Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Couvade (Kuvat) Sendromu: Eşiyle Birlikte Hamilelik Semptomları Gösteren Erkekler!

Couvade (Kuvat) Sendromu: Eşiyle Birlikte Hamilelik Semptomları Gösteren Erkekler!
7 dakika
18,952
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Kuvat, kuluçkaya yatmak anlamına gelen Fransızca kökenli “couvade” kelimesinden geliyor. Sendrom kabaca, erkeklerin hamile eşiyle beraber hamilelik semptomları göstermesinden oluşuyor. En yaygın belirtilerse, sabah bulantıları ve kramplar. Yakın geçmişe kadar Kuvat sendromu üzerine yapılan tartışmaların çoğu var olup olmadığı üzerineydi. Şimdilerdeyse konuya ilgi git gide artıyor ve ilginç sonuçlar ortaya çıkacak gibi görünüyor. 

“Kuvat” terimi ilk olarak 1865 yılında antropolog E. B. Tylor tarafından belli başlı babalığa adım ritüellerini tanımlamak için kullanıldı. Bu ritüeller çeşitli tarihi devirlerde, bazıları Yunanistan, İspanya, Çin, Tayland olmak üzere pek çok kültürde yaygın olarak görülürdü. 

Tüm Reklamları Kapat

Bazı kültürlerde müstakbel babalar, eşleri hamileyken belli yiyecekleri yemez, keskin aletlere çok yaklaşmaz ya da ellerine bıçak almazlardı. Papua Yeni Gine’deyse babalar kadının hamile olduğunu öğrenince kendilerine bir kulübe inşa etmeye başlar, içini bebek için kıyafet ve yiyeceklerle doldururdu. Bu süreç boyunca sosyal hayattan kendilerini tamamen soyutlayıp, arkadaşlarıyla yada ailesiyle konuşmazlardı. Doğum anına gelinceyse, yatağa uzanıp karısının çektiği sancıların bire bir kopyasını yaşar, kadın bebeği kocasının kucağına verene kadarsa acıları dinmezmiş, en azından söylenenler bu yöndeydi. 

Modern tarih boyunca bilimsel sebebine ilişkin henüz çok ilerleme kaydedememiş olsak da, eskiden insanların bu sendroma sebep olduğuna inandıkları bir kaç maddeyi şöyle sıralayabiliriz; 

Tüm Reklamları Kapat

 • Baba doğumdan önce ve doğum sırasında anneyi taklit ederek dikkati kendisine çeker, böylece karısını ve çocuğunu kötü ruhlardan korur. 
 • Baba çocuğu için acı çekerek aralarındaki duygusal bağı güçlendirir. 
 • Baba kadının hissettiklerini paylaşarak onun acılarını azaltır. 
 • Baba hayat boyunca çocuğa yol gösterici olabilmek için doğaüstü varlıklarla ilişki kurar. 

Bu ritüeller ve inanışlar pek çok gelişmiş ülkede artık görülmese de modern anlamıyla bildiğimiz, fizyolojik değişmelere sebep olan Kuvat sendromu pek çok babayı hala deyim yerindeyse süründüren bir sorun. 

Sebepler 

Kuvat sendromunun nedeni olduğu düşünülen bir kaç farklı açıklama var. Bunlardan ilki; sendromun psikolojik bir hastalık olduğu yönünde. Bu görüş genel olarak Avrupa ve Amerika’daki doktorlar tarafından savunuluyor. Erkeklerin kadının hamileliği sırasında gördüğü ilgiyi ve doğurma yetilerini kıskandığını ve kadınla bir yarış haline girerek dikkat çekmeye çalıştığına inanıyorlar. Bir başka psikolojik sebep hipoteziyse, erkeklerin bu değişimleri sosyolojik rollerindeki değişmeden dolayı yaşadıkları gerginliğe tepki olarak verdikleri yönünde. Bir grup Kanadalı araştırmacıysa yaptıkları küçük bir deney sonucunda bu sendromu çeken babaların vücudunda fizyolojik değişmeler; estradiol (bir kadınlık hormonu) seviyesinde artış, testosteron (erkeklik hormonu) seviyesinde düşüş gözlemlediklerini söylüyor. Fakat yine de araştırmacılar bu kadar kısıtlı bilgiyle bir sonuca varmadan önce farklı kültürlerde de bu deneylerin yapılması gerektiğini belirtiyor. 

