Bu Reklamı Kapat

Dizilenen Güvercin Genomu, Darwin'i Bir Kere Daha Haklı Çıkardı!

Modern Güvercin Genomları, Darwin'in Evrim Teorisi ile Öngördüğü Gibi Kaya Güvercinlerinden Evrimleştiğini İspatlıyor!

Dizilenen Güvercin Genomu, Darwin'i Bir Kere Daha Haklı Çıkardı!
Bu Reklamı Kapat
Yazar Courtney Humphries
3 dakika
8,416 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 8 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tamamlanan güvercin genom dizilemesi, tüm diğer güvercin türlerinin vahşi kaya güvercininden evrimleştiğini ispatladı!

İnsanlar, yerli güvercin soylarını istedikleri özelliklerine göre her şekle, renge ve davranışsal özelliğe sahip olacak şekilde şekillendirdiler. Bu çeşitliliğin kökenleri ilk defa Darwin tarafından yakalanmıştı ve o da, kendi güvercinleri üzerinde evrim deneyleri yapmıştı. Şimdiyse, birkaç yerel ve vahşi güvercin türünün genomları ilk defa dizilendi ve bu sayede, bilim insanları, güvercinlerin farklı çeşit ve türlerinin günümüzdeki özelliklerini nasıl kazandığını ve bu özelliklerin nasıl evrimleştiğini net bir şekilde anlamayı başardılar.

31 Ocak 2013'te, Science dergisinde yayınlanan makale, hem "şekilli" birçok güvercin türünün, hem de bildiğimiz sokak güvercinlerinin tamamının, vahşi kaya güvercininden (Columba livia) evrimleştiğini gösteriyor. Salt Lake City'deki Utah Üniversitesi'nden ve makaleyi yazan araştırmacılar arasında bulunan Dr. Michael Shapiro, şöyle söylüyor:

Bu Reklamı Kapat

Çalışmamız sayesinde, eskiden güvercinlere ait tek bir geni dahi düzgün bir şekilde bilmezken, artık elimizde güvercinlerin tüm genomu olduğu gibi, her bir özelliğin hangi gen tarafından kontrol edildiğini bilecek kadar da detaylı bilgiye sahibiz.

Hepsi Aile İçerisinde

Utah takımı, Çin'de bulunan BGI-Shenzhen'den Jun Wang ve ekip arkadaşları ile Danimarka'daki Kopenhag Üniversitesi'nden bilim insanları, ilk olarak "referans" genomu olarak Danimarka taklacısı ismi verilen bir güvercinin genomunu dizilediler. Bunun haricinde Amerika'da yaşayan "havalı" (evrimsel olarak değiştirilmiş) türlerden 36 türün ve kaya güvercinlerinden 2 türün genomunu dizilediler.

Araştırma, farklı güvercin çeşitleri arasındaki bilgi boşluklarını tamamen dolduruyor. Bu güvercinlerin çoğunun kökeni Orta Doğu'ya dayanıyor. Darwin, tüm güvercin türlerinin vahşi kaya güvercininden evrimleştiğini ileri sürmüştü. Shapiro, araştırmalarının Darwin'in iddiasını ispatlamakla kalmayıp, bir adım daha öteye götürdüğünü söylüyor. Araştırmaya göre farklı güvercinler çeşitleri, oldukça yakın bir kuzen olan C. rupestris türüne olduğuna kıyasla birbirlerine çok daha yakın akrabalar. Ayrıca araştırmanın sonuçlarına göre sokak güvercinleri, evlerden sıklıkla kaçan yarışçı füze güvercinlerine çok yakın bir akraba.

Süs ve Fayda

Güvercinlerin evrimiyle ilgili bir soru, saçaklı paçaların veya kısa gagaların genetik arkaplanlarının aynı mutasyonlara dayanıp dayanmadığı ile ilgiliydi. Araştırmacılar bununla ilgili olarak kafa bölgesinde, normalde olan tüy düzeninin aksi yönde çıkan tüyleri incelediler. Bu tüylerin yapısı bazen öyle bir hal almaktadır ki, bir yele kadar şişkin olabilir. Güvercin yetiştiricilerinin iddiasına göre bu yele tarzı tüy yapısı, çekinik bir gen mutasyonuna bağlı olarak oluşmaktadır. Araştırmacılar, insanlardaki hastalıkların genlerdeki yerlerini bulmak için kullanılan bilgisayar yazılımlarının yardımıyla, yeleli ve yelesiz soyların genlerini taradılar ve yeleli her bireyde bulunup, yelesizlerde bulunmayan bir genetik mutasyon tespit ettiler. Sonuçlar, bu mutasyonun her türde sadece 1 defa oluştuğunu göstermektedir.

Bu Reklamı Kapat

Shapiro'ya göre bu yele ya da taç yapısı, yerli güvercinlerin doğal güvercinlerdeki özelliklerin karşılığı olarak bulunan bir yapıdır. Bu yapı, cinsel seçilim amaçlı kur yapma sırasında ve öfke davranışları sırasında kullanılmaktadır. Yapılacak ileriki araştırmalarda, bu mutasyonun diğer türlerde de taç şeklinde kıllanma veya tüylenmeye neden olup olmadığı anlaşılacaktır. Ayrıca Shapiro'ya göre, güvercinlerin genetik yapısı kullanılarak daha karmaşık özelliklerin evrimsel süreçte nasıl oluştuğu anlaşılabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İsveç'te bulunan Uppsala Üniversitesi'nden Dr. Leif Andersson, yapılan araştırmanın sürekli olarak tavuk, domuz ve köpek genom dizilimlerinin gerisinde kalan güvercin genomu dizilimiyle ilgili büyük bir boşluğu doldurduğunu söylemektedir. Yerli türler, karşılaştırmalı genomik bilimi için çok güzel bir araştırma sahası oluşturmaktadır. Andersson'a göre:

Değişik yerli türler birbirlerini tamamlayıcı özelliklere sahiptirler, çünkü her biri, farklı bir özellik sebebiyle seçilmiştir.

Yapılan araştırmanın Darwin'in gözleme dayalı tahminlerini doğrulaması, Evrim Kuramı'nın temellerinin ne kadar sağlam olduğunu ve çalışmaların istikrarlı bir şekilde evrimin farklı açılardan doğrulanabildiğini göstermiş bulunmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • T. H. Saey. Pigeons' Prominent Plumage Traces To One Gene. (31 Ocak 2013). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: ScienceNews | Arşiv Bağlantısı
 • M. D. Shapiro. (2013). Genomic Diversity And Evolution Of The Head Crest In The Rock Pigeon. Science, sf: 1063-1067. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/01/2022 08:37:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/958

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Alzheimer
Cinsel Yönelim
Yavru
Viroloji
Beslenme Davranışı
Nörobiyoloji
Eğilim
Asteroid
Viral
Uçma
Etoloji
Kuşlar
Mikrobiyoloji
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Mucize
Çağ
Evrimsel Biyoloji
Beslenme Biçimi
Uzay Görevleri
Doğum
Tedavi
Sinek
Okyanus
Eşey
Video
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et