Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?

Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?
4 dakika
5,184
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni yapılan beyin araştırmasının sonucu, elle yazı yazmanın çocukların daha çok öğrenmesini ve daha iyi hatırlamasını sağladığını gösteriyor. Aynı zamanda çalışma, okulların giderek daha fazla dijitalleştiğini ve 19 Avrupa ülkesinde online ortamda zamanını en çok zaman geçirenlerin Norveçli çocuklar olduğu ortaya koydu.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Profesör Audrey van der Meer’e göre, çocukların en azından minimum el yazımı eğitimi aldığından emin olunacağı, ulusal yönergeler gerekiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Farklı çalışmaların sonuçları, hem çocukların hem de yetişkinlerin elle yazdıklarında çok daha iyi öğrendikleri ve hatırladıklarını zaten gösteriyordu. Şimdi ise yeni bir çalışma, klavye kullanmak yerine elle yazmayı tercih edenlerin öğrenme ve hafızada veriminin arttığını doğruladı. Van der Meer şöyle diyor:

Alışveriş listenizi veya notlarınızı elle yazarsanız, yazdıklarınızı sonradan çok daha iyi hatırlayabilirsiniz.

Kağıt Kalemin Beyne Katkısı!

Van der Meer ve çalışma arkadaşları, ilki 2017 ve sonuncusu da 2020 yılında olmak üzere iki araştırma yaptı. 2017 yılında 20 öğrencinin beyin aktivitesini inceledi. Şimdi de 12 çocuk ve 12 gencin beyinlerini incelediği araştırmasını yayımladılar. Böyle bir araştırmada ilk defa çocuklar yer alıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Elle yazılmış notlar ve grafik şekilleri beynimizin bağlantı kurmasını kolaylaştırıyor çünkü yaptığımız oklar, kutucuklar ve anahtar kelimeler beynimizin bağlantıları görmesine ve bütünsel olarak anlamasına yardımcı oluyor.
Elle yazılmış notlar ve grafik şekilleri beynimizin bağlantı kurmasını kolaylaştırıyor çünkü yaptığımız oklar, kutucuklar ve anahtar kelimeler beynimizin bağlantıları görmesine ve bütünsel olarak anlamasına yardımcı oluyor.
SciTechDaily

İki çalışmada da beynin dalga aktivitesini izlemek ve takip etmek için EEG kullanıldı. Katılımcılar 250’den fazla elektrottan oluşan bir başlık kullandı.

Beyin aktifken, elektriksel uyarı etkileri oluşturur. Elektrotlardaki algılayıcılar çok hassas olduğu için beyinde olan elektriksel aktiviteyi direkt algılayabilir.

Her katılımcının incelenmesi 45 dakika sürdü ve araştırmacılar her saniyede 500 veri aldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, hem gençlerin hem de çocukların beyni, elle yazı yazarken klavyede yazmalarına kıyasla çok daha aktif. Van der Meer şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kâğıt ve kalem kullanımının anılarımızı hatırlamamızda katkısı var. Elle yazı yazmak beynin duyusal motor kısmını daha fazla aktifleştiriyor. Yazı yazarken çıkan sesleri duymak, yazdığımızı görmek ve kalemin kâğıda yaptığı baskı beynimizdeki birçok duyuyu aktifleştiriyor. Bu duyu deneyimleri, beynimizin farklı bölgelerle etkileşim haline girmesine sebep oluyor ve beynimiz öğrenmeye açık hale geliyor.

Şimdiki Çocuklar Dijital!

Van der Meer, kendi çalışmasının ve başka çalışmaların, çocukların erken yaşta çizim yapmak ve yazı yazmaya yönlendirilmesinin önemini vurguladığını düşünüyor. Bugünün dijital gerçeklikleri olan klavyeyle yazı yazmak, ekran başında vakit geçirmek ve internette gezinmek, çocukların ve gençlerin günlük hayatlarında büyük bir yer kaplıyor.

19 Avrupa ülkesinin katılımıyla oluşturulan bir çalışmada görüldüğü üzere, Norveçli çocuklar ve gençler aralarında internette en çok vakit geçirenler. Akıllı telefonları daima yanlarında, bilgisayarlar ve tabletler de sıralamada akıllı telefonların hemen arkasında.

Araştırma 9-16 yaşlarındaki Norveçli çocukların günde nerdeyse 4 saatini internette geçirdiklerini gösteriyor, bu süre 2010 yılındakinin iki katı demek. Çocukların eğlence vakitlerini ekran başında geçirmeleri, şimdi okulların artan dijital öğrenimin vurgusuyla daha da pekişiyor.

Van der Meer, elle yazı yazmanın teşvik edilmemesi dışında dijital öğrenmenin birçok olumlu yönü olduğunu düşünüyor.

Ulusal Yönergelere İhtiyaç Var!

Artan dijital aktiviteler hakkında van der Meer şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Son birkaç yılda gördüğümüz gelişime göre, bir ya da birden fazla neslin elle yazı yazma kabiliyetini kaybetmesi riskiyle karşı karşıyayız. Çalışmamız ve başka çalışmalar, bunun çok talihsiz bir sonuç olacağını gösteriyor.

Çocukların en azından minimum el yazımı eğitimi aldığından emin olunacağı bir ulusal rehberlik gerektiğine inanıyor. van der Meer şöyle diyor:

Norveçteki bazı okullar tamamen dijitale geçti ve el yazısı eğitimini vermiyor. Fin okulları daha da dijitalleşmiş durumda ve sadece birkaç okul el yazısı eğitimi sunuyor.

Klavye mi kullanılmalı yoksa el yazısı mı öğretilmeli tartışmasında bazı öğretmenler klavye kullanımının çocukları daha az hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor. Öğretmenlere göre, çocukların kısa sürede daha uzun yazı yazabilmeleri onları daha çok motive ediyor çünkü klavye kullanımında uzmanlaştıklarını hissediyorlar.

Her Duruma Açık Olmalı ve Tecrübe Edinmeliyiz!

Van der Meer şöyle diyor:

Elle yazı yazmayı öğrenmek daha yavaş bir süreç olabilir; ama çocukların bu yorucu aşamadan geçmesi onlar için önemli. Karmaşık el hareketlerinin ve harflerin şekli birkaç yönden faydalı. Eğer klavye kullanıyorsanız her harf için aynı hareketi yaparsınız. Elle yazmak için ince motor becerileri ve duyularınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Beyni mümkün olduğunca öğrenme moduna sokmak çok önemli. Deneme yazarken klavyeyi kullansam da ders esnasında not alırken elle yazı yazmayı tercih ediyorum.

Elle yazı yazmak diğer pek çok aktivitede olduğu gibi beynimizi aktifleştiriyor. Van der Meer, sözlerini şöyle bitiriyor:

Beyin binlerce yılda evrimleşti, bu durum onu uygun davranışlara yöneltmek ve harekete geçirmeye yetkin hale getirdi. Olabilecek en iyi şekilde geliştirmek için beynimizi onun en iyi olduğu alanda kullanmalıyız. Otantik yaşam sürmeye ihtiyacımız var. Tüm duyularımızı kullanmalı, dışarıda olmalı, her tecrübeye açık olmalı ve yeni insanlarla tanışmalıyız. Eğer beynimizi zorlamazsak potansiyelini yakalayamayız. Bu durum da okul performansımızı etkileyebilir.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
41
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 35
 • Üzücü! 7
 • İnanılmaz 6
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Korkutucu! 2
 • Muhteşem! 1
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2023 19:55:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9571

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
N. U. o. S. a. Technology, et al. Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?. (24 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9571
Technology, N. U. o. S. a., Öci, Ö., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 24). Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?. Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9571
N. U. o. S. a. Technology, et al. “Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Özlem Öci, Evrim Ağacı, 24 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9571.
Technology, Norwegian University of Science and. Öci, Özlem. Bakırcı, Çağrı Mert. “Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Özlem Öci. Evrim Ağacı, November 24, 2020. https://evrimagaci.org/s/9571.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close