Dökülen Saçlar...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Normal bir insanın, günde 60-100 adet saç teli dökülür.

Tabii bu, malesef ki, çoktan kel olan insanlar için geçerli değildir. Sağlıklı ve saçları yerinde olan insanların günde bu civarda saç teli dökmesi normal olarak görülmelidir ve zaten bu kayıpların neredeyse tamamı yenilenir. Elbette ki oturup tek tek düşen tellerinizi sayacak haliniz yok; ancak normalde, saçlarına çok dikkat etmeyen birisi, saçlarının döküldüğünü fark etmeyecek ya da çok nadiren fark edecektir. Ancak bu sayı artacak olursa ve dikkatinizi sıklıkla çekmeye başlarsa, işler yolunda değil demek olabilir.

Ancak hemen endişelenmeyin de... Saçlar, her zaman aynı sıklıkla dökülmezler. Örneğin hamilelik sırasında, hastaysanız ya da stres altındaysanız saçlarınız daha hızlı dökülebilir. Benzer şekilde kullanılan bazı ilaçlar saç dökümüne neden olabilir. Bunun haricinde beslenme türünüz de saç dökülmesini etkileyen önemli bir unsurdur. Son olarak, hepimizin bildiği gibi yaş ilerledikçe saç dökümü de hız kazanır. Hatta farklı mevsimlerde bile, atalarımızdan kalma bir özellik olarak, farklı miktarlarda saç dökebiliriz. Bunların hepsi göz önüne alındığında, sadece saç dökülmesine bakarak paniğe kapılmanıza gerek yok.

Kadınlarda çok nadir görülse de, birçok erkek de genetik olarak kel olmaya mahkumdur. Bu durumda da, ergenliğin sonlarından itibaren saç dökümü bir anda hızlanarak, kellik başlayabilir. Bundan ne yazık ki kozmetik bazı yöntemler haricinde kurtulmanın bir yolu yok. Bu yüzden, yeni imajınıza alışmaya ve onun keyfini çıkarmaya çalışın.

Kaynak:

Academy of Dermatology

 

Yeni Bir Mikrokıta Keşfedilmiş Olabilir!

Türkiye Evrimle Tanışıyor: İZMİR-3 (Evrensel Gazetesi)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim