eski olsa da şu an bir akım olarak dünyayı özellikle de kendisiyle yeni tanışmış olan batı dünyasını sarmış durumda. Cidden bir faydası var mı yoksa insanlar sadece garip şekillere girip fotoğraf çekilmeyi mi seviyor?

Bu Reklamı Kapat

Herhangi bir yoga dersine katılmış ya da izlemiş bir insanın fiziksel faydalarını inkar etmesi zor ve yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. Yoganın farklı çeşitleri olsa da fiziksel egzersize daha çok ağırlık vermesi açısından hatha yoga ve vinyasa yoga bu konuda öne çıkıyor.

Hatha yoga üzerine yapılan bir çalışmada sekiz hafta boyunca, haftada iki kere bir buçuk saatlik seanslara katılan katılımcıların oksijen alımının %7, dirsek ekstansiyonu için izokinetik kas gücünün %31, diz ekstansiyonunun %28, diz fleksiyonu için izometrik kas dayanıklılığının ise %57 arttığı ölçülmüş. Güç kazanmanın yanında esnekliği de katkısı olduğunu ayak bileği esnekliğini %13, omuz yüksekliğini %155 ve gövde ekstensiyonunu %188 arttırmasından görebiliriz.

Bu sonuçlardan yoganın güç ve esneklik alanlarında fiziksel faydaları olduğunu görmüş olduk. Peki yoga ilk öneri olan gevşeme müdahaleleri konusunda da etkili mi?

Bir İsveç şirketinde 4 ay süren bilişsel davranışçı terapinin ve yoganın stres üzerindeki etkisinin karşılaştırılması sonucu ikisininde de algılanan streste, stres davranışında ve bitkinlik hissinde belirgin bir düşüşe yol açtığı kaydedildi. Kızgınlık ölçeğinde ise bilişsel davranışçı terapide daha başarılı bir sonuç elde edildi. Fizyolojik ölçümlere gelindiğinde ise noradrenalin seviyesi yoga grubunda ve kalp atış hızı iki grupta da belirgin bir şekilde düşerken, adrenalin ve kortizol seviyesinde anlamlı bir farka rastlanmadı.

Bu Reklamı Kapat

Güney Avustralya'da yapılan başka bir deney ise yine benzer sonuçlar gösteriyor: Bu sefer hatha yoga ve yoga öğretmenin sesiyle yönlendirilen progresif kas gevşemesi adlı, sonunda bir de meditasyon için 10-15 dakika ayrılan bir teknik karşılaştırıldı. Progresif kas gevşemesi tekniğinde, yoga pozlarından ziyade kasları gevşetecek başka hareketler seçiliyor. Deneyin sonunda iki grup için de stres ve kaygı seviyesinde anlamlı bir azalma görülürken, sağlığa bağlı hayat kalitesi ölçeğinde de bir artış görüldü. Bu iki durum arasında anlamlı bir fark gözlenmemesi ise, ikisinde de temel olarak nefes egzersizleriyle başlama, fiziksel hareketlerle devam etme ve meditasyonla bitirme aşamalarının görülmesiydi.

Son olarak, yoganın üçüncü öneri olan sosyal bağları sıkı tutma olayını da ucundan nasıl yakalayabileceğine bir bakalım: Her ne kadar nedensellik ilişkisi kuramamış olsa da, yapılan bir çalışmada yoga deneyimi sıfırdan altı yıla kadar uzanan katılımcılar incelendiğinde, yoga yapılan yıl sayısı ile minnettarlık ve hayatın bir anlamı olduğu düşüncesi arasında pozitif bir korelasyon tespit edildi.

Ancak daha önceden de söylediğimiz gibi, korelasyonlar her zaman nedensellik anlamına gelmez. Dolayısıyla yoganın bu duygulara sebep olup olmadığı bilinmiyor. Yani zaten hayatın bir anlamı olduğu düşüncesi ve minnettarlık hissi de, insanları yoga yapmaya yönlendiriyor olabilir ve dolayısıyla yoga yapanlar arasında bu duygular daha yoğun olabilir. Veya şu an hesaba katmadığımız üçüncü bir faktör de olabilir... Her nasıl olursa olsun, düzenli yoganın bu hisleri arttırdığı, olasılıklar arasında bulunuyor.

Sadece stres olarak değil, daha geniş bir perspektiften bakmak istersek, düzenli Sudarshan Kriya Yoganın (SKY) genelleştirilmiş kaygı bozukluğu tanısı konmuş insanlarda kaygı ve depresyonu azaltmakta etkili olduğu görülebilir. Uygulanan SKY tedavisi, bazı yoga hareketleri ve meditasyon teknikleri içerse de, asıl ağırlık nefes egzersizlerine verilmiş durumda. Altı ay boyunca SKY tedavisi gören ve düzenli aralıklarla depresyon ve kaygı testi yapılan kişilerde düzenli bir azalma görülüyor.

Şunun altını çizmekte fayda var: Zihinsel sağlık sorunlarında uygulanabilecek yoga gibi yan tedaviler, psikiyatr ile görüşmeler sürerken yapılması önerilebilecek seçenekler ve elbette hiçbir zaman tek başlarına tıbbi bir tedavinin yerini tutamazlar.

Sonuç olarak, eve tıkılıp kaldığımız bu günlerde hayatımızdan hareketi eksik etmemek hem beden sağlığımız hem de psikolojimiz için çok önemli. Hem yukarıda bahsettiğimiz bilimsel araştırmalarla etkisi kanıtlanmış olan hem de farklı seviyelere hitap eden yoganın da hareket etme amacında olan insanlara güzel bir seçenek olabileceğini göstermiş olduk.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 21
 • Muhteşem! 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Umut Verici! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/01/2022 12:22:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8626

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Uzay Görevleri
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Tahmin
Elektromanyetizma
Koruma
Genetik Mühendisliği
Çağ
Deprem
Komplo
İntihar
Yaşam
Retrovirüs
Göğüs Hastalığı
Neandertal
Beslenme Biçimi
Kuyrukluyıldız
Beslenme Davranışları
Normal Doğum
Alan
Viral
Kozmoloji
Kuyruk
Beyaz
Hominid
Işık
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et