Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu yazı, ScienceDaily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Batı Avustralya'da bulunan bir radyo teleskobu, düşük frekanslarda yapılan en derin ve geniş taramasını bitirdi. Gökyüzünün en az 10 milyon yıldız barındırdığı düşünülen bölgesini araştırdı.

Astronomlar, Murchison Genişalan Teleskobunu (MWA) kullanarak, önceki araştırmalarından 100 kat daha kapsamlı bir biçimde dünya dışı yaşam arayışına giriştiler. 9 Eylül 2020'de Publications of the Astronomical Society of Australia dergisinde yayınlanan araştırmada, Vela takım yıldızının etrafındaki bölge incelendi. Ancak en azından evrenin bu kısmında, hiçbir medeniyetin izine rastlanmadı.

Araştırma, Endüstriyel ve Bilimsel Araştırma Organizasyonu (CSIRO) astronomu, Dr. Chenoa Tremblay ve Curtin Üniversitesinden, Uluslarası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi (ICRAR) üyesi, Profesör Steven Tingay tarafından yönetildi.

Dr. Tremblay, teleskobun, FM Radyo frekansları gibi güçlü frekansları bulmayı hedeflediğini söyledi. Bu frekansların, zeki bir medeniyetin işareti olabileceğini de ekledi. Bu gibi muhtemel yayılmalar "teknoimza" olarak isimlendirilir. Konu hakkında Dr. Tremblay'in yorumları şunlar:

MWA eşi benzeri olmayan bir teleskop. Kapsadığı geniş alan sayesinde milyonlarca yıldızı aynı anda gözlemleyebiliyoruz. Vela takımyıldızının çevresini tam 17 saat boyunca gözlemledik. Hem de önceki incelemelerimizden 100 kat daha geniş ve derin bir şekilde. Bu veriler dahilinde, hiçbir teknoimzaya rastlamadık. Zeki yaşam formlarından hiçbir iz yok.

Profesör Tingay'in dediğine göre, şu ana kadar yürüttükleri en kapsamlı çalışma olmasına rağmen, sonuç onu şaşırtmamış. Şöyle diyor:

Douglas Adams'ın, Otostopçunun Galaksi Rehberi'nde dediği gibi 'uzay büyük, çok çok büyük'. Her ne kadar yürüttüğümüz gayet büyük bir çalışma olsa da, incelediğimiz uzayın büyüklüğü, okyanusu araştırırken, havuz büyüklüğünde bir su kütlesiyle yetinmek gibidir. Uzaylı medeniyetlerin teknolojiyi nasıl kullanacaklarını bilemediğimizden dolayı, birden fazla yolla araştırmak durumundayız. Radyo teleskoplarını kullanarak sekiz boyutlu bir keşif uzayını araştırabiliriz.

MWA, ondan sonra gelecek teknolojik gelişmelerin habercisi niteliğindedir. Bundan sonra gelecek Kilometrekare Teleskobu (SKA), Batı Avustralya ve Güney Afrika'da kurulan tam 1.7 milyar euro değerindeki bir gözlemevidir. Douglas Adams referanslarına devam edecek olursak MWA "Derin Düşünce" ise SKA onun mirasçısı "Dünya"dır.

Arttırılmış hassasiyeti sayesinde, Batı Avustralya'da kurulacak olan SKA, görece olarak yakınımızdaki gezegen sistemlerinden yayılan, Dünya benzeri sinyalleri tespit edebilecek. SKA sayesinde, diğer Dünyaların astronomik denizlerindeki milyarlarca yıldız sistemini inceleyebileceğiz. Ve varolan herhangi bir teknoimzayı tespit edebileceğiz.

MWA, Murchison Radyo Astronomi Gözlemevi'nde bulunmakta. Oldukça uzak ve radyo sinyallerinden arındırılmış bir tesis olan gözlemevi, CSIRO - Avustralya'nın ulusal uzay ajansı - tarafından yönetilmekte. SKA'da aynı bölgeye kurulacak, fakat 50 kat daha hassas olacak ve daha derin Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI) projelerinde kullanılabilecek.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 7
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 00:18:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9327

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Hastalıkların Tedavisi
Maymun
Balık
Coğrafya
Bakteriler
Doğa Yasaları
Çocuklar İçin Bilim
Tüyler
Atmosfer
Yaşlılık
Oyun Teorisi
Acı
Protein
Safsata
Sars
Karadelik
Obezite
Dağılım
Viral
Diş
Gerçek
Kanıt
Alkol
Kültür
Elektrik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakmak yeğdir.”
William L. Watkinson
Geri Bildirim Gönder