Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bilinen En Yaşlı Ötegezegen: Metuşelah (PSR B1620-26 b)

Bilinen En Yaşlı Ötegezegen: Metuşelah (PSR B1620-26 b) Wikia
Methuselah.
2 dakika
2,238
Tüm Reklamları Kapat

Dünya'dan yaklaşık 12.400 ışık yılı uzaklıkta, Akrep takımyıldızı içinde bulunan PSR B1620-26 b (veya resmî olmayan adlarıyla "Metuşelah" veya "Genesis Gezegeni"), bilinen en en yaşlı ötegezegendir. Gezegenin 12.7 milyar yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Gezegenin sanatsal çizimi. Antik gezegenin dikkate değer bir tarihi var çünkü pek olası olmayan, engebeli bir yerde bulunuyor. 100.000'den fazla yıldızdan oluşan bir kümenin kalabalık çekirdeğinde tuhaf bir çift yanık yıldız yörüngesinde dönüyor.
Gezegenin sanatsal çizimi. Antik gezegenin dikkate değer bir tarihi var çünkü pek olası olmayan, engebeli bir yerde bulunuyor. 100.000'den fazla yıldızdan oluşan bir kümenin kalabalık çekirdeğinde tuhaf bir çift yanık yıldız yörüngesinde dönüyor.
Wikipedia

Gezegenin İsminin Nereden Geliyor?

Metuşelah ismi resmî olarak tanınmasa da popüler bilim yayınlarında sıkça kullanılmaktadır. Metuşelah, İncil’de geçen en eski yaşayan insan olan Metuşelah'tan alınmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Metuşelah Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'da kutsal bir ata ve bir figürdür. Kutsal Kitap'ta bahsedilen insanlar arasında en uzun yaşam süresine sahip insandı ve anlatılara göre 969 yıl yaşamıştı. Yaratılış Kitabı'na göre Metuşelah, Lamik'in babası, Hanok'un oğlu ve Nuh'un büyükbabasıydı.

Metuşelah figürü, örnek çizim.
Metuşelah figürü, örnek çizim.
Learn Religios

Gezegenin Keşfi

Gezegen, ilk olarak 30 Mayıs 1993'te keşfedilmiştir; ancak 10 Temmuz 2003'te onaylanmıştır. Gezegen, şu âna dek ötegezegenleri keşfetmekte kullanılan Doppler Etkisi ile keşfedilmiştir. Doppler Etkisi daha iyi anlamak için şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm Reklamları Kapat

Gezegenin Fiziksel Özellikleri

Gezegen, iki farklı yıldız çevresinde dolanan bir yörüngeye (bir atarca olan PSR B1620-26 A ve bir beyaz cüce olan WD B1620-26) sahiptir. Bu yıldızlardan biri saniyede 100 tur dönen bir atarcadır (nötron yıldızı), diğeri ise 0.34 Güneş kütlesine sahip bir beyaz cücedir. Bu iki yıldız, birbirlerinin çevresinde 1 astronomik birim uzaklıkta (yani Dünya ile Güneş arasındaki mesafe kadar bir uzaklıkta), 6 ayda bir dönerler.

Gezegenin yörünge eğikliği 55 derece olup 36.525 günde (~100 yıl) bir tam yıldız turunu tamamlamaktadır. Gezegenin kütlesi Jüpiter’n kütlesinden 2.5 kat büyük olup Güneş'in yarıçapından 3.4 kat uzaklıktaki yörüngesinde sakince ilerlemektedir. Bu uzaklık Uranüs’ün Güneş’e olan uzaklığından biraz daha fazladır.

Gezegenin konumu. Sağdaki yeşil küçük daire.
Gezegenin konumu. Sağdaki yeşil küçük daire.
Wikipedia

Gezegenin Oluşumu

Gezegenin nasıl oluştuğu ile ilgili henüz kesin bir yargıya varılamasa da çok net bir şekilde Metuşelah'ın atarcanın yörüngesinde hâlihazırda var olan bir gezegen olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü şu yazımızda da belirttiğimiz üzere atarcalar süpernovalar ile oluşurlar ve süpernova evresine giren yıldızlar yörüngelerinde sağlam gezegen bırakmazlar. Bu durumu bildiğimizden ötürü Metuşelah’ın atarcanın etrafında oluşmadığını biliyoruz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu nedenle, gezegenin beyaz cücenin etrafında oluştuktan sonra, yıldızıyla birlikte atarcanın yörüngesine girdiği düşünülmekte.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Muhteşem! 5
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 19:09:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12577

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hücreler
Makina Mühendisliği
Analiz
Sars-Cov-2
Hastalık Yayılımı
Şempanzeler
Kanser
Makina
Mantar
Hidrojen
Parazit
Doğa
Enerji
Wuhan Koronavirüsü
Beslenme Biçimi
Kurt
Manyetik
Gün
Cinsellik Araştırmaları
2019-Ncov
Kuyruk
Kuantum Fiziği
Kanat
Zooloji
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Y. İğın, et al. Bilinen En Yaşlı Ötegezegen: Metuşelah (PSR B1620-26 b). (5 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12577
İğın, Y., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 05). Bilinen En Yaşlı Ötegezegen: Metuşelah (PSR B1620-26 b). Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12577
Y. İğın, et al. “Bilinen En Yaşlı Ötegezegen: Metuşelah (PSR B1620-26 b).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12577.
İğın, Yusuf. Bakırcı, Çağrı Mert. “Bilinen En Yaşlı Ötegezegen: Metuşelah (PSR B1620-26 b).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 05, 2022. https://evrimagaci.org/s/12577.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close