Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz?

Simüle Edilmiş Bir Evren, Onu Simüle Eden Evren Kadar Gerçektir!

Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz? unite.ai
5 dakika
3,673
 • Teorik Fizik
 • Etik (Ahlak Felsefesi)

Simülasyon teorisinin ne olduğu ve bir simülasyon içinde yaşıyor olma olasılığı konularını şu yazımızda detaylıca incelemiştik: "Simülasyon Teorisi Nedir? Bir Simülasyon İçinde Yaşıyor Olabilir miyiz?". Bu yazımızda ise bütün bu "gerçek ve sahte" tartışmasında eksik olan çok önemli bir noktayı ele alacağız: Bir simülasyon içinde yaşıyorsak bile bu, hiçbir fark yaratmıyor!

The Matrix filminden Morpheus'un düşüncelerini yorumlayacak olursak, gerçeklik sadece beynimiz tarafından yorumlanan bir elektriksel dürtüdür. Çevremizi, dolaylı ve kusurlu olarak deneyimliyoruz. Çevremizi olduğu gibi görebilseydik, optik illüzyonlar, renk körlüğü ve zihin hileleri olmazdı. Dahası, tüm bu dolaylı duyusal bilgilerin yalnızca basitleştirilmiş bir versiyonunu deneyimliyoruz. Çevremizi olduğu gibi görmek çok fazla işlem gücü gerektirdiğinden dolayı beynimiz, çevremizi buluşsal yöntemlere (veya basitleştirilmiş ama yine de kullanışlı temsillere) ayırır, sürekli olarak çevremizde kalıplar arar ve onları algımızla eşleştirir.

Bu Reklamı Kapat

Bundan şu sonuca varabiliriz: Gerçeklik algımız, gerçekliğin kendisinden farklıdır. Gerçeklik dediğimiz şey, beynimizin, çevremizden gelen duyusal veri selini işleme girişimidir. Gerçeklik algımız basitleştirilmiş bir bilgi akışına bağlıysa, bu bilginin kaynağının ne olduğu önemli değildir; ister fiziksel evren isterse de bize aynı bilgiyi veren bir bilgisayar simülasyonu olsun.

Simülasyon argümanını detaylıca incelediğimiz yazımızda da belirttiğimiz üzere, gerekli şartlar sağlanması durumunda: "Bizim bir simülasyonda olma ihtimalimiz, simülasyonda olmayıp da 'gerçekten gerçek' olma ihtimalimizden milyarlarca kat yüksektir. Bu da, neredeyse kesin olarak bir simülasyon ürünü olduğumuz anlamına gelmektedir." Bir simülasyonda yaşama düşüncesi çılgınca ve korkutucu gelebilir; ancak iyi olan şey ise, bunun önemli olmaması. Nasıl mı? Açıklayalım...

Bu Reklamı Kapat

"Gerçek" Sadece Bir Kelimedir, Bilgi ise Gerçekliktir!

Gerçeklik algımızın, gerçekliğin kendisinden ne kadar farklı olduğunu ele almıştık. Evrenimizin bir bilgisayar simülasyonu olduğunu varsayalım. Bu varsayım, başka bir mantıksal tümdengelim dizisini gerektirir:

 1. Evren simüle edilmişse, temelde bit ve baytların (veya qBits veya Snags veya her neyse ...) bir kombinasyonudur. Esasen bilgi kombinasyonudur.
 2. Evren bilgi veya veri ise, o zaman siz de öylesiniz. Her birimiz öyleyiz.
 3. Hepimiz bilgiysek, bedenlerimiz sadece bu bilginin bir temsilidir. Bir avatar gibi... Bilgiyle ilgili en iyi şey, belirli bir nesneye bağlı olmamasıdır. İstediğiniz şekilde kopyalayabilir, dönüştürebilir ve değiştirebilirsiniz (tek ihtiyacınız olan doğru kodlama teknikleridir).
 4. Evreni simüle etme yeteneğine sahip herhangi bir toplum, "kişisel" bilgilerinize yeni bir avatar verebilir (çünkü bu, bir evreni simüle etmekten daha az bilgi gerektirir). Bunların hepsi, sizin temelde bilgi olduğunuz ve sizi tanımlayan bilginin bedeniniz gibi belirli bir nesneye bağlı olmadığı anlamına gelir. Felsefe ve teoloji, bedenimiz ve ruhumuz (zihin, eşsizlik - ne isim verirseniz verin) arasındaki dualite kavramını uzun süredir tartışmaktadır. Yani, konsept size tanıdık gelebilir ancak bu, fenomen için daha rasyonel bir açıklamadır.

Toparlayacak olursak, gerçeklik bir bilgidir, biz de öyleyiz. Bir simülasyon, onu simüle eden gerçekliğin bir parçasıdır ve daha fazla simüle ettiğimiz her şey, simüle edilenlerin bakış açısından gerçekliktir. Dolayısıyla gerçeklik, deneyimlediğimiz şeydir: Fiziksel bir bakış açısıyla, kuantum uzayda nesnellik yoktur - sadece nesneler hakkında çok öznel bir bakış açısı vardır. Hatta gördüğümüz her nesnenin, evrenin diğer tarafındaki veya başka bir evrendeki bilgilerin yansıması olabileceğini iddia eden, yaygın olarak kabul gören bazı teoriler bile vardır.

