Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi!

Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi! MPR News
Jean Hilliard, ortadaki, -30°C’de 6 saat hayatta kaldıktan sonra hastanede dinlenirken
5 dakika
10,947
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Küçük bir kasaba olan Lengby'yi arattığınızda, yaklaşık 40 yıl önce gerçekleşmiş bir olayla karşılaşacaksınız. Birçok insan, bu olayın bir "mucize" olduğunu düşünüyor.

20 Aralık 1980 gecesinde, buz gibi bir gecede, 19 yaşındaki Jean Hilliard, arabasıyla bir hendeğe çarptı ve yolda kaldı. Yardım almak için yürümeye başladı. Sabah bir sığır çiftliğinin ön bahçesinde, kütük gibi donmuş bir şekilde bulundu.

Tüm Reklamları Kapat

Mucize olan kısmı bu değil.

Olayın ardından yapılan bir haber
Olayın ardından yapılan bir haber
MPS News

Bu, kış ortasında Minnesota'da sıkça yaşanan bir olay. Bu hikayeyi özel kılan şey, Lengby'e 10 dakika uzaklıktaki Fosston Hastanesi'nde, Hilliard'ın çözünüp uyanması!

Tüm Reklamları Kapat

Hilliard’ın hikayesinin büyük bir kısmı oldukça dramatik. Bu olay "Unsolved Mysteries" (Çözülememiş Gizemler) adlı bir belgeselin bir bölümüne bile konu oldu.

37 yılı aşkın süredir bu hikaye, birçok televizyon programında ve doğaüstü olayları araştıran web sitesinde tekrar tekrar anlatıldı.

Hikayeyi, Hilliard’ın kendisinden dinlediğimizde, daha gerçekçi hâle geliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kütük Gibi Dondu!

"Şehre gidip birkaç arkadaşımla buluşmuştum, gece yarısında eve doğru yola çıktım." diyor Hilliard MPR News'le yaptığı bir röportajda.

Hilliard, Lengby'nin güneyindeki buzlu bir kestirme yola girdi. Babasının Ford LTD model arabası arkadan çekişliydi ve kilitlenmeyi önleyici fren sistemi yoktu. Bu nedenle araba, kayarak bir hendeğe düştü. Az ileride oturan bir tanıdığı vardı, bu nedenle arabadan inip yürümeye başladı.

O gece -30°C'ydi ve Hilliard, bir kovboy botu giyiyordu.

"Her tepeyi aştığımda, arkadaşımın evine vardığımı zannediyordum; ama bir türlü ulaşamıyordum. Korkmaktan çok, hayal kırıklığına uğramış hâldeydim." diyor.

3,5 kilometre daha yürüdükten sonra, nihayet ağaçların arasından arkadaşının evini gördü. Bundan sonra her şeyin karardığını söylüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Wally Nelson, 1980 yılında Jean Hilliard'ı kapısının önünde donmuş halde buldu.
Wally Nelson, 1980 yılında Jean Hilliard'ı kapısının önünde donmuş halde buldu.
MPS News

Olaydan sonra insanlar, Hilliard'a, arkadaşının bahçesine ulaştığını, ayağının tökezlediğini, elleri ve dizleri üzerinde emekleyerek arkadaşının kapısının önüne geldiğini söylediler. Altı saat boyunca gözleri açık ve donmuş halde yattığını söylediler. Hilliard, bunların hiçbirini hatırlamıyor.

Bu anları arkadaşı, sığır çiftçisi ve yarı zamanlı kasap olan Wally Nelson daha iyi hatırlıyor.

Bu günlerde Nelson, Lengby'nin kuzeyindeki Clearbrook'ta yaşıyor. 1800'lerden kalma bir kovboy gibi görünüyor. Boğumlu elleri ve diğeriyle pek uyuşmayan bir gözü var. Küçükken bir at, kafasına tekme atmış.

Hilliard’ı bulduğu sabahı çok net hatırlıyor.

Tüm Reklamları Kapat

"Avluda o küçük parçayı gördüğümde çok şaşırdım." dedi. "Onu yakasından tuttum ve verandaya getirdim. Öldüğünü sandım. Bir tahtadan daha sert olacak kadar donmuştu, ama burnundan birkaç baloncuk çıktığını gördüm."

Nelson, onu çok iyi tanıyordu. O, en iyi arkadaşı Paul'un kız arkadaşıydı. Bir gece önce hep birlikte dışarı çıkmışlar, sürüş mesafesindeki Fosston American Legion'da içki içip dans etmişlerdi.

"O zamanlar çok ünlü bir yerdi." diyor Nelson.

O gece Nelson'ın bir misafiri vardı. O sabah, Hilliard'ın donmuş cesedini arabasına yüklemesi için ondan yardım istemek zorunda kaldı. Ama arabaya sığamayacak kadar katıydı, bu yüzden misafirinin arabasını kullanmak zorunda kaldı.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Dünya Küresi: Çocuklar İçin (Hayvanlı), 20 cm, Işıklı

Hayvanlar aleminin coğrafi dağılımını gösteren küremiz, sevimli grafikleri ile çocuklarımıza yaban hayatın hayvanlarını eğlenceli bir şekilde öğretmektedir.

 • Harita Türü: Çocuklar İçin Hayvanlı
 • Çap: 20 santimetre
 • Işık Durumu: Işıklı
Devamını Göster
₺490.00
Dünya Küresi: Çocuklar İçin (Hayvanlı), 20 cm, Işıklı

Nelson, bunu o gece için çok garip bir son olarak tanımlıyor.

Öldükten Sonra Isınana Dek Kimse Ölü Değildir!