Semptomlar 

Müstakbel babalarda, özellikle de ilk çocuğunu bekleyenlerde görülen belli semptomlar var. Bunlar başlıca, çoğu üçüncü ayda başlayan sabah bulantıları, kusma, mide ve sırt krampları, hazımsızlık, iştahsızlık, uyku düzeninin bozulması, baş ve diş ağrıları, aşerme, ciltte kaşınma ve burun kanaması. Bu semptomların çoğu başta her ilacın prospektüsünde gördüğümüz, özel bir sebebi olmasına gerek olmayan şikayetlermiş gibi görünüyor. Ve tam da bu sebepten insanlar, çektikleri semptomları göz ardı ediyor ve Kuvat Sendromundan mustarip olduklarını fark etmiyor. Fakat biraz dikkatli bakıldığında bu erkeklerin eşlerinin doğum sorunlarının birebir aynısını çektikleri görülüyor. Semptomlara tedavi olaraksa geliştirilmiş herhangi bir ilaç yada metot henüz yok, fakat hepsi hamilelik sonlanıp, doğumdan çıkıldıktan sonra kendi kendilerine geçiyor. Tek bir istisnayla; yalancı hamile göbeği oluşturan babalar. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evet, gerçekten bazı babalar hamile gibi hissetmekten daha ileri gidip hamile gibi görünüyorlar. Bu durum az önce sıraladığımız semptomlardan daha nadir görülmekle beraber, maalesef doğumla beraber sonlanmıyor. Yine üçüncü, dördüncü ayda kilo almaya, belli belirsiz göbeği şişmeye başlayan baba, dokuzuncu ayın sonunda tam bir hamile göbeğine sahip oluyor. Tedavisi içinse psikiyatrik terapiye başlanması gerekiyor, diğer belirtilerin aksine doğumla beraber geçmiyor. Terapi sonucundaysa, genel olarak erkeklerin kendilerini dışlanmış hissettiği görülmüştür. Babalar, eşleri bunca zorluk çekerken kendilerini süreç boyunca pasif ve gereksiz hissediyorlar. Terapiyle, babalar kendilerinin bu süreçte çok gerekli bir oyuncu olduklarına ikna ediliyor. Onlar olmasaydı her şeyin çok daha zor olacağına, yaşadıkları sendromun, sandıklarının aksine oldukça yaygın bir sendrom olduğuna, endişe edilecek bir şey olmadığına ‘gerçekten’ inandırıldığında, tüm semptomlar ve göbek, kendi kendine yok olmaya başlıyor. Alternatif olaraksa meditasyon, yoga, zencefil ve nane çayının iyi geldiği de bilinmekte.

Sendromu baştan önlemek içinse, sebebini bilmediğimiz için henüz öne sürülmüş bir yöntem yok. Fakat tüm uzmanlar, hamilelik boyunca çiftlerin açık açık konuşmalarının, birbirleriyle endişelerini ve hislerini sürekli paylaşmalarının en sağlıklısı olduğu konusunda hemfikir. Bir diğer etkili yöntemin, babanın kendini dışlanmış hissetmemesi için beraber hamilelik derslerine katılmak olduğu bir diğer ortak kanı. 

Yeni Çalışmalar 

Kuvat Sendromu hakkında çok detaylı bilgiye sahip olmadığımızı zaten söylemiştik. Ve hatta bırakın detaylı bilgiyi, yakın zamana kadar pek çok doktor tarafından tanınan, varlığı kabul edilen bir sorun bile değildi. Bu durumu St. George Londra Üniversitesi'nden Dr. Brennan değiştirdi. Dr. Brennan’ın çalışmasından önce bu konu üzerine yapılmış geniş çaplı ve sistematik deney yoktu. 1991’de Kanadalı bir grup araştırmacı, gruplarındaki müstakbel babaların hormon değişimlerinin dördüncü aydan itibaren hamile eşlerininkiyle aynı olduğunu ve eşler arasındaki bu beklenmedik paralelliğin doğumdan sonraki 3 hafta boyunca da devam ettiğini gözlemlemiş fakat deneyin devamını getirmediler. 

Dr. Brennan, 2007’deki araştırmasında yaşları 19 ile 55 arasında değişen 282 müstakbel baba ve kontrol grubu olarak eşi hamile olmayan 281 erkek gözlemlemiş. Deney boyunca görülmüş ki; eşi hamile olan erkeklerin neredeyse tamamı az yada çok, Kuvat Sendromu semptomları gösteriyor. En sık karşılaşılan semptomsa mide / karın krampları olmuş. Deneyin katılımcılarından biri şöyle anlatıyor:

Bir süre gerçekten doğuracağım sandım. Kramplarım eşimin çektiği doğum sancılarına çok benziyordu. Önce hafifti, sonra git gide arttı, arttıkça arttı. Dayanılmaz bir acı... Sonra doğum bitti ve çocuğumu kucağıma almamla beraber tüm acılar kesildi.

Bir başka babaysa araştırmacılara durdurulamaz aşermeler yaşadığını, geceleri yataktan kalkıp kızarmış tavuk yada şekerleme arandığını, ayrıca tüm yeme alışkanlıklarının, damak zevkinin değiştiğini söylemiş. Henüz kimse kesin nedeni bilmese de Dr. Brennan bu adamların kıskançlıktan yada bilinçli bir dikkat çekme çabasından ötürü bunları yaşamadığı konusunda ısrar ediyor. Şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Kendilerine ne olduğu konusunda en ufak bir fikirleri yok, semptomlar kesinlikle gönüllü edinilmiş şeyler değil. Doktorların kimi bu sendromun varlığını kabul etmiyor, pek çoğu da Kuvat Sendromu’ nu tanımıyor, semptomlarla gelen hastalara teşhis koyamıyorlar. Sebebini henüz bilmesek de bu çalışmamızla ilk adım olarak Kuvat Sendromu'nun varlığını kanıtladık. Sonuçlar çok açık, Kuvat Sendromu gerçekten var!

Kuvat Sendromu'nun varlığını kanıtladıktan sonra ikinci adım olarak sebeplerini araştırmaya koyulan Dr. Brennan 2007’dekini takiben 2010’da bir araştırma daha yapıyor. Bu seferki araştırmada temel soru semptomların fizyolojik mi yoksa psikolojik mi temelli olduğu. Dr. Brennan’ın hipotezi, semptomları, özellikle emziren kadınlarda yüksek seviyelerde görülen prolaktin hormonunun erkeklerde artmasının tetiklediği yönünde. Prolaktinin, erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronu düşürücü etkisi var. Dolayısıyla, prolaktin seviyesi yükselen erkekler karşımıza eskisinden duygusal, sulu göz bir baba olarak karşımıza çıkıyor. BBC-4’de The Biology of Dads adlı belgeselle yayınlanan bu deneyde, taze babalardan biri olan Micheal Gouvin yeni doğan bebeği Matilde’yi kucağına alıp 15 dakika geçirmeden önce ve geçirdikten sonra hormon seviyeleri ölçümlenmiş. Ölçümler sonucunda görülmüş ki, Matilde’yle geçirdiği 15 dakikadan sonra, Micheal’ın prolaktin seviyesi %20 oranında artmış. Ayrıca Micheal, eşinin hamileliği boyunca sabah bulantıları ve aşerme gibi belirtiler de göstermiş. 

Sonuç 

Deneyin sonuçları, müstakbel babaların %80 civarının Kuvat Sendromu belirtileri gösterdiği, ilk defa çocuk sahibi olacak babalarınsa diğerlerine göre biraz daha ağır semptomlar yaşadığı ve stres hormonu olan kortizol seviyelerinin oldukça yükseldiği yönünde. Dr. Brennan ek olarak şunları söylüyor: 

Kuvat Sendromunun psikosomatik bir hastalık olduğu kanısında değilim. Bence bu değişimler erkekleri babalığa hazırlayan doğal bir süreç.

Sebep konusundaysa bulgular prolaktin hormonunun artışını işaret ediyor gibi görünüyor. Fakat deney sonunda Dr. Brennan özellikle ekliyor:

Deneyin sonuçları net gibi görünse de tek bir araştırmayla kesin bir sonuca ulaşamayız. Bu çok taze bir konu ve bir şey söylemeden önce üzerine daha çok çalışma yapılmalı.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 9
 • Tebrikler! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Muhteşem! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/03/2024 09:10:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3687

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Madde
Görüş
Toplumsal Cinsiyet
Uzay Görevleri
Argüman
Plastik
Element
Akademi
Boyut
Çeviri
Video
Ağız
Moleküler Biyoloji
Elektron
Uzaylı
Hasta
Diş Hekimi
Kertenkele
Anksiyete
Meteor
Normal Doğum
Beslenme Davranışı
Ateş
Hastalık
Fotoğraf
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
"Domates Gribi" Hastalığı Neyin Nesi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Baskir, et al. Couvade (Kuvat) Sendromu: Eşiyle Birlikte Hamilelik Semptomları Gösteren Erkekler!. (13 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 3 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3687
Baskir, S., Bakırcı, Ç. M. (2015, June 13). Couvade (Kuvat) Sendromu: Eşiyle Birlikte Hamilelik Semptomları Gösteren Erkekler!. Evrim Ağacı. Retrieved March 03, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3687
S. Baskir, et al. “Couvade (Kuvat) Sendromu: Eşiyle Birlikte Hamilelik Semptomları Gösteren Erkekler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Jun. 2015, https://evrimagaci.org/s/3687.
Baskir, Saba. Bakırcı, Çağrı Mert. “Couvade (Kuvat) Sendromu: Eşiyle Birlikte Hamilelik Semptomları Gösteren Erkekler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 13, 2015. https://evrimagaci.org/s/3687.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close