Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bebekler Anne Karnında Tat ve Kokulara Tepki Verebiliyor!

Bebekler Anne Karnında Tat ve Kokulara Tepki Verebiliyor!
3 dakika
1,951
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, anne karnındayken yüz ifadelerine bakarak, bebeklerin çeşitli koku ve tatlara farklı tepki verdiğine dair ilk doğrudan kanıtı kaydetti.

İngiltere'deki Durham Üniversitesi'nin Fetal ve Neonatal Araştırma Laboratuvarı tarafından yürütülen bir araştırma, 100 hamile kadından 4D ultrason taramalarını kullandı.[1] Bununla, doğmamış bebeklerin anneleri tarafından yenilen yiyeceklerin lezzetlerine maruz kaldıktan sonra nasıl tepki verdiklerini görmek amaçlandı.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, anneler havuç ve lahana aromalarını yedikten kısa bir süre sonra fetüslerin bu aromalara nasıl tepki verdiğine baktılar. Havuca maruz kalan fetüsler daha fazla "kahkaha yüzü" tepkisi gösterirken, lahanaya maruz kalanlar daha fazla "ağlama yüzü" tepkisi gösterdi.

Bulgular, insan tat ve koku reseptörlerinin gelişimi hakkındaki anlayışımızı ilerletebilir. Araştırmacılar ayrıca, hamile kadınların yediklerinin, doğumdan sonra bebeklerin tat tercihlerini etkileyebileceğine ve potansiyel olarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturabileceğine inanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar, tat ve kokunun bir kombinasyonu ile lezzeti deneyimlerler. Fetüslerde bunun rahimdeki amniyotik sıvının solunması ve yutulması yoluyla olabileceği düşünülüyor. Durham Üniversitesi Psikoloji Bölümü Fetal ve Neonatal Araştırma Laboratuvarı'nda lisansüstü baş araştırmacı Beyza Üstün şunları söylüyor:

Bazı çalışmalar, bebeklerin rahimde tat ve koku alabileceğini öne sürdü ancak doğum sonrası sonuçlara dayanıyorlar. Bizim çalışmamız, doğumdan önce bu reaksiyonları gören ilk çalışma. Sonuç olarak, doğumdan önce lezzetlere tekrar tekrar maruz kalmanın, doğumdan sonraki gıda tercihlerinin oluşturulmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Sağlıklı beslenme ve sütten keserken ''yemek telaşından'' kaçınma potansiyeline dair mesajlar verilmesi düşünüldüğünde, bu önemli olabilir. Taramalar sırasında doğmamış bebeklerin lahana veya havuç lezzetlerine verdikleri tepkileri görmek ve bu anları ebeveynleriyle paylaşmak gerçekten harikaydı.

Araştırma ekibinde; Aston Üniversitesi ve Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi -Burgundy Üniversitesi'nden bilim insanları da bulunuyordu. Ekip, lahana ve havuç lezzetlerine fetal yüz reaksiyonlarını görmek için, gebeliğin hem 32. hem de 36. haftasında 18 ila 40 yaş arasındaki anneler üzerinde tarama yaptı.

Annelere her taramadan takriben 20 dakika önce yaklaşık 400 mg havuç veya 400 mg lahana tozu içeren tek bir kapsül verildi. Taramalarından bir saat önce herhangi bir yiyecek veya aromalı içecek tüketmemeleri istendi. Anneler ayrıca, fetal reaksiyonları etkileyebilecek faktörleri kontrol etmek için, tarama günlerinde havuç veya lahana içeren hiçbir şey yiyip içmediler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Her iki lezzet grubunda da görülen yüz reaksiyonları, her iki lezzete de maruz kalmayan bir kontrol grubundaki fetüslerle karşılaştırıldı. Bunun sonucunda, çok az miktarda havuç ya da lahana aromasına maruz kalmanın, bir reaksiyonu canlandırmak için yeterli olduğu ortaya çıktı.

Durham Üniversitesi Psikoloji Bölümü Fetal ve Neonatal Araştırma Laboratuvarı başkanı Prof. Nadja Reissland, Beyza Üstün'ün araştırmasını denetledi. Reissland, çalışmaları hakkında şunları söylüyor:

Laboratuvarımda yapılan önceki araştırmalar, sigara içme gibi anne sağlığı davranışlarına ve stres, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlıklarına nasıl tepki verdiklerini anlamak için, 4D ultrason taramalarının fetal reaksiyonları izlemenin bir yolu olduğunu öne sürdü. Bu son çalışma, fetüsün, anneleri tarafından yutulan gıdalardan farklı tatları ve kokuları algılama ve ayırt etme yeteneklerinin en erken kanıtlarını anlamada önemli derecede etkili olabilir.

Fransa Burgundy Üniversitesi Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nden ortak yazar profesör Benoist Schaal şunları söylüyor:

Fetüslerin yüz reaksiyonlarına baktığımızda, bir dizi kimyasal uyaranın maternal diyetten fetal ortama geçtiğini varsayabiliriz. Bunun, tat ve koku reseptörlerimizin gelişimini ve ilgili algı ve hafızayı anlamamızda önemli etkileri olabilir.

Araştırmacılar bulgularının, hamilelik sırasında tat ve sağlıklı beslenmenin önemi hakkında annelere verilen bilgilere de yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Şimdi, doğumdan sonra aynı bebeklere bir takip çalışması başlattılar. Bununla, bebeklerin anne karnında deneyimledikleri lezzetlerin farklı gıdaları kabul etmelerini etkileyip etkilemediğini görmeyi amaçlıyorlar. Aston Üniversitesi'nden araştırma ortak yazarı Profesör Jackie Blissett şunları söylüyor:

Doğum öncesi lezzetlere tekrar tekrar maruz kalmanın, doğum sonrası deneyimlenen lezzetler için tercihlere yön verebileceği iddia edilebilir. Yani, fetüsü lahana gibi daha az sevilen lezzetlere maruz bırakmak, uteroda bu lezzetlere alışacakları anlamına gelebilir. Bir sonraki adım, fetüslerin zaman içinde bu lezzetlere daha az 'olumsuz' tepki gösterip göstermediğini ve bebekler onları ilk kez rahim dışında tattıklarında bu lezzetlerin daha fazla kabul görmesine neden olup olmadığını incelemek.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
38
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • İnanılmaz 7
 • Bilim Budur! 3
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ B. Ustun, et al. (2022). Flavor Sensing In Utero And Emerging Discriminative Behaviors In The Human Fetus. SAGE Publications, sf: 1651-1663. doi: 10.1177/09567976221105460. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2023 00:31:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12552

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Nükleer Enerji
Etimoloji
Periyodik Tablo
Nöron
Uydu
Sinir Hücresi
Çocuklar
Enzim
Çocuklar İçin Bilim
Tehlike
Kırmızı
Yiyecek
Koaservat
Sinir
Adaptasyon
Aslan
Okyanus
Wuhan
Değişim
Kalıtım
Oyun
Klinik Mikrobiyoloji
Yapay Seçilim
Teori
Renk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Bebekler Anne Karnında Tat ve Kokulara Tepki Verebiliyor!. (30 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 23 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12552
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 30). Bebekler Anne Karnında Tat ve Kokulara Tepki Verebiliyor!. Evrim Ağacı. Retrieved September 23, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12552
S. Küçükkıvanç, et al. “Bebekler Anne Karnında Tat ve Kokulara Tepki Verebiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 30 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12552.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Bebekler Anne Karnında Tat ve Kokulara Tepki Verebiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 30, 2022. https://evrimagaci.org/s/12552.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close