Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Sperm ve Yumurtalardaki DNA'nın Aşırı Değişimi (Yüksek Crossover), Kısırlığı Artıran Kromozom Bozukluklarına Neden Olabilir!

Sperm ve Yumurtalardaki DNA'nın Aşırı Değişimi (Yüksek Crossover), Kısırlığı Artıran Kromozom Bozukluklarına Neden Olabilir! Health Train Express
2 dakika
1,982
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Oregon Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi biyologları, crossover (parça değişimi) olayının çok fazla gerçekleşmesinin, kısırlığı artırabileceğini gösteriyor.

Normalde yumurta ve sperm hücrelerinin erken oluşumu sırasında, kromozomlar arasındaki DNA değişimi sınırlıdır; bu sayede doğurganlık garanti altına alınabilir. Oregon Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi'ndeki üç laboratuvarda yapılan bir projede biyologlar, "parça değişimi" (İng: "crossing-ver" veya "crossover") adı verilen bu genetik değişimler çok fazla gerçekleştiğinde, kromozomların yumurtalara ayrılmasında hatalar oluştuğu sonucuna vardılar.

Araştırmacılar Eylül 2020’de PLOS Genetics dergisinde çevirimiçi olarak yayımlanan bir makalede; mikroskobik yuvarlak solucanlarla (Caenorhabditis elegans) yapılan temel araştırmalar sonucunda, kromozomların yanlış iğ kuvvetlerine maruz kaldığında bir dizi mayotik bozukluğun oluştuğunu belgelediler.[1]

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlarda hatalı kromozom ayrılması, Down sendromu ve düşük ile ilişkilidir. Çalışmanın baş araştırmacısı olan University of Oregon Biyoloji Bölümünde ve Moleküler Biyoloji Enstitüsünde profesör olan Diana E. Libuda, şöyle diyor:

Araştırmada görülen bu tür ayrışma bozuklukları, kısırlığın artmasına neden olabilir. Geçtiğimiz yüzyılda yapılan araştırmalar, sperm ve yumurta gelişimi sırasında yeterli parça değişimi yapıldığından emin olmaya odaklanmıştı. Sperm ve yumurtaların gelişmesinde aşırı parça değişimi yapılmamasını sağlayan yollar olduğu biliniyordu, ancak bunun neden olduğu bilinmiyordu.

Araştırma ekibi, yumurtaların gelişiminde aşırı parça değişimi aktivitesinin neden olduğu hataları önlemeye ve böylece yeni nesillerde genomik bütünlüğün sağlanmasına yardımcı olan sürecin koordinasyonuna yardımcı olan iki mekanizma belirledi.

Libuda, 9 Ekim 2013’te Nature dergisinde, yuvarlak solucanlarda parça değişiminin aşırı üretimini engelleyen bir mekanizmanın keşfini rapor etmişti.[2] Bununla birlikte Libuda, o zamanlar çok fazla parça değişiminin meydana geldiği durumlarda, "downstream etkilerini" incelemenin mümkün olmadığını söylüyor (downstream, DNA’nın çift sarmallı ve antiparalel uzanan yapısı düşünüldüğünde, kodlama ipliğinin 3’ yani kalıp ipliğin 5’ yönünü ifade eder). O zamandan beri Libuda ve laboratuvar ekibi, tek bir kromozom üzerinde ekstra parça değişimleri meydana getirmenin bir yolunu geliştiriyor.

Bu yetenek, kromozomların gelişmekte olan yumurtalara ayrılmasında yer alan yapıların yüksek çözünürlüklü görüntülenmesi konusunda uzman olan Northwestern Üniversitesi'nden Sadie Wignall ile Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen bir iş birliğine öncülük etti. Wignall’ın bulduğu şey, Libuda’yı, gelişen yumurtalardaki kromozom ayrılmasına bakmak üzere Bruce Bowerman’ın laboratuvarına geri götürdü. Libuda, şöyle anlatıyor:

Genel olarak bu önemli soruyu yanıtlamak için çok yönlü bir yaklaşım benimsemek, bilimsel güçlerin büyük bir birleşimiydi.

Araştırma, mekanizmaları daha iyi anlamak ve neticede potansiyel klinik uygulamalara öncülük etmek için diğer organizmalardaki araştırmalara rehberlik edebilecek temel bilgiler sağlıyor. Libuda şöyle diyor:

C. elegans’ta incelediğimiz proteinlerin aynısı insanlarda da mevcut. Aslında doğurganlık için gerekli proteinlerin çoğu; mayalar, meyve sinekleri, nematodlar (yuvarlak solucan veya ipliksi solucan olarak bilinen ve Dünya üzerinde sayıca en fazla bulunan omurgasız hayvan şubesi), Zebra balıkları, fareler ve insanları içeren organizmalar arasında kullanılır. Bu mikroskobik solucanları kullanan araştırmaların insan sağlığıyla ilgili olduğu, birçok bağlamda gösterilmiştir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
33
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. A. Hollis, et al. (2020). Excess Crossovers Impede Faithful Meiotic Chromosome Segregation In C. Elegans. PLOS Genetics, sf: e1009001. doi: 10.1371/journal.pgen.1009001. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. E. Libuda, et al. (2013). Meiotic Chromosome Structures Constrain And Respond To Designation Of Crossover Sites. Nature, sf: 703-706. doi: 10.1038/nature12577. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2024 15:25:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9529

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Solunum
Yaşamın Başlangıcı
Küresel Salgın
Karanlık
Oyun Teorisi
Organizma
Evrim
Ufo
Arı
Radyasyon
Isı
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Optik
Ribozim
Orman
Alzheimer
Elektromanyetizma
Venüs
Hareket
Nörobilim
Genetik
Regülasyon
Dişler
Genel Görelilik Teorisi
Video
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. Oregon, et al. Sperm ve Yumurtalardaki DNA'nın Aşırı Değişimi (Yüksek Crossover), Kısırlığı Artıran Kromozom Bozukluklarına Neden Olabilir!. (17 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 20 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9529
Oregon, U. o., Kaya, E. H., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 17). Sperm ve Yumurtalardaki DNA'nın Aşırı Değişimi (Yüksek Crossover), Kısırlığı Artıran Kromozom Bozukluklarına Neden Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved May 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9529
U. o. Oregon, et al. “Sperm ve Yumurtalardaki DNA'nın Aşırı Değişimi (Yüksek Crossover), Kısırlığı Artıran Kromozom Bozukluklarına Neden Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Elif Hazal Kaya, Evrim Ağacı, 17 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9529.
Oregon, University of. Kaya, Elif Hazal. Bakırcı, Çağrı Mert. “Sperm ve Yumurtalardaki DNA'nın Aşırı Değişimi (Yüksek Crossover), Kısırlığı Artıran Kromozom Bozukluklarına Neden Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Elif Hazal Kaya. Evrim Ağacı, November 17, 2020. https://evrimagaci.org/s/9529.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close