Fosston Hastanesi'ndeki doktorların Hilliard için pek umutları yoktu. Donmuş koluna serum bile takamadılar. İğne kırılıp duruyordu.

Büyük oranda zaten ölü olduğunu düşündüler; ancak yine de onu ısıtma yastıklarıyla ısıtmaya karar verdiler. Hastane personelinin dindar bir üyesi, rahibini aradı ve bir dua zinciri başlattı.

Sabahın ortasında Hilliard, ağrılar içinde uyandı.

Öğle vakti, bilinci yerine geldi. Birkaç saat içinde, bir buz kütlesinden çıkmış, babasının arabasını hendeğe düşürdüğünü öğrenmesinden endişelenen bir gence dönüşmüştü!

Minnesota Üniversitesi'nden acil tıp profesörü David Plummer, bu tür şeylerin ara sıra olduğunu söylese de ayrıntılar oldukça mucizevi görünüyor. David Plummer, aşırı hipotermisi olan insanları diriltme konusunda uzman. Gerçek bir veri bulunmasa da son 10 yılda yaklaşık bir düzine benzer vakayla uğraşmış.

Bir kişi soğudukça, kan akışının yavaşladığını ve vücudunun daha az oksijene ihtiyaç duyduğunu söylüyor David Plummer. Bir tür kış uykusu gibi. Vücutları ısındıkça kan akışları aynı oranda artarsa, hastalar iyileşebiliyor.

"Bir kapıyı çalarcasına vurabileceğiniz kadar katılaşmış hastalarımız oluyor." dedi. "Kaya gibi donuyorlar. Bu bizi hiçbir şekilde canlandırma girişiminden caydırmıyor ve bu konuda gayet başarılı bir sicilimiz var."

Acil tıpta bir kural olduğunu söylüyor Plummer: "Öldükten sonra vücudu ısınana dek, kimse ölü değildir."

Plummer, Hilliard'ın davasının tuhaf yanının, iyileştiği yer ve zaman olduğunu söylüyor: Bu günlerde doktorlar, hastanın kanını bir ısıtıcı aracılığıyla pompalayan ve hayati organlarını içeriden ısıtan özel bir cihaz kullanıyorlar. Fakat 1980'de kırsal Fosston Hastanesi'nde sahip oldukları tek şey, ısıtma yastıkları ve bolca duaydı.

Tüm Reklamları Kapat

Jean (Hilliard) Vig, şimdilerde Cambridge'de yaşıyor.
Jean (Hilliard) Vig, şimdilerde Cambridge'de yaşıyor.
MPS News

Doktorlar, soğuk ısırmasından dolayı kaynaklanan enfeksiyondan korunmak için Hilliard'ın her iki bacağını da kesmeyi düşündüler. Hilliard'ın yaşadığı bu olay, ulusal bir haber oldu.

Hilliard, başından geçen olay sonrasında yerel kiliseleri turladı. Sohbet programları, hikayesini anlatması için onu New York'a getirdi: "Minnesota, Lengby'den mucize kız."

'Today' programındaydım. Tom Brokaw ile röportaj yaptım. O geziye annemi de götürdüm. Eğlenceliydi.

Ancak verilen ilgi biraz azaldığında Hilliard, deneyimin hayatının gidişatını pek de değiştirmediğini söyledi.

Dramatik bir şey olmasını beklediğini söyledi. Neredeyse tanıdığı herkes ona bir mucizeyle kurtulduğunu söylüyordu. Bu tarz şeylerin bir nedeni olması gerekiyordu. Ama hayatı normal gidiyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Evlendi, çocukları oldu, sonra boşandı. Şu anda Cambridge'de yaşıyor ve Walmart'ta çalışıyor.

Hilliard, Nelson'ın bahçesinde donmuş halde geçirdiğim altı saati hatırlasaydım işler farklı olabilirdi, diyor. "Bir şeyler görmüş olsaydım."

"Sanki uyuyakalmışım ve hastanede uyanmışım gibi" dedi. "Işık ya da buna benzer bir şey görmedim. Biraz hayal kırıklığı oldu. Pek çok insan bunun hakkında konuşuyor ve ben hiçbir şey hatırlamıyorum."

Hilliard'ın o olaydan kalma herhangi bir sağlık sorunu yok. Bu günlerde, 1980'deki o geceyi düşünmek için fazla zamanını harcamıyor. Artık sıkı giyiniyor ve gece geç saatlerde buzlu ve ıssız yollarda araba kullanmıyor. Bu tür donma ve çözünme vakalarının, insan bedenini uzun süreler dondurup yeniden hayatta döndürmekte kullanılıp kullanılamayacağını merak ediyorsanız, buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
26
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 29
 • Tebrikler! 16
 • Muhteşem! 15
 • Umut Verici! 8
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: MPR News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2023 16:05:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11276

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Balıklar
Psikiyatri
Uzay Aracı
Covıd-19
Görme
Ahlak
Hominid
Koku
Yörünge
Patlama
Primatlar
İyi
Kromozom
Jinekoloji
Beslenme
Yakınsak Evrim
Enerji
Karbonhidrat
Öğrenme Teorileri
Şehir
Mikrop
Hukuk
Bilgi
Zehir
Zehirli Mantar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Enger, et al. Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi!. (24 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 4 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11276
Enger, J., Yağız, C. Y., Bakırcı, Ç. M. (2021, December 24). Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi!. Evrim Ağacı. Retrieved December 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11276
J. Enger, et al. “Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Can Yunus Yağız, Evrim Ağacı, 24 Dec. 2021, https://evrimagaci.org/s/11276.
Enger, John. Yağız, Can Yunus. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Can Yunus Yağız. Evrim Ağacı, December 24, 2021. https://evrimagaci.org/s/11276.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close