Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dilli Kaşar

Dilli Kaşar
3 dakika
3,170
Tüm Reklamları Kapat

Curie anne her Pazar uranyum kaynatırdı. Bana göz kırparak, "Kendi keşfim!" derdi aile spesiyalimiz için. Gerçekten de hiçbir arkadaşımın evinde uranyum çorbası içmemiştim; oysa ki Nobel amca bize geldiği akşam yemeklerinde öve öve bitiremezdi, annemin eline sağlıktı ve annem hiç kimseyle tarifini paylaşmazdı. Belki başka kadınları riske atmak istemiyordu, o bile bazen kendi tarifini yaparken zorlanıyordu; birkaç kere bizim mutfak havaya uçmuştu ama "Risk olmadan hayatın tadı tuzu olmaz." derdi Curie baba. Uranyum tuzlarını düşündüm nedense ben bu cümlenin ardından, yemeğin tadını, tuzunu düşündüm.

Sonra öldü Curie baba, içini açıp baktığımızda yaptığı ışımalardan mutlu öldüğü sonucunu çıkarttık. "Yemeği çok tuzlu yiyordu." dedi annem. Tansiyonu vardı adamcağızın. Ah Pierre vah Pierre…

Tüm Reklamları Kapat

"Hadi çık arkadaşlarına oyna" öğlenlerinden birinde, bir elma ağacının altında Darwin’le karikatür dergilerini karıştırırken, "Gelincik çiçekleriyle bile üçte birimiz aynı!" dedi bizimki. Dergiden kendi karikatürlerini keserken ekledi, “Bir de kimse beni anlamıyor diye şikayet ediyor Freud, ben ne yapayım o zaman?”.

Ben elma kemiriyordum. 

Tüm Reklamları Kapat

“Takma kafana abi” dedim, “Ha maymun olduğunu kabul eden maymunlar olsunlar, ha kabul etmeyen maymunlar, ne fark eder ki? Maymunlar işte…” Bana bıyık altı gülümseyerek yanıt verdi: “Şimdilik sadece benim maymun olduğumu kabul etmişe benziyorlar.” Sakallı kafasına monte edilmiş maymun vücudu karikatürünü sallayarak “Neyse bu da bir şeydir.” dedi. 

Bizden birkaç ağaç ilerideki Newton’u işaret ederek “Ne yapıyor bu değişik, elindeki kağıtlarla?” diye sordu. “Yine kıza bir şeyler karalamak için ilhamını arıyordur orada burada.” diye cevapladım. “Normal şartlarda ilhamın ona gelmesi gerekir, oyunbozanlık yaptığı için başarılı bir şair olamadı adamcağız.”

Elimdeki elma bitmişti, koçanını kafasına attım, boş boş etrafına baktı bir süre, bizi göremedi. Sonra küfrederek kalktı yerinden. “Hah” diye fısıldadım Darwin’e “dövecek sonunda bu manyak bizi.”

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ama bize yönelmedi bile! Kendi kendine küfrede küfrede uzaklaştı oradan. Aklına bir şey gelmiş gibiydi! “Herkes garip bu günlerde.” dedi Darwin. “Dua edelim kafasına sadece koçanını attık, bütün elmayı atsak ne yapacaktı herif kim bilir.”

Durdu durdu, hınzırca gülümseyerek “Neyse” dedi, “en azından bu günkü delimiz çıplak koşuşturmuyor.” Kahkaha attık birlikte. “Hamamcının ifadesini gördün ama dimi?” diyordu gözlerinin yaşını silerken . “Buldum buldum!” diye koşuşturarak Arşimet’in taklidini yapmaya başlad; tabii giyinik bir şekilde... Ardından yerinde durdu, ciddileşti ve Arşimet’in arkasından bakakalan hamamcıyı taklit etmeye başladı. Yerlerde yuvarlanıyordum, o gün de birlikteydik Darwin’le ve büyük ihtimal bizim ifademiz de hamamcınınkinden farksızdı. 

Sakinleştiğimizde “Abi” dedim, “kaçıyorum ben. Sohbete doyum olmaz, Einstein’a sözüm var. Bu gün dilli kaşarlı ısmarlayacak Taksim’de bana.”

“Hayırdır?” deyip sorgulayan bir bakış attı, “Aranızdan su sızmıyor bu günlerde, annen fizikçilerle takılmanı daha mı uygun buluyor yoksa?” 

“Of dalga geçme,” diyerek suratımı buruşturdum, “geçenlerde deve güreşi yaptık, o Newton’un omuzlarındaydı, ben Orhan Pamuk’un, biz yendik, iddiaya girmiştik dilli kaşarlısına.” diye geçiştiren bir açıklama yaptım . “Pamuk ve Newton neden gelmiyor o zaman?” diye sordu. “Sana ne ya git börtü böceği incelemeye devam et.” dedim gülerek. “Beni sorgulama bari.”

Tüm Reklamları Kapat

“Evrimini tamamlamamış kadın, defol!” diye bağırdı. “Elmalarım ve karikatürlerimle yalnız bırak beni.”

Darwin’in yanından ayrılalı on beş dakika olmamıştı ki Einstein mesaj çekti. “Yaptığım bir deney uzadı ve kararlaştırdığımız zaman diliminde Taksim’de değil laboratuvarda olacağım. Başka bir evrende dilli kaşarlı yiyor bile olabiliriz tabii.”

Satırlarından çıkarttığım, beni ekmiş olduğuydu. “Peki.” yazıp yolladım sadece.

Bu adamlar böyledir (annem babamın cenazesine araştırma defteriyle gelmiş ve tören boyunca işlem yapmıştı) ve aslında mesaj çekmesi bile mucize bu kafayla diye düşünerek yürürken ikinci mesajı geldi. Dil çıkaran bir resmini atmış, altına da dilli kaşar yazmıştı.

Tüm Reklamları Kapat

İlahi Albert.

Not: Bu yazıyı yazan Aydan Er'e teşekkür ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Güldürdü 13
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2023 09:56:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1085

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ses
Cinsellik
Kütle
Risk
Kan
Kedi
Kimya Tarihi
Paleontoloji
Nöron
Sinir Hücresi
Yüz
Yavru
Türlerin Kökeni
İspat
Hastalıkların Tedavisi
Şeker
Teyit
Sürüngen
Doku
Uterus
Ekonomi
Savunma
Doğa Yasaları
Karar Verme
Haber
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı, et al. Dilli Kaşar. (17 Mart 2013). Alındığı Tarih: 30 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1085
Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2013, March 17). Dilli Kaşar. Evrim Ağacı. Retrieved September 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1085
E. Ağacı, et al. “Dilli Kaşar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Mar. 2013, https://evrimagaci.org/s/1085.
Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dilli Kaşar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 17, 2013. https://evrimagaci.org/s/1085.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close