Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Çip Organlar

Çip Organlar
7 dakika
3,954
 • Tıbbi Biyoteknoloji

image

Atan kalplerden nefes alan akciğerlere, çip organlar insan biyolojisi araştırmalarının en yeni aygıtlarından biri. Bu aygıtlar insan vücudu parçalarından çok bilgisayar bileşenlerine benzese de, bilim insanları karaciğer, akciğer ve hatta dişi üreme sistemi dahil olmak üzere birçok organ çeşidi için çalışma modelleri geliştirdiler.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmacılar, bu aygıtları hastalıkları modellemek ve ilaçların geliştirilmesini kolaylaştırmak amacıyla kullanmayı hedeflemektedirler. Harvard Üniversitesi Wyss Biyoloji Temelli Mühendislik Enstitüsü kurucu başkanı Donald Ingber şu sözleri söylüyor:

“Hedefimiz, hayvan deneklere son vermek ve kişiselleştirilmiş tıp çalışmalarını daha etkili bir şekilde yürütmektir.”

Bu Reklamı Kapat

 

Mini Akciğerler

Organ işlevlerini taklit etmek amacıyla insan hücreleriyle oluşturulan hava dolu (sarı) ve kanımsı sıvı kaplı (mavi) kanallarıyla akciğer yuva çipi.
Organ işlevlerini taklit etmek amacıyla insan hücreleriyle oluşturulan hava dolu (sarı) ve kanımsı sıvı kaplı (mavi) kanallarıyla akciğer yuva çipi.
Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü

Wyss Enstitüsünde, bilim insanları 15’e yakın çip organ geliştirdiler. Bunların ilki şeffaf, başparmak büyüklüğünde, iki kanallı bir çip akciğer: biri hava dolu alveoler epitelyum hücreleriyle oluşturulmuş üst kanal, diğeri ise içinde beyaz kan hücreleri bulunan bir çözeltinin dolaştığı, kan damarı hücrelerinden oluşturulmuş alt kanal.

Araştırmacılar, insan biyolojisini daha iyi modellemek amacıyla ana kanalları oluşturan içi boş tüplerin vakum uygulamasıyla formunu değiştirerek nefes alma hareketini simüle etmişlerdir. Ingber’in konuyla ilgili sözleri şöyle:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

“Çiplere dahil edilen bu yenilik doku gelişimi, korunması ve işlevselliği için kullanılan kimyasal ve genler kadar mekanik kuvvetlerin de önemli olduğunu gösteren çalışmama dayandırılmıştır. Bu akciğer alveol çipi normal organ düzeyi fizyolojisi ve hastalıklarının modellenmesine, fiziksel kuvvetlerin önemine dair yeni bilgilerin keşfedilmesine, tedaviye yönelik yeni hedeflere ve hatta yeni bir ilacın bulunmasına zemin oluşturmuştur.”

Ingber ve iş arkadaşları, bağırsak çipine peristaltik dalgalanmalara benzer hareketleri ve böbrek çipine kan damarı atışlarını eklediği gibi diğer çip organlara da mekanik güçleri dahil etmiştir.

Enstitünün en yeni icatlarından olan solunum yolu çipi, alveoler hücre yerine bronşiyal epitelyum hücreleriyle oluşturulması haricinde ilk akciğer çipine benzerdir. Ekip, bu çipi kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astımı modellemek için kullandı. Hatta bu çipi kullanarak insanın sigara içişini simüle etmek için dumanı soluyup bırakan bir makineyle birleştirip solunum borularına ait epitelyum doku üzerinde sigaranın etkisini incelediler.

Bariyer İnşası

Vanderbilt Üniversitesinde biyomedikal mühendisi olan John Wikswo tarafından yönlendirilen bir grup, beyin ve kan-beyin bariyerini incelemek üzere bir çip geliştirdi.

Wikswo The Scientist’e yazdığı e-postada şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

“Kortikal nöronlar ve bu nöronları koruyan kan-beyin bariyeri arasındaki etkileşimin öneminden dolayı sinir ve damar ünitesine odaklanmaya karar verdik, sinir-damar ünitesi ismi buradan geliyor.”

Sinir-damar çipi, beyni temsil eden bir bölme ile onu saran damar düzenini temsil eden diğer bölmeyi bir gözenekli zar yardımıyla birbirinden ayıran küçük bir oyuktan oluşur. İnsana ait kortikal nöronlar, mikro-damarsal endotel hücreleri, astrosit ve perisitlerden oluşur. Wikswo’ya göre bu yapı nöronların ve diğer hücrelerin, kan-beyin bariyeri boyunca iletilen iltihap sinyallerine ve ilaçlara verdiği metabolomik yanıtları incelememizi sağlar.

Ekip, sinir-damar çipini hastalık durumlarının araştırılması ve iltihabın etkilerinin incelenmesi gibi birçok uygulamada kullandı. Bugünlerde, bu teknolojiyi eczacılık sektörü için ilaçları test etmede kullanabilecekleri bir program başlatıyorlar.

Kalp Atışı

Aktin (yeşil), çekirdekler (mavi) ve kalp miyositleri (kırmızı) olan çip fare kalbi dokusunun mikroskobik görüntüsü. – Megan MccCain Vve Nethika Ariyasinghe, Southern California Üniversitesi

Bu Reklamı Kapat

Southern California Üniversitesinde biyomedikal mühendisliği profesörü olan Megan McCain, canlı ve kalp atışına sahip kalp hücrelerini barındıran, silgi büyüklüğünde kalp çipleri üzerinde çalışıyor. Bu aygıtları oluşturmak için, araştırmacılar önce hastalardan deri hücresi alıyorlar ve bu hücreleri sonrasında kalp miyositleri haline getirmek üzere kök hücre olarak yeniden programlıyorlar. Üzerindeki biyoteknik yüzeyde kalbin doğal ortamını canlandırdıkları çiplere bu hücreleri yerleştiriyorlar. McCain şöyle diyor:

“Bizi ilgilendiren ana ölçüt kuvvetin oluşumudur.”

2014 yılında, o zamanlar Wyss Enstitüsünde çalışan McCain, zayıf kalp kaslarıyla ilişkili kalıtsal ve nadir görülen bir rahatsızlık olan Barth sendromunu modellemek için kalp çipini kullandı. Bugünlerde ekibi diğer hastalıklar üzerinde çalışma amacıyla bu aygıtları kullanmaya odaklandılar. McCain The Scientist dergisi için şunları söyledi:

“Bana göre, kalp çipi en çok hastalık modellemelerinde etkili olacak, özellikle de kalıtsal hastalıklarda. Nakavt fare (Evrim Ağacı notu: Genetik manipülasyona uğramış fare.) yapsak bile, insanlarda hastalığın tüm yönlerini saptayamıyoruz.”

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Sahi Nedir Faşizm?

Dünyada, belgesel niteliğindeki grafik romanlarıyla kendinden söz ettiren çizer Kalle Johansson’un yeni kitabı “Sahi Nedir Faşizm?”, faşizm araştırmalarıyla tanınan tarihçi Lena Berggren ile yapılan röportajlara dayanıyor. Faşizmin kavramsal anlamını, tarihsel gelişimini ve yol açtığı korkunç sonuçları işleyen eser, faşist düşünce ve akımların genç kuşakları dünden bugüne nasıl etkilediği üzerinde de duruyor.

Berrak anlatımı ve çarpıcı çizimleriyle özellikle gençlere ulaşmayı hedefleyen grafik roman, günümüz dünyasında ne yazık ki tekrar güncellik kazanan bu çetrefilli konuyu birçok yönden aydınlatıp herkesçe anlaşılır kılıyor.

 • Çevirmen: Murat Özsoy
 • Yayın Tarihi: 12.07.2019
 • Baskı Sayısı: 1. Baskı
 • Sayfa Sayısı: 64
 • Cilt Tipi: Karton Kapak
 • Kağıt Cinsi: Kuşe
 • Boyut: 21 x 22 cm
 • ISBN: 9786058067837
Devamını Göster
₺40.00
Sahi Nedir Faşizm?

Gerçeğe Yakın Gözler

Bir göz çipi; mikroakışkan kanallar (sarı) besinleri merkezdeki yuvarlak platformda bulunan hücrelere getirir. Ekip, ek olarak göz kapağını kırpmayı simüle eden mikro göz kapağını bu çipe eklemiştir. - Dan Huh Laboratuvari, Pennsylvania Üniversitesi

Post-doktorasını Ingber’in laboratuvarında yapan ve Pennsylvania Üniversitesinde biyomühendislik profesörü olan Dan Huh ve iş arkadaşları göz kapağını kırpabilen göz çipi oluşturdular.

Genel itibariyle bir kontakt lensin biçimine ve büyüklüğüne sahip olan bu çip, göz merceğine benzemektedir. Çip, korneaya ve gözü koruyan sümüksel yapıya ait hücreler bulundurmaktadır. Ekip ayrıca göz kapağı da geliştirmiştir, yüzeye bağlı bu göz kapağı, kırpma hareketi yaparak çipin yüzeyini kaygan tutacak şekilde tasarlanmıştır. Huh şöyle söylüyor:

“Göz merceği dokusunu korumak için göz kapağını kırpma eyleminin çok önemli olduğunu bulduk. Bu platformu göz kuruluğu gibi belli kronik göz hastalıklarını simüle etmek için kullanıyoruz.”

Huh’a göre, ekibi bu çipi ilaçların test edilmesi ve geliştirilmesi, diğer göz rahatsızlıklarının modellenmesi ve ayrıca kontakt lenslerin test edilip en iyi hale getirilmesi amacı doğrultusunda kullanmayı hedefliyor. Ekip, bugünlerde retina çipi de geliştiriyor.

Huh, göz organının laboratuvarında ana odaklardan biri olduğunu belirtiyor. Ekip, plasenta ve akciğer gibi çeşitli organların çipleri üzerinde de çalışıyor.

Adet Döngüsü Simülasyonu

Cebe sığabilecek boyuttaki dişi üreme sistemi modeli, EVATAR. Kanımsı sıvı (mavi), içinde mini organların bulunduğu haznelerden akarak geçer.– Northwestern Üniversitesi

Birçok ekip, farklı organ çiplerini birleştirip insan vücudundaki sistemleri ve hatta bütün bir insan bedenini yeniden yaratmayı hedefliyor. Northwestern Üniversitesinde kadın hastalıkları ve doğum profesörü Teresa Woodruff ve çalışma arkadaşları, kadın üreme sistemini modellemek için beş mini çipi el büyüklüğündeki bir çipte birleştirmişlerdir.

Çip EVATAR olarak isimlendirilmiştir. 5 mini organ -yumurta kanalı, rahim, vajina, yumurtalık ve karaciğer- içeren bu çip, kanımsı bir yapıya sahip mavi bir sıvıyı birçok tüp ve pompadan geçirir. Woodruff şöyle söylüyor:

“Bu sistem bize, atıkları ayrıştıracak ve temiz besinleri getirecek şekilde ortam akışına olanak tanır. İnsan bedeninde de sistem böyle çalışır.”

Bu Reklamı Kapat

Dolaşımda bulunan sıvıya hormon ekleyen ekip 28 günlük adet dönemini simüle edebilmiştir.

Araştırmacılar EVATAR’ı ilaçların test edilmesi ve geliştirilmesinin yanı sıra, üreme fizyolojisi ve hastalıkları üzerine araştırmalar yapılması için kullanmayı da hedeflemektedirler. Ayrıca, ekip erkek üreme sistemi için de bir çip (ADATAR) üzerinde çalışmaktadır.

Bileşik Çip Organlar

Yazılımla bileşik multiorgan platformu. Her hazne merkezî sinir sistemi, bağırsak veya akciğer gibi minyatür fizyolojik sistemleri barındırır. Kanallar boyunca akan sıvı, fizyolojik kalp debisini simüle eder. - MIT Fizyomimetik, MIT

MIT’de biyoloji mühendisliği profesörü olan Linda Griffith ve çalışma arkadaşları Amerika Birleşik Devleti Savunma İleri Araştırma Projeler Komisyonu (DARPA) tarafından finanse edilen iki ekipten biridir. Diğer ekip ise Wyss Enstitüsündedir. Bu iki ekip, bir entegre devrede on farklı mini organ sistemini birbirine bağlamayı hedefliyor. Griffith şöyle söylüyor:

Bu Reklamı Kapat

“Bir ay boyunca on mikrofizyolojik organ sistemini birbirine bağlı tutarak önemli bir DARPA aşamasını tamamladık.”

In vitro biyolojisine insan bedeni çipi yaklaşımının artistik sunumu. Biyoteknik aygıtlar, ilgilenilen her organın en küçük işlevsel birimini temsil eden birçok 3 boyutlu doku kültürünü besler. – Fizyomimetik, MIT

Birçok organ çipini birbirine bağlamak, araştırmacılara organ etkileşimlerini inceleme olanağı tanır. Son deneylerinin birinde Griffith ve ekibi, bağırsak çipi ve karaciğer çipinin birbirine bağlandığı bir sistemde iltihabın etkilerini inceledi. İnceleme, birçok başka şeyin yanında, iki organ arasındaki karşılıklı iletişimin gen ifadesini ve dokuya özgü fonksiyonları nasıl etkilediğini ortaya çıkardı. Griffith şöyle ifade ediyor:

“Benim düşünceme göre, bir organ içerisinde veya organlar arasında çoklu etkileşimde bulunabilen hücre tiplerini içeren karmaşık fizyolojinin incelenmesinin ilk aşamalarındayız, özellikle doku hücreleriyle etkileşim halinde olan bağışıklık sistemleri söz konusu olduğunda. Programımız büyük oranda bağışıklık bilimine odaklanmaktadır.”

Bu Reklamı Kapat

Uzayda Beyin Çipleri

Emulate’in organ çipleri, mesela bu beyin çipi gibi, on binlerce yaşayan insan hücresi ve dokusuyla oluşturulmuş oyuk mini kanallar içerir. Ve her çip yaklaşık olarak AA pil büyüklüğündedir. –Emulate, Inc.

Emulate şirketi akciğer çipi, karaciğer çipi, bağırsak çipi dahil olmak üzere Wyss Enstitüsünde geliştirilen organ çipleri teknolojisine ticari bir nitelik kazandırmak için yeni kurulmuştur. Bu çipler farklı hücre türleri ve işlevleri barındırmasına rağmen, standardize edilmiş tasarımları nedeniyle dışarıdan bakınca benzer görünmektedirler. Şirket geçenlerde beyin çiplerini Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderme planlarını açıkladı. Bu çipler, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, diğer birçok şeyin yanı sıra, kan-beyin bariyeri ve stres etkenlerinin ya da iltihabın beyin fonksiyonlarını nasıl etkilediği üzerine incelemelerde kullanılacak.

Şirketin beyin çipi, hem nöronlara hem de damarsal endotel hücrelerine sahiptir, ayrıca beyin fizyolojisi ve kan-beyin bariyerini modellemek için üretilmiştir. Emulate’in başkanı ve bilimsel yetkilisi olan Geraldine Hamilton şöyle söylüyor:

Beynin tümünden ziyade sadece en küçük işlevsel birimini yeniden yaratmaya çalışıyoruz. Mesela bu örnekte, oldukça özgün bir şekilde birbiriyle etkileşim kuran ve yine oldukça özgün bir şekilde dizilmesi gereken mikro-damarsal endotel hücreleri, nöronlar, astrositler ve perisitlerden oluşan kan-beyin bariyerini aldık. Çip içinde, çok küçük bir ölçekte, tekrar yarattığımız şey işte budur.
Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Scientist | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/10/2022 16:41:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5319

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Araştırmacılar
Temel
İstatistik
Toplumsal Cinsiyet
Cansız
Saldırı
Lgbt
Şehir Hastanesi
Kimyasal Bağ
Editör Seçkisi
Yaşlılık
Astrofotoğrafçılık
Abiyogenez
Plastik
Yiyecek
Karar
Beslenme
Kanser Tedavisi
Yüksek
Yemek
Foton
Karar Verme
Safsata
Lipit
Element
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.