Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor!

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor! Anonim
Yazar Rafi Letzter Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
1,578 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, galaksimizde Dünya dışı akıllı yaşam formlarının Dünya'yı ve üzerindeki yaşamın kimyasal izlerini tespit edebileceği 1004 adet yıldız sistemi bulunuyor.[1]

Gökbilimciler, basit bir formül kullanarak, uzak yıldızların etrafında dolanan öte gezegenleri tespit edebilir. Dünya'dan görülebilecek şekilde bir yıldızın önünden öte gezegen geçerse yıldızdan Dünya'ya ulaşan ışık azalır. Bu durumda, oldukça muhtemel olarak bir öte gezegen keşfedilmiş olur. Ayrıca, yıldızdan gelen ışığın nasıl değiştiğini analiz etmek, gezegenin atmosferinin kimyasal içeriğini de ortaya çıkarabilir. Ancak bu yöntem yalnızca, öte gezegenin dolandığı yörünge, ev sahibi yıldız ile Dünya arasında yer alıyorsa işe yarar.

Gliese 667 yıldız sistemindeki bir öte gezegenin tasviri.
Gliese 667 yıldız sistemindeki bir öte gezegenin tasviri.
ESO

Bu yeni araştırmanın açıklandığı makalede araştırmacılar, bu formülü tersine uygulayarak şunun cevabını arıyor: Olası yabancı akıllı yaşam formlarının, Dünya'nın Güneş'in önünden geçişini görmeleri için yakınlardaki hangi yıldızlar doğru bir şekilde sıralanmıştır? Bu yıldız sistemlerindeki herhangi bir akıllı yaşam formu, bizim izlerimizi, yani Dünya'nın yüzeyindeki canlıları tespit edebilir mi? Güneş sistemine yakın konumlarda bulunan birçok (1004) yıldız sistemi için bu sorunun cevabının evet olduğunu söyleyebiliriz. Cornell Üniversitesi'nden astronom ve makalenin baş yazarı Lisa Kaltenegger, şöyle söylüyor:[2]

Eğer orada bir yerlerde yabancı gözlemciler arama yapıyorlarsa, Dünya atmosferinde bir biyosferin varlığının açık işaretlerini görebilirlerdi.

Bu araştırmanın bulgularının kısaca açıklandığı bir video aşağıda yer almaktadır.

Reklamı Kapat

326 ışık yılı uzaklığa kadar, Dünya'yı tespit etmek için gereken görüş alanına sahip olan 1004 adet yıldız sisteminden 508'i, Dünya'nın bu konumlar ile Güneş arasında yaptığı her geçişte yabancı gözlemcilere en az 10 saatlik gözlemsel veri sağlamaya yetecek görüş açılarına sahiptir. Yani bu 508 yıldız sisteminde akıllı yaşam formları bulunuyorsa, James Webb Uzay Teleskobu gibi hassasiyete sahip bir araçla Dünya'yı ve atmosferindeki yaşam belirtilerini tespit edebilirler. Lehigh Üniversitesi'nden astrofizikçi ve makalenin ortak yazarı Joshua Pepper, şöyle söylüyor:

Bu öte gezegenlerin yalnızca çok küçük bir bölümü, bizim görüş alanımızla rastgele hizalanmış olacaktır; böylece biz de onların geçişlerini görebiliriz.
Anonim

Araştırmacılar, 1004 yıldızın yaklaşık %5'i yaşanabilir koşullara sahip gezegenlere sahip olsa bile, akıllı yaşamın evrimleşmiş olması için bu sistemlerin muhtemelen çok genç olduğunu düşünüyorlar. Ancak araştırmaya göre geri kalan %95'lik kısım, milyarlarca yıl boyunca yaşamın varlığını sağlayabilecek yıldızlardır; Dünya'yı baz alarak, yaşam için gerekli koşulların oluştuğunu varsayarsak, bu yıldız sistemleri akıllı yaşamın evrimleşebilmesi için yeterli zamana sahip olacaktır.

Listedeki yıldızların çoğu, 326 ışık yılı aralığının daha noktalarında bulunuyor; çünkü Güneş'e yaklaşıldıkça Dünya'nın geçişinin görülebildiği bölge küçülür. Listedeki en yakın yıldız ise sadece 28 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Yüzyıllar içinde Dünya'yı görebilecekleri bölgeye girme yolunda ilerleyen birkaç yakın yıldız daha var. Bunlardan bazıları, gökyüzünde Dünya'dan görülebilecek kadar parlaktır. Listedeki iki yıldız sistemi ise varlığı doğrulanmış öte gezegenleri barındırıyor. Dünya'dan sadece 12 ışık yılı uzaklıkta olan Teegarden'in yıldızı olarak bilinen ve öte gezegenleri olan bir kırmızı cüce yıldız sistemi, şu anda Dünya'yı tespit etmek için doğru görüş açısına sahip değil; ancak mevcut hareket hızıyla 2044 yılında Dünya'yı tespit etmek için gereken bölgeye girecek.

Araştırmacılar, çalışmalarının gelecekte Dünya dışı akıllı yaşam arayışını daraltmak için kullanılabileceğini düşünüyorlar. Örneğin, onların bizleri tespit etmesini ve bizim onları tespit etmemizi sağlayan öte gezegenler bulmak istiyorsak bu çalışmadan yararlanılabilir. Kaltenegger, şöyle söylüyor:[3]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Canlı bir biyosfere sahip bir öte gezegen bulursak, orada bize bakan birilerinin olup olmadığını merak ederiz. Evren'de bizi bulabilecek ve temasa geçmek isteyebilecek akıllı bir yaşam arayacaksak, öncelikli olarak bakmamız gereken yerlerin yıldız haritasını oluşturduk.

Bu tarz konulara ilgi duyuyorsanız, "Alpha Centauri A'nın Yaşanabilir Bölgesinde, Doğrudan Görüntüleme Yöntemiyle Bir Öte Gezegen Keşfedilmiş Olabilir!" başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 11
 • Tebrikler! 8
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/06/2021 15:08:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10398

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Doğa Gözlemleri
Kamuflaj
Kalıtım
Doğa Yasaları
Zooloji
Gazetecilik
Kültür
Genler
Konuşma
Evrim Kuramı
Böcekler
Köpekbalığı
Parazit
Gen
Böcek Bilimi
Kuantum
Dünya Dışı Yaşam
Test
Avrupa
Gözlem
Tarım
Bilgi
Nasa
Covid-19
Sinirbilim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın