Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz?

Simüle Edilmiş Bir Evren, Onu Simüle Eden Evren Kadar Gerçektir!

Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz? unite.ai
5 dakika
4,504
Podcast
7:14
İbrahim Uzun
Seslendiren
Bionluk Logo sponsorluğunda seslendirildi.
53
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Simülasyon teorisinin ne olduğu ve bir simülasyon içinde yaşıyor olma olasılığı konularını şu yazımızda detaylıca incelemiştik: "Simülasyon Teorisi Nedir? Bir Simülasyon İçinde Yaşıyor Olabilir miyiz?". Bu yazımızda ise bütün bu "gerçek ve sahte" tartışmasında eksik olan çok önemli bir noktayı ele alacağız: Bir simülasyon içinde yaşıyorsak bile bu, hiçbir fark yaratmıyor!

The Matrix filminden Morpheus'un düşüncelerini yorumlayacak olursak, gerçeklik sadece beynimiz tarafından yorumlanan bir elektriksel dürtüdür. Çevremizi, dolaylı ve kusurlu olarak deneyimliyoruz. Çevremizi olduğu gibi görebilseydik, optik illüzyonlar, renk körlüğü ve zihin hileleri olmazdı. Dahası, tüm bu dolaylı duyusal bilgilerin yalnızca basitleştirilmiş bir versiyonunu deneyimliyoruz. Çevremizi olduğu gibi görmek çok fazla işlem gücü gerektirdiğinden dolayı beynimiz, çevremizi buluşsal yöntemlere (veya basitleştirilmiş ama yine de kullanışlı temsillere) ayırır, sürekli olarak çevremizde kalıplar arar ve onları algımızla eşleştirir.

Bundan şu sonuca varabiliriz: Gerçeklik algımız, gerçekliğin kendisinden farklıdır. Gerçeklik dediğimiz şey, beynimizin, çevremizden gelen duyusal veri selini işleme girişimidir. Gerçeklik algımız basitleştirilmiş bir bilgi akışına bağlıysa, bu bilginin kaynağının ne olduğu önemli değildir; ister fiziksel evren isterse de bize aynı bilgiyi veren bir bilgisayar simülasyonu olsun.

Tüm Reklamları Kapat

Simülasyon argümanını detaylıca incelediğimiz yazımızda da belirttiğimiz üzere, gerekli şartlar sağlanması durumunda: "Bizim bir simülasyonda olma ihtimalimiz, simülasyonda olmayıp da 'gerçekten gerçek' olma ihtimalimizden milyarlarca kat yüksektir. Bu da, neredeyse kesin olarak bir simülasyon ürünü olduğumuz anlamına gelmektedir." Bir simülasyonda yaşama düşüncesi çılgınca ve korkutucu gelebilir; ancak iyi olan şey ise, bunun önemli olmaması. Nasıl mı? Açıklayalım...

"Gerçek" Sadece Bir Kelimedir, Bilgi ise Gerçekliktir!

Gerçeklik algımızın, gerçekliğin kendisinden ne kadar farklı olduğunu ele almıştık. Evrenimizin bir bilgisayar simülasyonu olduğunu varsayalım. Bu varsayım, başka bir mantıksal tümdengelim dizisini gerektirir:

 1. Evren simüle edilmişse, temelde bit ve baytların (veya qBits veya Snags veya her neyse ...) bir kombinasyonudur. Esasen bilgi kombinasyonudur.
 2. Evren bilgi veya veri ise, o zaman siz de öylesiniz. Her birimiz öyleyiz.
 3. Hepimiz bilgiysek, bedenlerimiz sadece bu bilginin bir temsilidir. Bir avatar gibi... Bilgiyle ilgili en iyi şey, belirli bir nesneye bağlı olmamasıdır. İstediğiniz şekilde kopyalayabilir, dönüştürebilir ve değiştirebilirsiniz (tek ihtiyacınız olan doğru kodlama teknikleridir).
 4. Evreni simüle etme yeteneğine sahip herhangi bir toplum, "kişisel" bilgilerinize yeni bir avatar verebilir (çünkü bu, bir evreni simüle etmekten daha az bilgi gerektirir). Bunların hepsi, sizin temelde bilgi olduğunuz ve sizi tanımlayan bilginin bedeniniz gibi belirli bir nesneye bağlı olmadığı anlamına gelir. Felsefe ve teoloji, bedenimiz ve ruhumuz (zihin, eşsizlik - ne isim verirseniz verin) arasındaki dualite kavramını uzun süredir tartışmaktadır. Yani, konsept size tanıdık gelebilir ancak bu, fenomen için daha rasyonel bir açıklamadır.

Toparlayacak olursak, gerçeklik bir bilgidir, biz de öyleyiz. Bir simülasyon, onu simüle eden gerçekliğin bir parçasıdır ve daha fazla simüle ettiğimiz her şey, simüle edilenlerin bakış açısından gerçekliktir. Dolayısıyla gerçeklik, deneyimlediğimiz şeydir: Fiziksel bir bakış açısıyla, kuantum uzayda nesnellik yoktur - sadece nesneler hakkında çok öznel bir bakış açısı vardır. Hatta gördüğümüz her nesnenin, evrenin diğer tarafındaki veya başka bir evrendeki bilgilerin yansıması olabileceğini iddia eden, yaygın olarak kabul gören bazı teoriler bile vardır.

Yani, özünde: Eğer deneyimliyorsanız, her şey "gerçektir" ve simüle edilmiş bir evren, onu simüle eden evren kadar gerçektir, çünkü gerçeklik, fiziksel olarak nerede depolandığına bakılmaksızın temsil ettiği bilgiyle tanımlanır.

Tüm Reklamları Kapat

Simülasyonun İçindekiler de Simülasyon Kadar Gerçektir!

Burada argümanı farklı bir yönde devam ettirmek de mümkündür: Kimi zaman, bilgisayar oyunlarının içerisindeki karakter veya dünyaların "gerçek olmadığı" söylenir. Bu nasıl mümkün olabilir ki? Bu karakter ve oyunlar, gerçek dünya içerisinde simüle edilmemekte midir?

Evet, GTA 5'teki Michael De Santa karakteri gerçek bir kişiye dayanmıyor olabilir; bir insan gibi bilinci ve -insanlarda varsa- özgür iradesi yoktur; o oyunun dışına çıkamaz ve oyunda yaptıklarının da oyun dışında bir sorumluluğu veya karşılığı yoktur. Ama aynı durum, bizim için de geçerli değil mi?

Eğer GTA 5 oyununun "kapalı bir evren" olmasından ötürü "gerçek olmadığını" düşünüyorsak, Simülasyon Teorisi'ni savunan biri de pek âlâ bizim Evren'imizin kendi içinde kapalı olduğunu ve bizim yaptıklarımızın Evren'in (ki onun görüşüne göre "simülasyonun") dışında hiçbir etkisi, geçerliliği veya sorumluluğu olmadığını iddia edebilir. Hatta eğer ki Simülasyon Teorisi doğruysa, şu anda deneyimlediğimiz gerçeklik, bilinç ve özgür irade algısı da, o simülasyonun sıradan bitlerinin akışından ibaret olacaktır.

Bu gerçeklikle yüzleşen birinin içgüdüsel olarak vereceği ilk tepki, etik ve ahlak konusunda bir argüman üretmek olacaktır: "Eğer biz bir simülasyon isek, o zaman gidip birini öldürebiliriz!" Açıkçası bu, oldukça zayıf ve anlamsız bir argümandır. Oyunda birini öldürecek olursanız, polis peşinize takılır, suçlu bulunursunuz ve hatta kendinizi hapishanede bulabilirsiniz. Bunun sizin hayatınızda bir etkisi yoktur elbette; ancak oyun içerisinde yapabileceklerinizi ciddi anlamda kısıtlandırır - ki hapishanenin görevi tam da budur. Ancak dikkat etmeniz gereken detay şudur: Sizin oyunda suçlu bulunmanız, oyun içerisine kodlanmış (veya kendiliğinden gelişen sistemler için, oyun içerisinde evrimleşmiş) kuralların bir sonucudur. Yani sizi oyunda "suçlu" bulan hâkim, oyunun kurallarını takip etmektedir. Oyun dışında bir bilinci, özgür iradesi, gerçeklik algısı olsun veya olmasın... Oyunun kendisi gibi, oyunun kuralları da kapalı bir sistemdir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Aynı şey, bizim içinde yaşadığımız "gerçeklik" (veya "simülasyon") için de geçerlidir: Yasal düzenlemeler, kendi gerçekliğimiz çerçevesinde belirlediğimiz (veya bir simülasyon isek, "belirlediğimizi sandığımız" ya da "belirlediğimiz sanrısı verilmiş") kurallar bütünüdür. Özgür irademiz olsa da, olmasa da; yaşadığımız Evren gerçek de olsa, simülasyon da olsa, kendi içerisinde tutarlı (veya en azından tutarlı olduğunu umduğumuz) ve kapalı bir kurallar sistemine tabiyiz. Bu tutarlı ve kapalı kurallar, simülasyon veya gerçeklik içerisinde, sistemli bir biçimde belirlenmiş veya kendiliğinden evrimleşmiştir.

Dolayısıyla, eğer bir hakim karşısına çıkıp, "Ben bir simülasyon ürünüyüm, dolayısıyla aksiyonlarımdan sorumlu tutulamam." (veya "Benim özgür iradem yok, dolayısıyla aksiyonlarımdan sorumlu tutulamam.") diyecek olursam, hakimin diyeceği de basitçe şu olacaktır: "Benim de özgür iradem yok (veya ben de simülasyon ürünüyüm) ve dolayısıyla aksiyonlarımdan sorumlu tutulamam."

Buna, sizi hapse gönderen kararı vermek de dâhildir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
73
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 22
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 11
 • Muhteşem! 8
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Korkutucu! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Singularity Hub | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/07/2024 23:05:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9556

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Roubintchik, et al. Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz?. (19 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9556
Roubintchik, M., Köse, M., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 19). Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz?. Evrim Ağacı. Retrieved July 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9556
M. Roubintchik, et al. “Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 19 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9556.
Roubintchik, Maxim. Köse, Mücahid. Bakırcı, Çağrı Mert. “Eğer Simüle Ediliyorsak, Özgürce Suç İşleyebilir miyiz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 19, 2020. https://evrimagaci.org/s/9556.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close