Domuz Akut İshal Sendromu (SADS-CoV) Koronavirüs Hastalığı

Domuz Akut İshal Sendromu (SADS-CoV) Koronavirüs Hastalığı Agriculture
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,936 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Domuz Akut İshal Sendromu (SADS-CoV) Koronavirüs Hastalığı
 • Türkçe Adı Domuz Akut İshal Sendromu (SADS-CoV) Koronavirüs Hastalığı
 • İngilizce Adı Swine Acute Diarrhea Syndrome Coronavirus
 • OrphaNet

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Domuz Akut İshal Sendromu (SADS) koronavirüsü olarak da bilinen SADS-CoV, SARS ve MERS virüslerinin aksine Alphacoronavirus ailesine mensuptur. SARS-CoV ve SARS-Cov-2 virüslerinin çıktığı Çin'de 2016 yılından beri üzerinde çalışılan ve daha öncesinde de varlığı bilinen SADS'ın insanlara bulaşabildiği öğrenilmiştir. Rhinolophus cinsi yarasa koronavirüsü olan HKU2 ile oldukça yakın akraba olan bu virüsün, yarasalardan domuzlara geçtiği düşünülmektedir. Virüse sahip 5 günlükten küçük domuz yavruları, %90'a varan ihtimallerle ölmektedir.[1]

Domuzlarda şiddetli ishal sendromuna yol açan virüs, COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-Cov-2 virüsüyle de %91.3 oranında genetik benzerlik göstermektedir. Eskiden insana bulaşması mümkün olmayan bu virüsün evrimsel süreci devam ettiği görülmektedir: İnsan ve maymun hücrelerinde yapılan in vitro deneyler sonucunda virüsün insanlara da diğer maymunlara da laboratuvar şartlarında bulaşabileceği gözlenmiştir.[2] Bu nedenle insanlara bulaşma riski olduğundan endişe edilmektedir.

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Koronavirüsler, ilk olarak 1960'lı yıllarda keşfedilen, memelileri ve kuşları enfekte eden virüs ailesidir. İçlerinde bulunan genom pozitif polariteli, tek iplikçikli RNA'dan oluşur. Tarihteki en büyük RNA genomuna sahip olan virüsler ortalama 125 nanometre uzunluğa sahiptir. Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gamacoronavirus ve Deltacoronavirus olmak üzere ilk basamakta dörde ayrılırlar. İstisnalar haricinde koronavirüsler organizmalarda ciddi sonuçlar doğurmaz. Ancak insan koronavirüsleri arasında yer alan SARS-CoV, MERS-CoV ve COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsleri hastalığın atlatılmasının ardından uzun dönem veya kalıcı olarak hasar ve sakatlıklar meydana getirirken ölümle de sonuçlanabilir. Bu virüslerin (SARS-CoV-1/2 ve MERS-CoV) tamamı Beta alt koluna mensuptur.

Reklamı Kapat

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Virüs tespit edilen domuza veterinerler tarafından semptomatik tedavi uygulanmaktadır ve kesin bir tedavisi veya önleyici aşısı bulunmamaktadır. Çiftliklerde yaşanan ani ölümlere bağlı olarak, virüse yakalanmış asemptomatik bireyler olduğu da düşünülmektedir.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

2010'lu yıllarda at nalı yarasalarının dışkılarından domuz popülasyonuna sıçrayan virüs o günde bu güne yılda ortalama 3.000 domuz yavrusunun ölümüne sebep olmuştur (ancak bu salgının SADS-CoV kaynaklı olduğu kesin değildir). SADS-CoV kaynaklı olduğu kesin olarak bilinen 2017 yılındaki bir diğer salgında, 4 ayrı çiftlikte 24.000 domuz yavrusu hayatını kaybetmiştir. 2018 ve 2019 yıllarında da iki ayrı salgın yaşanmış; ancak ölçeği çok daha küçük kalmıştır.

Yarasadan domuza ve domuzdan domuza bulaşabilen virüs, domuzlardan yarasalara bulaşamamaktadır. Virüs, enfekte ettiği organizmayı yüksek ihtimalle öldürmektedir.

Şu an insanlar arasında herhangi bir aktif SADS vakası bulunmamaktadır. Şimdilik sadece domuzlardan insanlara doğru bir bulaş söz konusu olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır. Henüz insandan insana bulaşa rastlanmamıştır. Ancak araştırmalar, virüsün bu özelliğe yatkın olduğuna işaret etmektedir.

Ancak yapılan çalışmalar, insanlardan alınan akciğer, karaciğer ve bağırsak hücrelerinin virüse karşı duyarlı olduğunu göstermektedir. İnsanlara bulaşması halinde hava yoluyla bulaşacağı tahmin edilmektedir; ancak virüs şu anki nitelikleriyle havada asılı kalamamaktadır. SARS ve MERS'in aksine bağırsaklarda daha hızlı çoğalıp yayılan virüs, şimdilik sadece domuzları ve yarasaları enfekte etmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Önlem Yöntemleri

An itibariyle insanların endişe etmesini gerektiren bir durum bulunmamaktadır; bu nedenle herhangi bir ek önleme gerek duyulmamaktadır. Genel olarak Çin'de bulunmanız halinde, güvenilmez yerlerde domuz eti ve sütü tüketmemeniz, domuzlar ile yakın temastan kaçınmanız ve temas halinde elleri ılık su ve sabunla yıkamanız önerilir. Domuz çiftliklerinde görev almanız halinde koruyucu tulum, maske ve eldiven giymesi ve çiftliklere giriş-çıkışlarda ellerin yıkanması önerilmektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Korkutucu! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2021 08:14:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10401

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Sperm
Kanser Tedavisi
Filogenetik
Protein
Alzheimer
Sağlık Bakanlığı
Radyasyon
Cinsiyet Araştırmaları
Gen
Film
Salgın
Fotosentez
Gaz
Organ
Yatay Gen Transferi
Kuyruksuz Maymun
Manyetik Alan
Moleküler Biyoloji
Viral
Zeka
Sinirbilim
Risk
Bitkiler
Fosil
Egzersiz
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et