Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Cassini-Huygens Uzay Sondası Tarafından Çekilen Eşsiz Satürn Fotoğrafları!

Cassini-Huygens Uzay Sondası Tarafından Çekilen Eşsiz Satürn Fotoğrafları! NASA / JPL-Caltech / SSI / Reuters
6 dakika
3,731
Tüm Reklamları Kapat

Satürn, Güneş sisteminin altıncı ve belki de en görkemli gaz devi gezegenlerinden biri. Hiç kuşkusuz eşsiz halkaları onu birçoğumuz için ayrıcalıklı kılıyor. Bu halka yapısı aslında Güneş Sistemi'nde başka gaz devlerinde de bulunsa da onlar oldukça sönük ve belirsizler. Fakat Satürn'ün halkaları, kendilerini görkemli bir şekilde gösteriyor. Bu halkalar aslında irili ufaklı taş ve toz parçacıklarından oluşuyor ve halka tek bir bütün değil, aralarında boşluklar olan bir halkalar kompleksi.

Toz, buz ve kaya parçalarından oluşan bu halkalar gezegenin oluşumu sırasında arta kalan kalıntılardır. Söz konusu bu halkalar güneş sistemimiz boyunca 282.000 km'ye kadar uzanmaktadır. Yaşadığımız gezegen Dünya'nın yarı çapının 12.742 km olduğunu düşünerek kıyaslama yaptığımızda, halkaların büyüklüğü daha net anlaşılacaktır. Satürn'ü görkemli bir hale gibi saran bu devasa halkalar gezegenimizin çok küçük gözükmesine sebep olmaktadır.

Satürn, bu ilginç halkaları haricinde diğer özellikleriyle de bilinmektedir. Birçoğu astronomi açısından oldukça büyüleyici ve aynı zamanda önemli olan 62 adet uydusunu keşfettik. Bunların içinde; bir dizi kayda değer çarpışma olayları sebebi ile Star Wars filmindeki Death Star'a benzeyen Mimas, büyüleyici metan gölleri olan Titan, Güneş Sistemi'mizde Dünya-dışı yaşam ihtimalinin en büyük adayı olan Enceladus ve daha niceleri... Bunlar, Satürn'ün ilginç uydularından sadece bazılarıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Cassini-Huygens Sondası Nedir?

Cassini, insanoğlunun şimdiye kadar başlattığı muhtemelen en nefes kesici keşif görevlerinden biridir. Cassini-Huygens Sondası, 11 yıla yakın süredir güneş sistemimizin en büyük gezegenlerinden, muhteşem gaz devi Satürn'ün fotoğraflarını bize gönderiyor. Güneş sisteminin uzak köşelerine gönderdiğimiz birçok uydu da dahil olmak üzere, özellikle Satürn'ün yörüngesine oturması için gönderilmiş Cassini uydusu sayesinde elde edilen bilimsel verilerle, gezegene ve astronomiye dair birçok yeni bilgi edindik. Aynı zamanda Cassini, bu gezegenin göz alıcı fotoğraflarını çekti.

Aslen Temmuz 2004 ila Mayıs 2008 arası çalışması beklenen Cassini-Huygens görevinin süresi önce Eylül 2010'a, sonra 15 Eylül 2017'ye kadar uzatıldı. 2017 yılının Eylül ayındaysa yörüngeden düşürülerek Satürn'e çarptırıldı ve görev böylece sona ermiş oldu. Tabii ki, ondan sonra bize kalan görüntüler onun fiziki formundan çok daha ötelere kadar kalacak.

İşte Cassini'den en unutulmaz ve etkileyici görüntülerden bazıları...

Cassini'nin Gönderdiği Unutulmaz Fotoğraflar

Satürn: Altıncı Gezegen

Bu görsel, Cassini uzay aracı Satürn etrafındaki yörüngesinde dolanırken 2 Ocak 2010 tarihinde çekildi. Görünür bölgede çekilen bu görsel, Satürn'ün doğal renklerini yansıtıyor. Fotoğrafın sağ tarafında, yani Satürn'ün aydınlandığı tarafta Güneş olduğu için, o an geceyi yaşayan bölgesi de görünüyor. Keza bu gölgenin halkalarının üzerine düşüşü ve hatta halkaların Satürn üzerine gölge yapışı bile görülebiliyor. Bu fotoğraf yaklaşık 2.3 milyon kilometre uzaklıktan çekildi.

Tüm Reklamları Kapat

Hilal Satürn ve Satürn'ün Halkalarının Gölgesi

Dünya'dan bakıldığı Satürn hiçbir zaman hilal evresinde görülmez. Bir gezegende hilal evresini görebilmeniz için onun Dünya ile Güneş arasında yer alması gerekir. Fakat Cassini, Satürn'e oldukça yaklaştığı ve uygun konuma geldiği için bunu görebiliyor. Fotoğrafta halkaların gezegen üzerinde oluşturduğu gölge ve Satürn'ün gölgesinin, halkalarını nasıl da gölgede bıraktığı daha dramatik bir şekilde görülebiliyor.

Satürn'deki Renk Cümbüşü

2005 yılında Cassini tarafından çekilen bu görselde, Satürn'de alışık olmadığımız türden bir renk cümbüşü var. Gezegenin kuzey yarı küresinde mavi tonlarında parlamalar görülüyor. Aslında bu durum, Dünya'da gökyüzünün mavi olmasıyla aynı nedene dayanıyor. Fakat Satürn'e doğrudan bakıldığında genellikle onun sarı rengi baskın gelip bu maviliği görmemizi engelliyor. Lakin Satürn'ün güney yarı küresinde durum aynı değil. Bu durumla ilgili hipotezler ortaya atılmış olsa da henüz nedeni tam olarak bilinmiyor.

Altın ve Mavi Satürn

Tıpkı bir önceki fotoğraftaki gibi Satürn'ün mavi tonlarını görüyoruz. Yine Cassini tarafından (ama bu sefer 2006 yılında çekilen) bu fotoğrafta halkaları görebildiniz mi? Cassini tam olarak halkalara dik bir konumdayken bu fotoğraf çekilmiş ve görselde boylu boyunca uzanan bir çizgi şeklinde ancak görülebiliyor. Çünkü halkalar devasa genişlikte olsalar da kalınlığı yalnızca 10 metre dolaylarında (bazen 1 kilometreye kadar çıkabiliyor). Halkaların Satürn üzerinde oluşturduğu gölgenin boyutu ise inanılmaz düzeylerde ve gezegenin kuzey yarı küresini neredeyse kaplamış. Halkaların yanındaki nokta dikkatinizi çekti mi? Bu ufak nokta yalnızca 500 kilometre genişliğindeki Enceladus uydusu.

Kızılötede Satürn ve Altıgen Yapısı

2014 yılında Cassini tarafından kızılöte spektrumda çekilen bu Satürn fotoğrafında, gezegenin atmosferik yapısındaki birçok detay göze çarpıyor. Fakat esas göze çarpan yapı kutuptaki altıgen yapısı. Bu yapının nasıl oluştuğu ve varlığını koruduyla ilgili birçok hipotez ortaya atıldı ve çalışma ortaya kondu. Bazı açıklamalar gayet iyi dursa da hala tam olarak bir fikir birliği oluşmuş değil.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Satürn'ün Gölgesinde

Cassini uydusu 2006 yılında yalnızca 12 saatliğine Satürn'ün gölgesinin içerisindeydi. Bulunduğu yerden Güneş'i örterek tutulmaya sebep olan Satürn'ün bu muhteşem, parıldayan fotoğrafını çekti. Güneş'in parıldamasının bir ucu fotoğrafta gezegenin sol altında görülebiliyor. Halkaların hemen sol üstünde belli belirsiz görülen nokta dikkatinizi çekti mi? O soluk mavi nokta, dünyamız.

Diğer Fotoğraflar

NASA'nın Cassini görüntüleme uzmanları, 31.05.2015 tarihinde Satürn'ün uydusu Hyperion'a yakın uçuş sırasında bu görüntüyü elde etmişlerdir.
NASA'nın Cassini görüntüleme uzmanları, 31.05.2015 tarihinde Satürn'ün uydusu Hyperion'a yakın uçuş sırasında bu görüntüyü elde etmişlerdir.
Çapı 2,000 km'den daha büyük bir fırtına olan Satürn'ün öfkeli kasırgası.
Çapı 2,000 km'den daha büyük bir fırtına olan Satürn'ün öfkeli kasırgası.
NASA'nın uzay aracı Cassini'den gelen bu yakın-kızıl ötesi renkli mozaik, Titan'ın kuzey kutbundaki denizlerine yansıyan güneşi göstermektedir.
NASA'nın uzay aracı Cassini'den gelen bu yakın-kızıl ötesi renkli mozaik, Titan'ın kuzey kutbundaki denizlerine yansıyan güneşi göstermektedir.
Mısır büyüklüğündeki bu siyanürden oluşan ölüm bulutu Titan'ın güney kutbunu kaplamaktadır.
Mısır büyüklüğündeki bu siyanürden oluşan ölüm bulutu Titan'ın güney kutbunu kaplamaktadır.
Mimas'ın bu görüntüsündeki krater çukurlarının göstergesi olan derin gölgeler, uydunun şiddet dolu geçmişini gözler önüne sermektedir.
Mimas'ın bu görüntüsündeki krater çukurlarının göstergesi olan derin gölgeler, uydunun şiddet dolu geçmişini gözler önüne sermektedir.
Satürn'ün sağ alt tarafından görünen Dünya-Ay Sistemi. (Kare içindeki görüntü büyütülmüş görüntüsüdür.)
Satürn'ün sağ alt tarafından görünen Dünya-Ay Sistemi. (Kare içindeki görüntü büyütülmüş görüntüsüdür.)
Satürn'ü tam anlamıyla sarmalayan ve 300,000 km uzunluğa varan bu fırtına Dünya'yı defalarca yutabilecek büyüklüktedir.
Satürn'ü tam anlamıyla sarmalayan ve 300,000 km uzunluğa varan bu fırtına Dünya'yı defalarca yutabilecek büyüklüktedir.
Cassini, Dünya'dan sonra yaşam ihtimalinin olduğu en büyük aday, donmuş Encladus'un soğuk görüntüsünü de çekti.
Cassini, Dünya'dan sonra yaşam ihtimalinin olduğu en büyük aday, donmuş Encladus'un soğuk görüntüsünü de çekti.
İşte, Satürn'ün dikine düşen halkalarından sadece birkaç km uzaklıkta, uçurumun kenarında öylesine unutulmayı bekler gibi görünen Tethys.
İşte, Satürn'ün dikine düşen halkalarından sadece birkaç km uzaklıkta, uçurumun kenarında öylesine unutulmayı bekler gibi görünen Tethys.
Satürn'ün uyduları Mimas ve Tethys'teki Pac-Man şekillerine benzeyen bu görüntüler her iki uydudaki sıcaklık farklılıklarını göstermektedir.
Satürn'ün uyduları Mimas ve Tethys'teki Pac-Man şekillerine benzeyen bu görüntüler her iki uydudaki sıcaklık farklılıklarını göstermektedir.
Satürn'ün kuzey kutbundaki altıgene inanılmaz bir bakış. Garip bir biçimde şekil almış fırtınanın görülebilir ışıkla çekilmiş ilk fotoğrafı.
Satürn'ün kuzey kutbundaki altıgene inanılmaz bir bakış. Garip bir biçimde şekil almış fırtınanın görülebilir ışıkla çekilmiş ilk fotoğrafı.
Death Star uydusu. Herschel olarak bilinen 130 km genişliğindeki krater çukuru olan Satürn'un uydusu Mimas'ın büyük gözü, yorgun uydudan uzaklara bakıyor.
Death Star uydusu. Herschel olarak bilinen 130 km genişliğindeki krater çukuru olan Satürn'un uydusu Mimas'ın büyük gözü, yorgun uydudan uzaklara bakıyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
31
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 16
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/07/2024 20:41:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3904

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kontrol
Ağrı
Sağlık
Foton
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Elektromanyetik
Yaşam
Yanlış
Kök Hücre
İyi
Tercih
Doğa Yasaları
Genel Halk
Doğal
Viral
Evrimleşme
Nöroloji
Felsefe
Teleskop
Renk
Nükleotit
Güç
Uterus
Vejetaryen
Mikrobiyota
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Kayalı, et al. Cassini-Huygens Uzay Sondası Tarafından Çekilen Eşsiz Satürn Fotoğrafları!. (11 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3904
Kayalı, Ö., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 11). Cassini-Huygens Uzay Sondası Tarafından Çekilen Eşsiz Satürn Fotoğrafları!. Evrim Ağacı. Retrieved July 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3904
Ö. Kayalı, et al. “Cassini-Huygens Uzay Sondası Tarafından Çekilen Eşsiz Satürn Fotoğrafları!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/3904.
Kayalı, Ögetay. Bakırcı, Çağrı Mert. “Cassini-Huygens Uzay Sondası Tarafından Çekilen Eşsiz Satürn Fotoğrafları!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/3904.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close