Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Annelerinin Sesi, Prematüre Bebeklerin Acısını Azaltıyor!

Annelerinin Sesi, Prematüre Bebeklerin Acısını Azaltıyor!
3 dakika
3,220
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Podcast
5:42
Cansın Hazan Bayrak
Seslendiren
25
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Gebeliğin 37. haftasından önce, yani prematüre doğan bir bebek, genellikle anne ve babasından ayrılarak yoğun bakımda bir küvöze yerleştirilir. Birkaç hafta boyunca; entübasyon, kan alma, beslenme tüpü gibi acı verebilen rutin tıbbi prosedürlere tabi tutulur. Nörolojik gelişimleri üzerindeki kısa ve uzun vadeli yan etkiler önemli olabileceğinden, farmasötik ağrı kesicilerle onları rahatlatmak her zaman mümkün olmaz. Dolayısıyla bu bebekler, bir miktar acı çekebilirler. Peki bebeğin daha iyi hissetmesi için ne yapmalı?

Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi'nin (FPSE) Psikoloji Bölümü'nde ve UNIGE'nin İsviçre Duyuşsal Bilimler Merkezi'nde (CISA) profesör olan Didier Grandjean'ın ekibi, İtalya'daki Parini Hastanesi ve Valle d'Aosta Üniversitesi ile işbirliği içinde, tıbbi müdahale sırasında annenin bebeğiyle konuştuğunda, bebeğin ağrı ile ilişkili belirtilerinin azaldığını ve bağlılıkta rol oynayan, stresle bağlantılı hormon olan oksitosin seviyesinin önemli ölçüde arttığını gözlemledi.[1] Oksitosin artışı, bebeğin ağrıyla daha iyi baş edebilmesine yardımcı olmaktadır.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan bu sonuçlar, doğumdan itibaren yoğun strese maruz kalan prematüre bebeklerde ebeveyn varlığının, onların iyiliği ve gelişimi üzerinde gerçek bir etkisi olan bir varlığın önemini göstermektedir. Araştırma, anne ve prematüre bebek arasındaki erken sesli temas, annenin sesinin bebeklerin takibi için gerekli rutin uygulamalardan kaynaklanan ağrının yönetimine etkisi, psikolojik ve beyinsel mekanizmalar ile ilgilendi.

Tüm Reklamları Kapat

Anneyi Kan Alma İşlemine Dahil Etmeli!

Bilim insanları, İtalya'daki Parini Hastanesi'nde 20 prematüre bebeği izlediler ve anneden, bebeğin topuğundan birkaç damla kan alınarak yapılan günlük kan testi sırasında bebeğinin yanında bulunmasını istediler. Didier Grandjean'ın grubundan bir araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı olan Dr. Manuela Filippa şöyle diyor:

Bu çalışmada anne sesine odaklandık, çünkü hayatın ilk günlerinde babanın bebeğin yanında olması, çalışma koşullarının her zaman izin vermemesi nedeniyle daha zor olabilmektedir.

Çalışma, üç gün boyunca üç aşamada gerçekleştirildi ve karşılaştırıldı: İlk enjeksiyon anne yokken yapıldı, ikincisi anne bebekle konuşurken ve üçüncüsü anne bebeğe şarkı söylerken yapıldı. Bu koşulların sırası rastgele değiştirildi. Araştırmacılar şöyle diyor:

Anne, çalışma için enjeksiyondan beş dakika önce, enjeksiyon sırasında ve işlemden sonra bebeğiyle konuştu veya ona şarkı söyledi. Yoğun bakım genellikle havalandırmalar ve diğer tıbbi cihazlar nedeniyle gürültülü olduğundan, sesin yoğunluğunu çevredeki gürültüyü kapsayacak şekilde ölçtük.

Ağrı Belirtileri Önemli Ölçüde Azaldı!

İlk olarak araştırma ekibi, annenin yanında, bebeğin ağrısının azalıp azalmadığını gözlemledi. Bunu yapmak için, bebeğin acı verici duygularını doğrulayan yüz ifadeleri ve fizyolojik parametreler (kalp atışı, oksijen) için 0 ile 21 arasında bir kodlama ızgarası oluşturan Preterm Bebek Ağrı Profili'ni (PIPP) kullandılar. Didier Grandjean şöyle diyor:

Prematüre bebeklerin davranışlarını kodlamak için her bir kan testini filme aldık ve annenin bulunup bulunmadığının anlaşılmaması için eğitimli personel tarafından sessiz olarak izlenen videoları "kör" olarak değerlendirdik.

Sonuçlar oldukça önemliydi: PIPP, anne yokken 4,5 idi ve anne, bebeğiyle konuştuğunda 3'e düştü. Cenevreli profesör şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Anne şarkı söylediğindeyse PIPP 3.8 idi. Konuşulan sesle şarkı söyleme arasındaki bu farkın sebebi, annenin şarkı söylerken ses tonlamalarını, bebeğin algıladıyacağını düşündüklerine daha az benzetmek zorunda kalmasıdır, çünkü en nihayetinde şarkının melodik yapısıyla kısıtlanmaktadır. Konuşurken durum böyle değildir.

Anne Sesi, Oksitosinde Artışına Neden Oluyor!

Bilim insanları daha sonra, annesinin konuştuğunu duyduğunda bebekte nelerin değiştiğini incelediler. Dr. Manuela Filippa şöyle diyor:

Önceki çalışmaların stres, bağlanma figürlerinden ayrılma ve acı ile halihazırda bağlantı kurmuş olduğu, "bağlanma hormonu" olarak da adlandırılan oksitosine bakmaya karar verdik.

Araştırma ekibi, anne konuşmadan veya şarkı söylemeden önce acısız bir tükürük örneği kullanarak ve sonrasında topuk iğnesinden kan örneği alarak oksitosin seviyelerini ölçtüler. Araştırmacılar, anne konuştuğunda oksitosin seviyelerinin mililitrede 0,8 pikogramdan 1,4'e yükseldiğini buldular. Oksitosin açısından bu, önemli bir artıştır.

Bu sonuçlar, prematüre bebekler ağrılı tıbbi işlemlerden geçtiğinde annenin varlığının olumlu etkisini göstermektedir. Manuela Filippa şöyle diyor:

Burada, özellikle de yoğun bakımın hassas bağlamında, ebeveynleri ve çocuğu bir araya getirmenin önemini gösteriyoruz.

Didier Grandjean şöyle diyor:

Ayrıca ebeveynler burada koruyucu bir rol oynamaktadır ve çocuklarının mümkün olduğunca iyi olmasına yardım edebilirler, kendilerini dahil hissedebilirler. Bu da normal doğumda olduğu gibi, anne ve bebek arasındaki bağlanma ilişkilerini güçlendirir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
23
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 11
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 6
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ M. Filippa, et al. (2021). Maternal Speech Decreases Pain Scores And Increases Oxytocin Levels In Preterm Infants During Painful Procedures. Scientific Reports, sf: 1-10. doi: 10.1038/s41598-021-96840-4. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 09:24:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10933

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Annelerinin Sesi, Prematüre Bebeklerin Acısını Azaltıyor!. (3 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10933
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, September 03). Annelerinin Sesi, Prematüre Bebeklerin Acısını Azaltıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10933
S. Akman, et al. “Annelerinin Sesi, Prematüre Bebeklerin Acısını Azaltıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 Sep. 2021, https://evrimagaci.org/s/10933.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Annelerinin Sesi, Prematüre Bebeklerin Acısını Azaltıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 03, 2021. https://evrimagaci.org/s/10933.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close