Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Memleket kavramına esprili bir bakış...

Toplumumuzun en ilginç özelliklerinden birisidir "memleket" kavramı. Belki de hayatınızda bir kere bile gitmediğiniz şehirler, babanızın orada doğmuş olmasından ötürü "memleket"inizdir. Belki teknolojinin bu kadar gelişmiş olmadığı ve popülasyonların yerel olarak bulunduğu, dinamiklerin pek fazla değişmediği zamanlarda bu kavram anlam taşıyordu. Ancak artık her geçen gün anlamını yitiriyor. Teknoloji mesafeleri hiçe saydıkça, artık klişeleşmiş bir şekilde Dünya "küreselleşiyor". Günümüzde neredeyse hiçbir yer "ulaşılması olanaksız" değil. Yakın bir gelecekte hiçbir yer "gidilmesi zor" olmayacak. Bu da, yerel bölgeleri tanımlayan, onlarla özdeşleşmiş kavramların giderek silinmesine neden oluyor.

Teşekkür: Aykan Şen

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder