Bu Reklamı Kapat

Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi!

Dondu, Çözüldü ama Ölmedi: Jean Hilliard ve Akıl Almaz Hikayesi!
Jean Hilliard, ortadaki, -30°C’de 6 saat hayatta kaldıktan sonra hastanede dinlenirken
MPR News
Bu Reklamı Kapat
Yazar John Enger Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
5 dakika
8,091 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Küçük bir kasaba olan Lengby'yi arattığınızda, yaklaşık 40 yıl önce gerçekleşmiş bir olayla karşılaşacaksınız. Birçok insan, bu olayın bir "mucize" olduğunu düşünüyor.

20 Aralık 1980 gecesinde, buz gibi bir gecede, 19 yaşındaki Jean Hilliard, arabasıyla bir hendeğe çarptı ve yolda kaldı. Yardım almak için yürümeye başladı. Sabah bir sığır çiftliğinin ön bahçesinde, kütük gibi donmuş bir şekilde bulundu.

Mucize olan kısmı bu değil.

Bu Reklamı Kapat

Olayın ardından yapılan bir haber
Olayın ardından yapılan bir haber
MPS News

Bu, kış ortasında Minnesota'da sıkça yaşanan bir olay. Bu hikayeyi özel kılan şey, Lengby'e 10 dakika uzaklıktaki Fosston Hastanesi'nde, Hilliard'ın çözünüp uyanması!

Hilliard’ın hikayesinin büyük bir kısmı oldukça dramatik. Bu olay "Unsolved Mysteries" (Çözülememiş Gizemler) adlı bir belgeselin bir bölümüne bile konu oldu.

37 yılı aşkın süredir bu hikaye, birçok televizyon programında ve doğaüstü olayları araştıran web sitesinde tekrar tekrar anlatıldı.

Bu Reklamı Kapat

Hikayeyi, Hilliard’ın kendisinden dinlediğimizde, daha gerçekçi hâle geliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kütük Gibi Dondu!

"Şehre gidip birkaç arkadaşımla buluşmuştum, gece yarısında eve doğru yola çıktım." diyor Hilliard MPR News'le yaptığı bir röportajda.

Hilliard, Lengby'nin güneyindeki buzlu bir kestirme yola girdi. Babasının Ford LTD model arabası arkadan çekişliydi ve kilitlenmeyi önleyici fren sistemi yoktu. Bu nedenle araba, kayarak bir hendeğe düştü. Az ileride oturan bir tanıdığı vardı, bu nedenle arabadan inip yürümeye başladı.

O gece -30°C'ydi ve Hilliard, bir kovboy botu giyiyordu.

"Her tepeyi aştığımda, arkadaşımın evine vardığımı zannediyordum; ama bir türlü ulaşamıyordum. Korkmaktan çok, hayal kırıklığına uğramış hâldeydim." diyor.

3,5 kilometre daha yürüdükten sonra, nihayet ağaçların arasından arkadaşının evini gördü. Bundan sonra her şeyin karardığını söylüyor.

Bu Reklamı Kapat

Wally Nelson, 1980 yılında Jean Hilliard'ı kapısının önünde donmuş halde buldu.
Wally Nelson, 1980 yılında Jean Hilliard'ı kapısının önünde donmuş halde buldu.
MPS News

Olaydan sonra insanlar, Hilliard'a, arkadaşının bahçesine ulaştığını, ayağının tökezlediğini, elleri ve dizleri üzerinde emekleyerek arkadaşının kapısının önüne geldiğini söylediler. Altı saat boyunca gözleri açık ve donmuş halde yattığını söylediler. Hilliard, bunların hiçbirini hatırlamıyor.

Bu anları arkadaşı, sığır çiftçisi ve yarı zamanlı kasap olan Wally Nelson daha iyi hatırlıyor.

Bu günlerde Nelson, Lengby'nin kuzeyindeki Clearbrook'ta yaşıyor. 1800'lerden kalma bir kovboy gibi görünüyor. Boğumlu elleri ve diğeriyle pek uyuşmayan bir gözü var. Küçükken bir at, kafasına tekme atmış.

Hilliard’ı bulduğu sabahı çok net hatırlıyor.

Bu Reklamı Kapat

"Avluda o küçük parçayı gördüğümde çok şaşırdım." dedi. "Onu yakasından tuttum ve verandaya getirdim. Öldüğünü sandım. Bir tahtadan daha sert olacak kadar donmuştu, ama burnundan birkaç baloncuk çıktığını gördüm."

Nelson, onu çok iyi tanıyordu. O, en iyi arkadaşı Paul'un kız arkadaşıydı. Bir gece önce hep birlikte dışarı çıkmışlar, sürüş mesafesindeki Fosston American Legion'da içki içip dans etmişlerdi.

"O zamanlar çok ünlü bir yerdi." diyor Nelson.

O gece Nelson'ın bir misafiri vardı. O sabah, Hilliard'ın donmuş cesedini arabasına yüklemesi için ondan yardım istemek zorunda kaldı. Ama arabaya sığamayacak kadar katıydı, bu yüzden misafirinin arabasını kullanmak zorunda kaldı.

Nelson, bunu o gece için çok garip bir son olarak tanımlıyor.

Agora Bilim Pazarı
Modern Moleküler Biyoloji
 • Boyut: 19,5*27,5
 • Sayfa Sayısı: 371
 • Basım: 1
 • ISBN No: 9786053557821
Devamını Göster
₺155.00 ₺175.00
Modern Moleküler Biyoloji

Öldükten Sonra Isınana Dek Kimse Ölü Değildir!

Fosston Hastanesi'ndeki doktorların Hilliard için pek umutları yoktu. Donmuş koluna serum bile takamadılar. İğne kırılıp duruyordu.

Büyük oranda zaten ölü olduğunu düşündüler; ancak yine de onu ısıtma yastıklarıyla ısıtmaya karar verdiler. Hastane personelinin dindar bir üyesi, rahibini aradı ve bir dua zinciri başlattı.

Sabahın ortasında Hilliard, ağrılar içinde uyandı.

Öğle vakti, bilinci yerine geldi. Birkaç saat içinde, bir buz kütlesinden çıkmış, babasının arabasını hendeğe düşürdüğünü öğrenmesinden endişelenen bir gence dönüşmüştü!

Minnesota Üniversitesi'nden acil tıp profesörü David Plummer, bu tür şeylerin ara sıra olduğunu söylese de ayrıntılar oldukça mucizevi görünüyor. David Plummer, aşırı hipotermisi olan insanları diriltme konusunda uzman. Gerçek bir veri bulunmasa da son 10 yılda yaklaşık bir düzine benzer vakayla uğraşmış.

Bir kişi soğudukça, kan akışının yavaşladığını ve vücudunun daha az oksijene ihtiyaç duyduğunu söylüyor David Plummer. Bir tür kış uykusu gibi. Vücutları ısındıkça kan akışları aynı oranda artarsa, hastalar iyileşebiliyor.

"Bir kapıyı çalarcasına vurabileceğiniz kadar katılaşmış hastalarımız oluyor." dedi. "Kaya gibi donuyorlar. Bu bizi hiçbir şekilde canlandırma girişiminden caydırmıyor ve bu konuda gayet başarılı bir sicilimiz var."

Acil tıpta bir kural olduğunu söylüyor Plummer: "Öldükten sonra vücudu ısınana dek, kimse ölü değildir."

Bu Reklamı Kapat

Plummer, Hilliard'ın davasının tuhaf yanının, iyileştiği yer ve zaman olduğunu söylüyor: Bu günlerde doktorlar, hastanın kanını bir ısıtıcı aracılığıyla pompalayan ve hayati organlarını içeriden ısıtan özel bir cihaz kullanıyorlar. Fakat 1980'de kırsal Fosston Hastanesi'nde sahip oldukları tek şey, ısıtma yastıkları ve bolca duaydı.

Jean (Hilliard) Vig, şimdilerde Cambridge'de yaşıyor.
Jean (Hilliard) Vig, şimdilerde Cambridge'de yaşıyor.
MPS News

Doktorlar, soğuk ısırmasından dolayı kaynaklanan enfeksiyondan korunmak için Hilliard'ın her iki bacağını da kesmeyi düşündüler. Hilliard'ın yaşadığı bu olay, ulusal bir haber oldu.

Hilliard, başından geçen olay sonrasında yerel kiliseleri turladı. Sohbet programları, hikayesini anlatması için onu New York'a getirdi: "Minnesota, Lengby'den mucize kız."

'Today' programındaydım. Tom Brokaw ile röportaj yaptım. O geziye annemi de götürdüm. Eğlenceliydi.

Ancak verilen ilgi biraz azaldığında Hilliard, deneyimin hayatının gidişatını pek de değiştirmediğini söyledi.

Dramatik bir şey olmasını beklediğini söyledi. Neredeyse tanıdığı herkes ona bir mucizeyle kurtulduğunu söylüyordu. Bu tarz şeylerin bir nedeni olması gerekiyordu. Ama hayatı normal gidiyordu.

Bu Reklamı Kapat

Evlendi, çocukları oldu, sonra boşandı. Şu anda Cambridge'de yaşıyor ve Walmart'ta çalışıyor.

Hilliard, Nelson'ın bahçesinde donmuş halde geçirdiğim altı saati hatırlasaydım işler farklı olabilirdi, diyor. "Bir şeyler görmüş olsaydım."

"Sanki uyuyakalmışım ve hastanede uyanmışım gibi" dedi. "Işık ya da buna benzer bir şey görmedim. Biraz hayal kırıklığı oldu. Pek çok insan bunun hakkında konuşuyor ve ben hiçbir şey hatırlamıyorum."

Hilliard'ın o olaydan kalma herhangi bir sağlık sorunu yok. Bu günlerde, 1980'deki o geceyi düşünmek için fazla zamanını harcamıyor. Artık sıkı giyiniyor ve gece geç saatlerde buzlu ve ıssız yollarda araba kullanmıyor. Bu tür donma ve çözünme vakalarının, insan bedenini uzun süreler dondurup yeniden hayatta döndürmekte kullanılıp kullanılamayacağını merak ediyorsanız, buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 14
 • Tebrikler! 12
 • Muhteşem! 11
 • Umut Verici! 5
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: MPR News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 16:27:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11276

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Kadın
Algı
Evrimsel Tarih
Diş Gelişimi
Klinik Mikrobiyoloji
Doğru
Yaşlılık
Beslenme Biçimi
Gen İfadesi
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Rna
Matematik
Yıl
Avcı
Kurbağa
Sıvı
Hızlı
Retrovirüs
Görüş
İnternet
Diş Hekimliği
Hipotez
Genler
Hafıza
Sinirbilim
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et