Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor!

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor! Anonim
4 dakika
2,957
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, galaksimizde Dünya dışı akıllı yaşam formlarının Dünya'yı ve üzerindeki yaşamın kimyasal izlerini tespit edebileceği 1004 adet yıldız sistemi bulunuyor.[1]

Gökbilimciler, basit bir formül kullanarak, uzak yıldızların etrafında dolanan öte gezegenleri tespit edebilir. Dünya'dan görülebilecek şekilde bir yıldızın önünden öte gezegen geçerse yıldızdan Dünya'ya ulaşan ışık azalır. Bu durumda, oldukça muhtemel olarak bir öte gezegen keşfedilmiş olur. Ayrıca, yıldızdan gelen ışığın nasıl değiştiğini analiz etmek, gezegenin atmosferinin kimyasal içeriğini de ortaya çıkarabilir. Ancak bu yöntem yalnızca, öte gezegenin dolandığı yörünge, ev sahibi yıldız ile Dünya arasında yer alıyorsa işe yarar.

Tüm Reklamları Kapat

Gliese 667 yıldız sistemindeki bir öte gezegenin tasviri.
Gliese 667 yıldız sistemindeki bir öte gezegenin tasviri.
ESO

Bu yeni araştırmanın açıklandığı makalede araştırmacılar, bu formülü tersine uygulayarak şunun cevabını arıyor: Olası yabancı akıllı yaşam formlarının, Dünya'nın Güneş'in önünden geçişini görmeleri için yakınlardaki hangi yıldızlar doğru bir şekilde sıralanmıştır? Bu yıldız sistemlerindeki herhangi bir akıllı yaşam formu, bizim izlerimizi, yani Dünya'nın yüzeyindeki canlıları tespit edebilir mi? Güneş sistemine yakın konumlarda bulunan birçok (1004) yıldız sistemi için bu sorunun cevabının evet olduğunu söyleyebiliriz. Cornell Üniversitesi'nden astronom ve makalenin baş yazarı Lisa Kaltenegger, şöyle söylüyor:[2]

Eğer orada bir yerlerde yabancı gözlemciler arama yapıyorlarsa, Dünya atmosferinde bir biyosferin varlığının açık işaretlerini görebilirlerdi.

Bu araştırmanın bulgularının kısaca açıklandığı bir video aşağıda yer almaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

326 ışık yılı uzaklığa kadar, Dünya'yı tespit etmek için gereken görüş alanına sahip olan 1004 adet yıldız sisteminden 508'i, Dünya'nın bu konumlar ile Güneş arasında yaptığı her geçişte yabancı gözlemcilere en az 10 saatlik gözlemsel veri sağlamaya yetecek görüş açılarına sahiptir. Yani bu 508 yıldız sisteminde akıllı yaşam formları bulunuyorsa, James Webb Uzay Teleskobu gibi hassasiyete sahip bir araçla Dünya'yı ve atmosferindeki yaşam belirtilerini tespit edebilirler. Lehigh Üniversitesi'nden astrofizikçi ve makalenin ortak yazarı Joshua Pepper, şöyle söylüyor:

Bu öte gezegenlerin yalnızca çok küçük bir bölümü, bizim görüş alanımızla rastgele hizalanmış olacaktır; böylece biz de onların geçişlerini görebiliriz.
Anonim

Araştırmacılar, 1004 yıldızın yaklaşık %5'i yaşanabilir koşullara sahip gezegenlere sahip olsa bile, akıllı yaşamın evrimleşmiş olması için bu sistemlerin muhtemelen çok genç olduğunu düşünüyorlar. Ancak araştırmaya göre geri kalan %95'lik kısım, milyarlarca yıl boyunca yaşamın varlığını sağlayabilecek yıldızlardır; Dünya'yı baz alarak, yaşam için gerekli koşulların oluştuğunu varsayarsak, bu yıldız sistemleri akıllı yaşamın evrimleşebilmesi için yeterli zamana sahip olacaktır.

Listedeki yıldızların çoğu, 326 ışık yılı aralığının daha noktalarında bulunuyor; çünkü Güneş'e yaklaşıldıkça Dünya'nın geçişinin görülebildiği bölge küçülür. Listedeki en yakın yıldız ise sadece 28 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Yüzyıllar içinde Dünya'yı görebilecekleri bölgeye girme yolunda ilerleyen birkaç yakın yıldız daha var. Bunlardan bazıları, gökyüzünde Dünya'dan görülebilecek kadar parlaktır. Listedeki iki yıldız sistemi ise varlığı doğrulanmış öte gezegenleri barındırıyor. Dünya'dan sadece 12 ışık yılı uzaklıkta olan Teegarden'in yıldızı olarak bilinen ve öte gezegenleri olan bir kırmızı cüce yıldız sistemi, şu anda Dünya'yı tespit etmek için doğru görüş açısına sahip değil; ancak mevcut hareket hızıyla 2044 yılında Dünya'yı tespit etmek için gereken bölgeye girecek.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, çalışmalarının gelecekte Dünya dışı akıllı yaşam arayışını daraltmak için kullanılabileceğini düşünüyorlar. Örneğin, onların bizleri tespit etmesini ve bizim onları tespit etmemizi sağlayan öte gezegenler bulmak istiyorsak bu çalışmadan yararlanılabilir. Kaltenegger, şöyle söylüyor:[3]

Canlı bir biyosfere sahip bir öte gezegen bulursak, orada bize bakan birilerinin olup olmadığını merak ederiz. Evren'de bizi bulabilecek ve temasa geçmek isteyebilecek akıllı bir yaşam arayacaksak, öncelikli olarak bakmamız gereken yerlerin yıldız haritasını oluşturduk.

Bu tarz konulara ilgi duyuyorsanız, "Alpha Centauri A'nın Yaşanabilir Bölgesinde, Doğrudan Görüntüleme Yöntemiyle Bir Öte Gezegen Keşfedilmiş Olabilir!" başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
34
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 16
 • Tebrikler! 12
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/03/2024 13:51:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10398

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Yıl
Matematik
İspat Yükü
Demir
Beslenme Davranışı
Sars Virüsü
Halk Sağlığı
Safsata
Ara Tür
Büyük
Yapay Zeka
Öğrenme Alanı
Kitap
Yatay Gen Transferi
Eczacılık
Nanoteknoloji
Parçacık
Kuş
Sahte
Malzeme
Yaşlanma
Depresyon
Vejetaryen
Entropi
Damar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Letzter, et al. Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor!. (28 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 5 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10398
Letzter, R., Köse, M., Bakırcı, Ç. M. (2021, April 28). Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor!. Evrim Ağacı. Retrieved March 05, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10398
R. Letzter, et al. “Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Apr. 2021, https://evrimagaci.org/s/10398.
Letzter, Rafi. Köse, Mücahid. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formlarının, Dünya'yı ve Üzerindeki Yaşamı Doğrudan Görebileceği Yaklaşık 1000 Yıldız Sistemi Bulunuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 28, 2021. https://evrimagaci.org/s/10398.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close