Yani, özünde: Eğer deneyimliyorsanız, her şey "gerçektir" ve simüle edilmiş bir evren, onu simüle eden evren kadar gerçektir, çünkü gerçeklik, fiziksel olarak nerede depolandığına bakılmaksızın temsil ettiği bilgiyle tanımlanır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Simülasyonun İçindekiler de Simülasyon Kadar Gerçektir!

Burada argümanı farklı bir yönde devam ettirmek de mümkündür: Kimi zaman, bilgisayar oyunlarının içerisindeki karakter veya dünyaların "gerçek olmadığı" söylenir. Bu nasıl mümkün olabilir ki? Bu karakter ve oyunlar, gerçek dünya içerisinde simüle edilmemekte midir?

Evet, GTA 5'teki Michael De Santa karakteri gerçek bir kişiye dayanmıyor olabilir; bir insan gibi bilinci ve -insanlarda varsa- özgür iradesi yoktur; o oyunun dışına çıkamaz ve oyunda yaptıklarının da oyun dışında bir sorumluluğu veya karşılığı yoktur. Ama aynı durum, bizim için de geçerli değil mi?

Eğer GTA 5 oyununun "kapalı bir evren" olmasından ötürü "gerçek olmadığını" düşünüyorsak, Simülasyon Teorisi'ni savunan biri de pek âlâ bizim Evren'imizin kendi içinde kapalı olduğunu ve bizim yaptıklarımızın Evren'in (ki onun görüşüne göre "simülasyonun") dışında hiçbir etkisi, geçerliliği veya sorumluluğu olmadığını iddia edebilir. Hatta eğer ki Simülasyon Teorisi doğruysa, şu anda deneyimlediğimiz gerçeklik, bilinç ve özgür irade algısı da, o simülasyonun sıradan bitlerinin akışından ibaret olacaktır.

Bu gerçeklikle yüzleşen birinin içgüdüsel olarak vereceği ilk tepki, etik ve ahlak konusunda bir argüman üretmek olacaktır: "Eğer biz bir simülasyon isek, o zaman gidip birini öldürebiliriz!" Açıkçası bu, oldukça zayıf ve anlamsız bir argümandır. Oyunda birini öldürecek olursanız, polis peşinize takılır, suçlu bulunursunuz ve hatta kendinizi hapishanede bulabilirsiniz. Bunun sizin hayatınızda bir etkisi yoktur elbette; ancak oyun içerisinde yapabileceklerinizi ciddi anlamda kısıtlandırır - ki hapishanenin görevi tam da budur. Ancak dikkat etmeniz gereken detay şudur: Sizin oyunda suçlu bulunmanız, oyun içerisine kodlanmış (veya kendiliğinden gelişen sistemler için, oyun içerisinde evrimleşmiş) kuralların bir sonucudur. Yani sizi oyunda "suçlu" bulan hâkim, oyunun kurallarını takip etmektedir. Oyun dışında bir bilinci, özgür iradesi, gerçeklik algısı olsun veya olmasın... Oyunun kendisi gibi, oyunun kuralları da kapalı bir sistemdir.

Aynı şey, bizim içinde yaşadığımız "gerçeklik" (veya "simülasyon") için de geçerlidir: Yasal düzenlemeler, kendi gerçekliğimiz çerçevesinde belirlediğimiz (veya bir simülasyon isek, "belirlediğimizi sandığımız" ya da "belirlediğimiz sanrısı verilmiş") kurallar bütünüdür. Özgür irademiz olsa da, olmasa da; yaşadığımız Evren gerçek de olsa, simülasyon da olsa, kendi içerisinde tutarlı (veya en azından tutarlı olduğunu umduğumuz) ve kapalı bir kurallar sistemine tabiyiz. Bu tutarlı ve kapalı kurallar, simülasyon veya gerçeklik içerisinde, sistemli bir biçimde belirlenmiş veya kendiliğinden evrimleşmiştir.

Bu Reklamı Kapat

Dolayısıyla, eğer bir hakim karşısına çıkıp, "Ben bir simülasyon ürünüyüm, dolayısıyla aksiyonlarımdan sorumlu tutulamam." (veya "Benim özgür iradem yok, dolayısıyla aksiyonlarımdan sorumlu tutulamam.") diyecek olursam, hakimin diyeceği de basitçe şu olacaktır: "Benim de özgür iradem yok (veya ben de simülasyon ürünüyüm) ve dolayısıyla aksiyonlarımdan sorumlu tutulamam."

Buna, sizi hapse gönderen kararı vermek de dâhildir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Muhteşem! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Singularity Hub | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/05/2022 00:16:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9556

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Orman
Deprem
Şehir
Paleontoloji
Gen İfadesi
İnsan Sağlığı
Olasılık
Türleşme
Ateş
Koaservat
Tümör
Evren
Hayvan Davranışları
Nükleer
Homeostasis
Kuş
Kadın Sağlığı
Doğal Seçilim
Onkoloji
Özel Görelilik
Göç
Maske Takmak
Santigrat Derece
Uyku
Bilgisayar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et