Darwin ve Memleket

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Memleket kavramına esprili bir bakış...

Toplumumuzun en ilginç özelliklerinden birisidir "memleket" kavramı. Belki de hayatınızda bir kere bile gitmediğiniz şehirler, babanızın orada doğmuş olmasından ötürü "memleket"inizdir. Belki teknolojinin bu kadar gelişmiş olmadığı ve popülasyonların yerel olarak bulunduğu, dinamiklerin pek fazla değişmediği zamanlarda bu kavram anlam taşıyordu. Ancak artık her geçen gün anlamını yitiriyor. Teknoloji mesafeleri hiçe saydıkça, artık klişeleşmiş bir şekilde Dünya "küreselleşiyor". Günümüzde neredeyse hiçbir yer "ulaşılması olanaksız" değil. Yakın bir gelecekte hiçbir yer "gidilmesi zor" olmayacak. Bu da, yerel bölgeleri tanımlayan, onlarla özdeşleşmiş kavramların giderek silinmesine neden oluyor.

Teşekkür: Aykan Şen

Üzümler, Renkleri ve Şekilleri

Evrim Ağacı 2014 Yaz Tatili ve Temizliği

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder