Bu Reklamı Kapat

Çiçekli Bitki Çeşitliliği, Arılar Arası Evrimsel Rekabeti ve Enerji Verimliliğini Nasıl Etkiliyor?

Çiçekli Bitki Çeşitliliği, Arılar Arası Evrimsel Rekabeti ve Enerji Verimliliğini Nasıl Etkiliyor?
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
421 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Bol miktarda bulunan ve bol yayılmış olan bombus arılarının ve bal arılarının, yaz aylarında hem İngiltere'de hem de diğer birçok ülkede aynı çiçek türlerine konarak yiyecek aradıklarını görmek çok muhtemeldir. Buna karşılık Sussex Üniversitesi'ndeki Arıcılık ve Sosyal Böcekler Laboratuvarı'ndaki (LASI) araştırmacılar, farklı arıların belirli çiçek türlerine hakim olduğunu bulmuş ve nedenini ortaya çıkarmıştır.

Araştırmacılar, Güney İngiltere'deki 22 çiçek türünü inceleyerek 1000'den fazla arının davranışını analiz ederek, rekabete aracılık etme söz konusu olduğunda enerji verimliliğinin kilit bir faktör olduğunu buldular.

Arının vücut ağırlığı ve bir arının çiçekleri ziyaret etme hızı, arıların enerjide ne kadar verimli olduklarını belirler. Vücut ağırlığı, çiçekler arasında uçarken ve yürürken kullanılan enerjiyi belirler: iki kat ağır bir arı, iki kat daha fazla enerji kullanır. Bir arının çiçekleri ziyaret etme hızı ve dakikada ziyaret edilen çiçek sayısı ise arının ne kadar nektar topladığını, dolayısıyla ne kadar enerji topladığını belirler. İşte bu faktörlerin oranı, arı toplayıcısının enerji verimliliğini belirler. Arıcılık Profesörü Francis Ratnieks şöyle söylüyor:

Bu Reklamı Kapat

Aynı çiçekleri beslerken sık sık bombus arılarının miktarının belirli bir çiçek türündeki bal arılarının miktarından daha fazla olduğunu, yakınlarda büyüyen farklı bir çiçek türü için ise bu durumun (arı miktarlarının) tam tersinin geçerli olacağını görüyoruz. Dikkat çekici olan şey, yiyecek aramada enerji verimliliğindeki farklılıkların neden bazı çiçek türlerinde bombus arılarının ve diğer çiçek türlerinde bal arılarının miktarının baskın olduğunun neredeyse tam olarak açık olarak açıklanabilmesiydi.

Bombus arılarını bal arılarından avantajlı kılan şey, çiçekler arasında daha hızlı hareket edebilmeleridir. Bu nedenle daha fazla nektar (enerji) toplayabilirler. Ancak boyutlarının daha büyük olması dolayısıyla, yiyecek aramak için daha fazla enerji kullanmaları da bir dezavantajdır. Bazı çiçek türleri, bombus arılarına bu özellikleri itibariyle ortalamada bir avantaj sağlamaktadır; ancak diğer çiçek türlerinde bal arıları avantajlıdır.

Ecology dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar bir arının bir dakikada kaç çiçek ziyaret ettiğini belirlemek için kronometre kullandılar.[1] Araştırmacılar, her bir arıyı tartmak için taşınabilir bir elektronik terazi kullanarak, ortalama olarak bombus arılarının bal arılarından iki kat daha ağır olduklarını buldular. Bu, bombus arılarının bal arılarından neredeyse iki kat daha fazla enerji kullandıklarını gösterir. Kronometre sonuçları, çiçekleri bal arılarının iki katı oranında ziyaret ettiklerini ve böylece enerji verimliliklerini telafi ettiklerini gösterdi.

Bu Reklamı Kapat

Bombus arılarının baskın olduğu lavanta gibi bazı çiçek türlerinde bombus arıları, çiçekleri bal arılarının neredeyse üç katı oranında ziyaret eder.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Çiçeklerin morfolojisindeki farklılıklar, iki arı türünün enerji verimliliklerini büyük ölçüde etkiledi. Ling heather bitkisi, küçük çiçek kütlesine sahip olmasıyla daha çevik bir bal arısı için çok daha uygundu. Buna karşılık, araştırmacıların aynı doğa koruma alanında Ling funda bitkisinin yanında büyüdüğünü bulduğu Erica funda bitkisi büyük çan şeklinde çiçeklere sahip olmasıyla bombus arıları için daha uygundur. Yazar Dr. Nick Balfour şöyle söylüyor:

Toplayıcılığın enerji verimliliği, arılar için özellikle önemlidir. Araştırma, arıların zorlu bir enerji ipi üzerinde yürüdüklerini (ve uçtuklarını) gösterdi. Nektardan elde ettikleri enerjinin yarısını toplayıcılık için harcadılar.

Enerji, arılar için nektar tarafından sağlanır ve temel bir ihtiyaçtır. Ancak bal arılarının ve bombus arılarının nektar için rekabete girmemeleri, koruma ve birlikte yaşama açısından güven vericidir. Prof. Ratnieks şöyle açıkladı:

Bazı bitkiler üzerinde toplayıcılık avantajına sahip olan bombus arıları o çiçeklere hakim olurken, bal arıları farklı bir avantaja sahiptir ve bunlara hakimdir. Arı koruma, bu nedenle çiçek çeşitliliğinden yararlanır. Bu nedenle kesinlikle arı koruma çalışmalarına odaklanılmalıdır. Neyse ki çiçekli bitkiler oldukça çeşitlidir.

Dr. Balfour, sözlerini şöyle bitiriyor:

İster bir pencere saksınız, ister bir bahçeniz olsun, yazın çiçek açan çeşitli çiçekler dikmek veya çimlerinizi daha az sıklıkta kesmek, yaz sonunda tozlayıcılara gerçekten yardımcı olabilir.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ N. J. Balfour, et al. (2021). Energetic Efficiency Of Foraging Mediates Bee Niche Partitioning. Ecology, sf: e03285. doi: 10.1002/ecy.3285. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2022 13:55:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10777

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Hominidae
Goril
Odontoloji
Sağlık
Yas
Değişim
Besin
İnternet
Tıp
Evrimsel Antropoloji
Büyük
Sivrisinek
Küresel Isınma
Çağ
Covid-19
Su Ayısı
Mantık
Cinsel Yönelim
Evrimsel
Kadın
Skeptisizm
Ana Bulaşma Mekanizması
Manyetik Alan
Karanlık Madde
Uçak
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et