Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Balıkçılgiller (Ardeidae)

Balıkçılgiller (Ardeidae)
İngiltere'nin Derby şehrinde gözlemlediğimiz bir balıkçılgiller türü olan küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta).
Meltem Çetin Sever
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Balıkçılgiller familyasında yer alan kuş türleri genellikle leylekgiller, aynakgiller ve turnagiller familyalarındaki kuş türlerine benzetilseler de; uçarken boyunlarını uzatmak yerine geriye çekmek özellikleri ile ayrılırlar. Boyun omurgaları diğer kuşlarla aynı olmasına rağmen, boyunlarını çok hızlı kullanarak avlarına ulaşabilirler.

Balıkçıllar, orta ila büyük sayılabilecek su içinde yürüyerek avlarını arayan uzun boyunlu ve uzun bacaklı kuşlardır. Gagadan 25 ila 150 santimetre uzunluğunda olup ve ağırlıkları, 73 gram ile 4.5 kilogram arasındadır. Uçarken sırtlarının üzerine katladıkları uzun boyunları ve uzun bacakları görünür. Genellikle büyük gözleri ve geniş kanatları vardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Balıkçılgiller Pelikanımsılar (Pelecaniformes) takımına ait bir ailedir. Tatlı veya tuzlu suların kıyılarında yaşarlar. Balıkçıl türlerinin sınıflandırılmasında bazı görüş ayrılıkları hala sürmektedir. Aile içindeki cinslerin bağlantılarına hala tam olarak karar verilmemiştir.

Türkiye'de görülebilen balıkçıl türleri:

 • Küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta)
 • Büyük ak balıkçıl (Ardea alba)
 • Gri balıkçıl (Ardea cinerea)
 • Erguvani balıkçıl (Ardea purpurea)
 • Gece balıkçılı (Nycticorax nycticorax)
 • Sığır balıkçılı (Bubulcus ibis)
 • Alaca balıkçıl (Ardeola ralloides)
 • Küçük balaban (Ixobrychus minutus)
 • Balaban (Botaurus stellaris)

Balıkçılların iskelet analizleri ve DNA çalışmalarına bakarak bu kuşların evrimsel tarihi hala araştırılmaktadır. Kafatası morfolojisine bakıldığında yakınsak evrimi yansıttıkları anlaşılır. Günümüzde üç ana ana grupta tolanırlar; kaplan balıkçıllar ve kayık gagalı balıkçıl, balabanlar, gündüz ve gece balıkçılları.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Balıkçılgiller geniş alanlara yayılmış bir familyadır; Antarktika dışında tüm kıtalarda bulunurlar. Çok soğuk veya sıcak olmadığı sürece her türlü yaşam alanlarında görülürler. Türlerin genellikle su ile bağlantıları vardır. Dolayısıyla göllerin, ırmakların, bataklıkların ve denizlerin kıyısında beslenirler. Genellikle alçak rakımlı bölgelerde bulunurlar.

Çoğu su içinde beslenirler ancak geceleri tünemek için yakındaki ağaçlardaki yuvalara sahip olmayı severler. Bazıları otlaklarda, tarım arazilerinde veya pirinç tarlalarında yaşarlar.

Balıkçılların büyük kısmı göçmendir. Göç döneminden önce topluluklar halinde yaşayan balıkçıllar, üreme döneminden sonra çok geniş alanlara göç etmeye meyillidirler. Genellikle geceleri göç ederken; bireyler ya da küçük gruplar halinde uçarlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bazı balıkçıl türleri tehdit altında değilken bazıları yok olmaya yakındır. Balıkçılların birçoğunun sulak alan kirliliği nedeniyle başı beladadır. Dünyanın bazı bölgelerinde hala avlanılmaktadırlar.

Genel olarak Asgari Endişe (LC) statüsündedir. IUCN kırmızı listesinde nesli tehlikede olmayan türleri içine alan bir kategoridir bu.

Davranış ve Etoloji

Balıkçılgillerin büyük çoğunluğu ağaçlara gruplar halinde yuvalarlar, bunların dışında sazlıkları da kullanırlar. Birçok balıkçıl türü gece beslemek ve tünemek için büyük sürüler halinde toplanır. Ayrıca birkaç kuştan, binlerce olacak kadar koloni olarak adlandırılan gruplar halinde yuva yaparlar. Dişiler genellikle eşleri tarafından getirilen çubuklarla yuva yaparlar. Bazı türler hariç her iki ebeveyn de yumurtaların üzerine sırayla kuluçkaya yatarlar. Yavrular çok acizdirler ancak ebeveynlerinin getirdiği yiyeceklerle hızla büyürler.

Diyet ve Metabolizma

Etçillerdir. Çoğunlukla balık, kurbağa ya da diğer su canlılarıyla beslenirler. Avlarını sığ suda beklerler ve uzun boyunlarını hızlı bir şekilde hareket ettirerek balıkları yakalarlar. Ayrıca yengeçler, diğer kabuklular, kurbağalar, böcekler, salyangozlar, küçük memeliler, küçük kuşlar ve sürüngenler gibi hayvanları da yerler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Balıkçıllar evcil hayvan olarak tutulup, yiyecek olarak veya şapka süslemesi için tüyleri için öldürüldüler.

Balıkçıllar genellikle çiftlik havuzları, pirinç tarlaları, rezervuarlar, şehir parkları ve yol kenarındaki hendekler gibi insanların oluşturduğu habitatlardan yararlanırlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2020 20:24:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8760

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Mühendislik
Aslan
Cinsel Seçilim
Diyet
Diş Hekimi
Çocuklar İçin Bilim
Genetik Mühendisliği
Doğum
Şüphecilik
Biyografi
İspat Yükü
Zihin
Fotosentez
Göğüs Hastalığı
İklim Değişimi
Dna
Bakteri
Şempanze
Enzim
Yapay Seçilim
Yaşam
İspat
Sağlık Örgütü
Karbonhidrat
Halk Sağlığı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlk başta imkansız gözüken nice geometrik teoremin isabetliliği zamanla ispatlanmıştır.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder