Carl Sagan, Bilim ve Maneviyat

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Bilim sadece maneviyat ile uyumlu değildir; aynı zamanda maneviyatın temel bir kaynağıdır. Işık yılıyla ölçülen mesafelerin devasalığını ve çağların akışı içerisindeki yerimizi fark ettiğimizde; yaşamın karmaşıklığını, güzelliğini ve inceliğini algıladığımızda duyduğumuz haz ve alçakgönüllülük hissi kuşkusuz manevi bir duygudur. Muhteşem bir sanat, müzik veye edebiyat eserinin karşısındaki hislerimiz de aynı şekilde. Veya Mohandas Gandhi veya Martin Luther King, Jr. gibilerinin fedakâr cesaretleri karşısındaki hislerimiz de öyle... Bilim ve maneviyatın birbirini dışlayan kümeler olduğu iddiası, her ikisine de haksızlık etmektedir.”

Carl Sagan

Ulusal Varlığa Bağlı Olarak Halk Arasında Evrimin Kabul Edilmesi

Aerojel

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder