Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

14 Nisan 2015'te, iddiaya göre Singapur'da bir sınavda sorulan soru, bütün interneti kasıp kavurdu. Eh, soru mantık sorusu olunca, biz de Evrim Ağacı olarak el atmak istedik. Soruyu vereceğiz, cevabı ise sadece sitemizden vereceğiz. Dilerseniz cevaba bakmaksızın yorum olarak tartışabilirsiniz; dayanamaz ya da uğraşmak istemezseniz de sitemizde, sorunun altında cevabı bulabilirsiniz. İyi eğlenceler, soru şu şekilde: 

Ahmet ve Batuhan, henüz yeni arkadaş oldukları Ceren’in doğum gününün ne zaman olduğunu bilmek istiyorlar. 

Ceren onlara 10 muhtemel tarihin olduğu bir liste veriyor.

15 Mayıs - 16 Mayıs - 19 Mayıs

17 Haziran - 18 Haziran

14 Temmuz - 16 Temmuz

14 Ağustos - 15 Ağustos - 17 Ağustos

 

Bundan sonra Ceren, Ahmet’e sadece doğduğu ayı, Batuhan’a ise sadece doğduğu günü söylüyor. Sonrasında şu diyalog yaşanıyor:

 

• Ahmet: Ceren'in doğum tarihini bilmiyorum; fakat Batuhan’ın da bilmediğini biliyorum.

• Batuhan: Başta Ceren’in doğum tarihini bilmiyordum; fakat şimdi  artık biliyorum.

• Ahmet: O zaman ben de Ceren’in doğum tarihini biliyorum.

 

Bu durumda Ceren'in doğum tarihi nedir?

 

SORUNUN CEVABI:

Soruyu anlamakta ve çözmekteki kritik nokta, Ceren'in Ahmet ve Batuhan'a ay ve günü ayrı ayrı söylemiş olmasıdır. Yani örneğin Ahmet'e listedeki Mayıs, Haziran, Temmuz ya da Ağustos aylarından 1 tanesini söylüyor. diyor. Batuhan'a ise listedeki 14, 15, 16, 17, 18 veya 19 sayılarından 1 tanesini söylüyor.

Bunu anladıktan sonra, olayın akışına ve cevaba bir bakalım... Soruyu 4 basamakta çözebiliriz:

 1. Ahmet başta cevabı bilmiyor. Bu durum bize ilk etapta herhangi bir ipucu vermiyor, çünkü herhangi bir ay olabilir.
   
 2. Ahmet, Batuhan'ın bilmediğini biliyor. Bu durum otomatik olarak Mayıs ve Haziran aylarını eliyor. Çünkü eğer doğru aylar onlar olsaydı, doğum gününün 19 Mayıs ya da 18 Haziran olma ihtimali olurdu. Ancak bunlar eşsiz zamanlar. 18'in geçtiği başka bir ay yok. 19'un da öyle... Dolayısıyla Ahmet, Batuhan'ın tarihi bilmediğini kesin olarak bilmesi imkansız. Eğer bu iki tarihten biri olsaydı, Batuhan otomatik olarak tarihi bilmiş olacaktı.
   
 3. Batuhan, Ahmet'in kendisinin bilmediğini öğrenince, dolayısıyla Mayıs ve Haziran'ın elendiğini öğrenince, otomatik olarak 14 Temmuz ve 14 Ağustos tarihlerini de eleyebilmektedir. Çünkü eğer ki doğum tarihi, bu ikisinden biri olsaydı, diyalogun ikinci cümlesinde Ahmet ve Ceren'e kendisinin bu tarihi kesin olarak bildiğini belirtemezdi. Kendisi sadece 1 sayı bildiği için, 14 sayısını biliyor olsaydı, elindeki bilgilerle kesin bir yargıya varamazdı.
   
 4. Bu da geriye 16 Temmuz, 15 Ağustos ve 17 Ağustos tarihlerini bırakmaktadır. Batuhan'ın kesin olarak tarihi bildiğini öğrendikten sonra, diyalogun 3. kısmında Ahmet kesin olarak bildiğini ilan edebilmektedir. Bu da, yalnızca eğer ki ay konusunda herhangi bir belirsizlik yoksa mümkün olabilir. Bu durum, Ağustos ayını otomatik olarak elemektedir; dolayısıyla 15 ve 17 Ağustos olması imkansızdır. 
   
 5. Dolayısıyla Ceren'in doğum günü 16 Temmuz'dadır.

 

Kaynak: SunnySkyz

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder