Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?

Elle Yazı Yazmak, Çocukları Neden Daha Zeki Yapıyor?
Yazar Norwegian University of Science and Technology Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı DuruÖzeren 2. Editör Duru Özeren
4 dakika
2,926 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yeni yapılan beyin araştırmasının sonucu, elle yazı yazmanın çocukların daha çok öğrenmesini ve daha iyi hatırlamasını sağladığını gösteriyor. Aynı zamanda çalışma, okulların giderek daha fazla dijitalleştiğini ve 19 Avrupa ülkesinde online ortamda zamanını en çok zaman geçirenlerin Norveçli çocuklar olduğu ortaya koydu.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Profesör Audrey van der Meer’e göre, çocukların en azından minimum el yazımı eğitimi aldığından emin olunacağı, ulusal yönergeler gerekiyor.

Farklı çalışmaların sonuçları, hem çocukların hem de yetişkinlerin elle yazdıklarında çok daha iyi öğrendikleri ve hatırladıklarını zaten gösteriyordu. Şimdi ise yeni bir çalışma, klavye kullanmak yerine elle yazmayı tercih edenlerin öğrenme ve hafızada veriminin arttığını doğruladı. Van der Meer şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Alışveriş listenizi veya notlarınızı elle yazarsanız, yazdıklarınızı sonradan çok daha iyi hatırlayabilirsiniz.

Kağıt Kalemin Beyne Katkısı!

Van der Meer ve çalışma arkadaşları, ilki 2017 ve sonuncusu da 2020 yılında olmak üzere iki araştırma yaptı. 2017 yılında 20 öğrencinin beyin aktivitesini inceledi. Şimdi de 12 çocuk ve 12 gencin beyinlerini incelediği araştırmasını yayımladılar. Böyle bir araştırmada ilk defa çocuklar yer alıyor.

Elle yazılmış notlar ve grafik şekilleri beynimizin bağlantı kurmasını kolaylaştırıyor çünkü yaptığımız oklar, kutucuklar ve anahtar kelimeler beynimizin bağlantıları görmesine ve bütünsel olarak anlamasına yardımcı oluyor.
Elle yazılmış notlar ve grafik şekilleri beynimizin bağlantı kurmasını kolaylaştırıyor çünkü yaptığımız oklar, kutucuklar ve anahtar kelimeler beynimizin bağlantıları görmesine ve bütünsel olarak anlamasına yardımcı oluyor.
SciTechDaily

İki çalışmada da beynin dalga aktivitesini izlemek ve takip etmek için EEG kullanıldı. Katılımcılar 250’den fazla elektrottan oluşan bir başlık kullandı.

Beyin aktifken, elektriksel uyarı etkileri oluşturur. Elektrotlardaki algılayıcılar çok hassas olduğu için beyinde olan elektriksel aktiviteyi direkt algılayabilir.

Her katılımcının incelenmesi 45 dakika sürdü ve araştırmacılar her saniyede 500 veri aldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, hem gençlerin hem de çocukların beyni, elle yazı yazarken klavyede yazmalarına kıyasla çok daha aktif. Van der Meer şöyle diyor:

Kâğıt ve kalem kullanımının anılarımızı hatırlamamızda katkısı var. Elle yazı yazmak beynin duyusal motor kısmını daha fazla aktifleştiriyor. Yazı yazarken çıkan sesleri duymak, yazdığımızı görmek ve kalemin kâğıda yaptığı baskı beynimizdeki birçok duyuyu aktifleştiriyor. Bu duyu deneyimleri, beynimizin farklı bölgelerle etkileşim haline girmesine sebep oluyor ve beynimiz öğrenmeye açık hale geliyor.

Şimdiki Çocuklar Dijital!

Van der Meer, kendi çalışmasının ve başka çalışmaların, çocukların erken yaşta çizim yapmak ve yazı yazmaya yönlendirilmesinin önemini vurguladığını düşünüyor. Bugünün dijital gerçeklikleri olan klavyeyle yazı yazmak, ekran başında vakit geçirmek ve internette gezinmek, çocukların ve gençlerin günlük hayatlarında büyük bir yer kaplıyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

19 Avrupa ülkesinin katılımıyla oluşturulan bir çalışmada görüldüğü üzere, Norveçli çocuklar ve gençler aralarında internette en çok vakit geçirenler. Akıllı telefonları daima yanlarında, bilgisayarlar ve tabletler de sıralamada akıllı telefonların hemen arkasında.

Araştırma 9-16 yaşlarındaki Norveçli çocukların günde nerdeyse 4 saatini internette geçirdiklerini gösteriyor, bu süre 2010 yılındakinin iki katı demek. Çocukların eğlence vakitlerini ekran başında geçirmeleri, şimdi okulların artan dijital öğrenimin vurgusuyla daha da pekişiyor.

Van der Meer, elle yazı yazmanın teşvik edilmemesi dışında dijital öğrenmenin birçok olumlu yönü olduğunu düşünüyor.

Ulusal Yönergelere İhtiyaç Var!

Artan dijital aktiviteler hakkında van der Meer şöyle söylüyor:

Reklamı Kapat

Son birkaç yılda gördüğümüz gelişime göre, bir ya da birden fazla neslin elle yazı yazma kabiliyetini kaybetmesi riskiyle karşı karşıyayız. Çalışmamız ve başka çalışmalar, bunun çok talihsiz bir sonuç olacağını gösteriyor.

Çocukların en azından minimum el yazımı eğitimi aldığından emin olunacağı bir ulusal rehberlik gerektiğine inanıyor. van der Meer şöyle diyor:

Norveçteki bazı okullar tamamen dijitale geçti ve el yazısı eğitimini vermiyor. Fin okulları daha da dijitalleşmiş durumda ve sadece birkaç okul el yazısı eğitimi sunuyor.

Klavye mi kullanılmalı yoksa el yazısı mı öğretilmeli tartışmasında bazı öğretmenler klavye kullanımının çocukları daha az hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor. Öğretmenlere göre, çocukların kısa sürede daha uzun yazı yazabilmeleri onları daha çok motive ediyor çünkü klavye kullanımında uzmanlaştıklarını hissediyorlar.

Her Duruma Açık Olmalı ve Tecrübe Edinmeliyiz!

Van der Meer şöyle diyor:

Elle yazı yazmayı öğrenmek daha yavaş bir süreç olabilir; ama çocukların bu yorucu aşamadan geçmesi onlar için önemli. Karmaşık el hareketlerinin ve harflerin şekli birkaç yönden faydalı. Eğer klavye kullanıyorsanız her harf için aynı hareketi yaparsınız. Elle yazmak için ince motor becerileri ve duyularınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Beyni mümkün olduğunca öğrenme moduna sokmak çok önemli. Deneme yazarken klavyeyi kullansam da ders esnasında not alırken elle yazı yazmayı tercih ediyorum.

Elle yazı yazmak diğer pek çok aktivitede olduğu gibi beynimizi aktifleştiriyor. Van der Meer, sözlerini şöyle bitiriyor:

Beyin binlerce yılda evrimleşti, bu durum onu uygun davranışlara yöneltmek ve harekete geçirmeye yetkin hale getirdi. Olabilecek en iyi şekilde geliştirmek için beynimizi onun en iyi olduğu alanda kullanmalıyız. Otantik yaşam sürmeye ihtiyacımız var. Tüm duyularımızı kullanmalı, dışarıda olmalı, her tecrübeye açık olmalı ve yeni insanlarla tanışmalıyız. Eğer beynimizi zorlamazsak potansiyelini yakalayamayız. Bu durum da okul performansımızı etkileyebilir.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 16
 • Üzücü! 4
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2021 00:35:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9571

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Astrofotoğrafçılık
Göğüs
Makroevrim
Mit
Yaşam
Hafıza
Protein
Bitki
Toprak
Yatay Gen Transferi
Hava
Çiftleşme
Kimyasal
Çevre
Nükleer
Retrovirüs
Factchecking
Kozmoloji
Karar
Genetik
Akciğer
Kanser
Hayvanlar
Eczacılık
Elektron
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et