Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir!

Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir! Pixabay
3 dakika
555
Tüm Reklamları Kapat

Yapay yaşam formları oluşturmak, bilimde ve edebiyatta sürekli işlenen bir temadır. Bu temalar kötücül, balçıktan meydana gelen sürüngen yaratıkları veya son derece sevimli evcil hayvanları çağrıştırabilir. Aynı zamanda şu soruyu akıllara getirir: Doğada oluşan bütün yaşam formlarının biyolojik süreç içerisinde bir rolünün bulunduğu Dünya'da, yapay yaşam nasıl bir rol oynamalıdır?

Güney Danimarka Üniversitesi Fizik, Kimya ve Eczacılık Bölümünden Doçent Chenguang Lou, Kent State Üniversitesinden Profesör Hanbin Mao ile birlikte özel yapay yaşam formlarının oluşturulmasını sağlayan yapay hibrit bir molekül geliştirdi. Molekülün geliştirilmesi hakkındaki çalışmalarını Cell Reports Physical Science dergisinde yayınladılar. On yıldan az süredir bilenen bu çalışma alanı, hibrit peptit-DNA nanoyapıları olarak adlandırılıyor. Lou'nun amacı viral aşılar ve hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek yapay yaşam formları geliştirmek. Lou, konu hakkında şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Doğada pek çok canlının doğal olarak düşmanı bulunmaktadır fakat bazılarının hiçbir düşmanı yoktur. Örneğin, hastalık yapıcı bazı virüslerin hiçbir doğal düşmanı bulunmamaktadır. Bu sebeple, onlarla mücadele edebilecek yapay bir yaşam formu yaratmak mantıklı olacaktır.

Lou, benzer şekilde bu tür yapay yaşam formlarının viral hastalıklara karşı nanorobotlar veya aşı olarak vücutta da kullanılabileceğini düşünüyor ve bunun hakkında şunları söylüyor:

Yapay bir viral aşı 10 yıl kadar sonra mümkün olabilir. Öte yandan yapay hücre üretmek, bundan daha uzak bir gelecekte mümkün. Çünkü, yapay bir hücrede kontrol edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Fakat elimizdeki imkanlarla gelecekte yapay hücresel organizma üretmek mümkün olacak.

Peki, Lou ve ekip arkadaşlarının viral aşılar ve yapay yaşam formları üretirken kullanacakları temel yapıtaşları neler? DNA ve peptiter doğadaki en önemli biyomoleküllerdendir. Dolayısıyla günümüz nanoteknoloji uygulamalarındaki en önemli moleküler malzemeleri bunlar oluşturmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

DNA teknolojisi atomlardan makro boyuta kadar hassas bir kontrol sağlar. Fakat temelde 4 bazdan oluştuğu için sınırlı kimyasal işleve sahiptir. Öte yandan peptit teknolojisi, kullanılabilecek 20 amino aside sahip olduğu için daha çok kimyasal işleve sahiptir. Doğa, hücrelerdeki DNA ve peptitleri kullanarak adeta protein fabrikaları kurar ve bunların organizmaya dönüşmesini sağlar.

Hanbin Mao ve Chenguang Lou, tasarlanmış 3 iplikçikli DNA yapılarını ve 3 iplikçikli peptit bağlarını birleştirmeyi başarıp yapay bir hibrit molekül oluşturdular. Bu çalışma ise 2022 yılında Nature Communications'da yayınlandı.

Dünyada başka yerlerde de birçok araştırmacı, DNA-peptit bağı üzerine çalışmaktadır. Çünkü, bu bağlantı gelişmiş biyolojik varlıklar ve yaşam formları için bir temel oluşturmaktadır. Bu çalışmaların başarılı sonuç alınmış bazı örnekleri bulunmaktadır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Oxford Üniversitesinden araştırmacılar hücre membranını delip küçük moleküllerin geçebileceği bir kanal oluşturan DNA ve peptitten bir nanorobot yapmayı başardı.[2]
 • Arizona State Üniversitesinden Nicholas Stephanopoulos ve ekip arkadaşları DNA ve peptitlerin 2 ve 3 boyutlu olarak kendiliğinden bir araya gelebilmelerini sağlamayı başardı.[3]
 • Northwest Üniversitesinden araştırmacılar DNA ve peptitlerin kendiliğinden bir araya gelmesiyle mikrofiberlerin oluşabileceğini gösterdiler.[4] (DNA ve peptitler nano düzeyde iken, mikrofiberler ise mikro düzeydedir. Dolayısıyla karşılaştırıldığında mikrofiberler oldukça büyük yapılardır.)
 • Ben-Gurion Üniversitesinden bir grup ise vücuttaki tümörleri hedefleyen kanser ilaçları içeren, soğan zarı benzeri küresel hibrit moleküller geliştirmeyi başardılar.[5]

Chenguang Lou konu hakkında son olarak şunları söylüyor:

Bu keşfin, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kullanılabilmesi dolayısıyla bunlar değerli çabalardır. Gelecekte tedavisi zor hastalıkların mücadelesine yardımcı olmak için nanorobotlar, viral aşılar ve yapay yaşam formları yaratmamız hiç de şaşırtıcı olmayacak. Bu, sağlık bilimlerinde bir devrim olacak.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2023 10:12:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15846

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kadın Sağlığı
Psikoloji
Duygu
Tohum
Olasılık
Güve
Kan Hastalıkları
Davranış
Mitler
Antibiyotik
Gen
Hastalık Yayılımı
Stres
Avrupa
Uterus
Makine
Diş Sorunları
Ara Tür
İnfografik
Çocuklar
Hasta
Çalışma
Patojen
Dağılım
Hastalık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
O. N. Okur, et al. Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir!. (13 Kasım 2023). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15846
Okur, O. N., Civan, Ç. (2023, November 13). Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15846
O. N. Okur, et al. “Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir!.” Edited by Çınar Civan. Evrim Ağacı, 13 Nov. 2023, https://evrimagaci.org/s/15846.
Okur, Okan Nurettin. Civan, Çınar. “Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir!.” Edited by Çınar Civan. Evrim Ağacı, November 13, 2023. https://evrimagaci.org/s/15846.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close