Bilinen En Büyük Penguen Türü Keşfedildi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İmparator penguenleri unutun, devasa penguenlere merhaba deyin! Yakın zamanda ortaya çıkarılan fosiller gösteriyor ki, Antarktika bir zamanlar keşfedilmiş en büyük penguen türüne ev sahipliği yapıyordu. Bu tür iki metre uzunluğunda ve 115 kg ağırlığında gayet devasa idi. 

Palaeeudyptes klekowskii 37 - 40 milyon yıl evvel yaşadı. Arjantin'deki La Plata Müzesi'nden Carolina Acosta Hospitaleche "Bu, penguenlerin altın çağıydı, Antarktik kıyısı boyunca 10-14 penguen türü bir arada yaşıyordu" dedi. 

Kendisi Antarktika yarımadası açıklarındaki Seymour Adası'nda fosil kalıntılarını inceliyor. Bu bölge 40 milyon yıl önce,  bugünün Günay Amerikasında güney uçtaki adalarda, Tierra del Fuego'da olduğu gibi daha sıcak bir iklime sahipti. 

Bölge binlerce penguen kemiği saklıyor. 2014 başlarında Acosta Hospitaleche bütüne en yakın P. klekowskii iskeletini raporlamıştı, ancak iskelet geneli kanatlar ve ayaklara ait olmak üzere sadece bir düzine kemiğe sahipti. 

Şu anda Acosta Hospitaleche iki daha büyük kemiği daha açığa çıkardı. Kemiklerden biri bir kanadın parçası, diğeri ise ayak ve bileğin birleşmesinden oluşan  tarsometatarsustu. Tarsometatarsusun ölçüsü 9.1 cm olarak kaydedildi. Penguen iskeletlerindeki ilgili ölçülere bakarak, Acosta Hospitaleche, P. klekowskii'nin gaga ucundan ayak ucuna olan mesafesinin 2.01 cm olduğu hükmüne vardı. 

Penguenlerin duruşundan kaynaklı bir sebeple yüksekliği, asıl uzunluğundan daha az oluyor. Ancak bilinen herhangi bir penguenden açık ara büyük olduğu kesin.  

İmparator penguenler 46 kilograma kadar ağırlıkta ve boylarını 0.2 metre geçecek şekilde 1.36 metre uzunlukta olabilir. Soyu tükenmiş bir başka penguen türü ise 1.5 metre uzunlukta kaydedilmiştir. 

Greenwich Connecticut'ta Bruce Müzesi'nden Dan Ksepka "P. klekowskii'nin tarsometatarsus kemiği hayatımda gördüğüm en büyük kemikti. Bu kesinlikle büyük bir penguen" dedi. Bunun yanında boyu hakkında kesin tahminde bulunulamadığını çünkü dev penguenlerin iskeletlerinin yaşamakta olan penguenlere göre "çok farklı oranlanmış" olabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Daha büyük penguenler daha derine dalabilir ve su altında küçük penguenlere göre daha uzun süre kalabilirler. Acosta Hospitaleche "P. klekowski gibi bir dev, dipte 40 dakika kadar kalabilir, bu da ona balık avlamak için daha çok zaman verir" dedi.


Yazan: Jeff Hecht

Kaynak: Bu yazı NewScientist sitesinden çevrilmiştir. İçeriğin dayandığı makaleye Elsevier dergisinden ulaşılabilir.

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Google, Köpekbalıklarının İnternetimizi Tehdit Ettiğini Doğruladı!

Yüksek Hızlı Tren ve Kuş Sürüsü

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder