Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Normal bir insanın, günde 60-100 adet saç teli dökülür.

Tabii bu, malesef ki, çoktan kel olan insanlar için geçerli değildir. Sağlıklı ve saçları yerinde olan insanların günde bu civarda saç teli dökmesi normal olarak görülmelidir ve zaten bu kayıpların neredeyse tamamı yenilenir. Elbette ki oturup tek tek düşen tellerinizi sayacak haliniz yok; ancak normalde, saçlarına çok dikkat etmeyen birisi, saçlarının döküldüğünü fark etmeyecek ya da çok nadiren fark edecektir. Ancak bu sayı artacak olursa ve dikkatinizi sıklıkla çekmeye başlarsa, işler yolunda değil demek olabilir.

Ancak hemen endişelenmeyin de... Saçlar, her zaman aynı sıklıkla dökülmezler. Örneğin hamilelik sırasında, hastaysanız ya da stres altındaysanız saçlarınız daha hızlı dökülebilir. Benzer şekilde kullanılan bazı ilaçlar saç dökümüne neden olabilir. Bunun haricinde beslenme türünüz de saç dökülmesini etkileyen önemli bir unsurdur. Son olarak, hepimizin bildiği gibi yaş ilerledikçe saç dökümü de hız kazanır. Hatta farklı mevsimlerde bile, atalarımızdan kalma bir özellik olarak, farklı miktarlarda saç dökebiliriz. Bunların hepsi göz önüne alındığında, sadece saç dökülmesine bakarak paniğe kapılmanıza gerek yok.

Kadınlarda çok nadir görülse de, birçok erkek de genetik olarak kel olmaya mahkumdur. Bu durumda da, ergenliğin sonlarından itibaren saç dökümü bir anda hızlanarak, kellik başlayabilir. Bundan ne yazık ki kozmetik bazı yöntemler haricinde kurtulmanın bir yolu yok. Bu yüzden, yeni imajınıza alışmaya ve onun keyfini çıkarmaya çalışın.

Kaynak:

Academy of Dermatology

 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2019 17:30:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1027

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana duracak bir yer ve uzun bir kaldıraç verin, size Dünya'yı kaldırayım.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder