Bu Reklamı Kapat

Ayakkabı ve Kıyafet Ölçüleri Neden Bu Kadar Değişken? Bir Standart Geliştirilemez Mi?

Ayakkabı ve Kıyafet Ölçüleri Neden Bu Kadar Değişken? Bir Standart Geliştirilemez Mi?
Bu Reklamı Kapat
5 dakika
6,084 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Şu görsele bir bakın... Biz yıldızlardan galaksilere dev yapıları ve bir bakterinin organelleri gibi ufacık yapıları bile ölçerken bu kadar fazla sayıda ölçeğe ihtiyaç duymuyoruz! Neden kıyafetlerimiz için bu kadar fazla sayıda ölçek ve sistem var? İnsan dediğimiz canlının kalça, bel, boy, boyun, göğüs, ayak ölçüleri ne kadar farklı olabilir? Sonuçta en az tür içi çeşitliliğe sahip memeli türlerinden birinden söz ediyoruz! Üstelik son derece kapsamlı matematik ve ölçümlendirme sistemlerine de sahibiz?

İşin uzmanlarına sorduğumuzda bu konuda birçok yanıt veriyorlar: Örneğin modacılar, insanların çok ciddi farklılıklara sahip olduğunu ve kıyafetlerini sadece spesifik insan gruplarını hedef alarak tasarladıklarını belirtiyorlar. Bazı firmalar, ayakkabı ölçeklerinin aslında ülkeden ülkeye o kadar da değişmediğini iddia ediyorlar; sadece ayakkabıların yapısından ve yapıldıkları malzemelerden ötürü bu tip ufak farklılıklar olduğunu savunuyorlar. Halbuki ABD'de 10 numara erkek ayakkabısı, Avrupa'da 43-44 numaraya denk geliyor. Ancak bu numaralar, bildiğimiz fiziksel "santimetre" ya da "inç" gibi sistemlere karşılık gelmiyor! Örneğin ABD'deki 10 numara erkek ayakkabısı "10 tam 9/16 inç" uzunluğa denk geliyor. Bu da 26.8 santimetre civarına denk geliyor. Dolayısıyla 43-44 numara ayakkabı, santimetreye denk gelmiyor. Bu durumda Avrupa'da (ve Türkiye'de) kullanılan ölçü de ne ola? Bu sayılar, birkaç tuhaf formüle dayanıyor! Örneğin bir çocuğun ayakkabı boyunu ölçerken,ayakkabı kalıbının boydan boya inç türünden uzunluğunu 3 ile çarpıp 12 çıkartıyorsunuz. Yetişkinler içinse, aynı kalıbın inç olarak boyunu 3 ile çarpıp 25 çıkarmanız gerekiyor. Böylece bizim meşhur sayılara ulaşıyorsunuz. ABD'deki sayılar da benzer bir aritmetikle hesaplanıyor. Bununla ilgili Paris Nokta Sistemi ve Brannock Aygıtı, Mondopoint gibi sistemler geliştirilmiş vaziyettedir.

Kıyafet ölçülerine ne demeli? "XS, S, M, L, XL, XXL..." diye gidiyor ama bunların anlamları her ülkeye ve hatta her firmaya göre değişiyor. Genellikle bu boyutlar arası geçiş, kullanılan kumaşın inç cinsinden uzunluğuna bağlı olarak değişiyor. Örneğin firmalar, "Eğer ki kumaş şu kadar uzunluktaysa S, ondan 5 inç daha uzunsa M, 10 inç daha uzunsa L,..." şeklinde kategoriler belirliyorlar. Bu sayılar firmadan firmaya, kıyafetten kıyafete değiştiği için asla ortak bir ölçeğe erişilemiyor. İlginçtir, özellikle savaş dönemlerinde üretim verimliliğini arttırmak amacıyla devletlerin soruna el attığını görüyoruz. Örneğin 2. Dünya Savaşı sırasında ABD hükümeti kıyafet ölçüleriyle ilgili olarak "standart ölçü birimi" geliştirmeye çalıştı ve son derece yüksek bir başarıya ulaştı; ancak savaş sonrasında firmalar yine kendi tercihlerine dönüş yaptılar. Ancak bugüne kadar birçok ülkede kıyafetler için yüzlerce, belki de binlerce farklı standart belirlendi. Hepsi başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu Reklamı Kapat

Bu girişimlerin ortak noktasının, ölçümleri basit sayılara indirgeme çabası olduğu görülüyor. Örneğin Du Barry ve Woolworth tarafından ABD'de geliştirilen kıyafet ölçülerine göre "13 birim" olan birinin büstü 31 inç, beli 25 inç, kalçası ise 34 inç çevreye sahiptir. Dolayısıyla kişinin bu farklı ölçüleri bilmesi yerine, tek bir sayıyı bilmesi yeterli olacaktır. Bu, teoride son derece faydalı gibi gözükse de, pratikte işlevini yitirmektedir. Elbette ki, "Herkes kendi ölçüsünü bilse yeterli! diye düşünebilirsiniz. Eğer ki firmalar tek bir ölçeği takip etselerdi, bu tip bir basitleştirme girişimi anlaşılabilirdi. Ancak firmalar da birbirinden tamamen farklı ölçüleri takip ettikleri için (McCalls, Misses, vs. tarafından geliştirilen sistemler gibi), kişinin kendi ölçülerini bilmesi doğrudan bir işe yaramıyor. 

Daha önemli bir sıkıntı, çeşitli ölçülerin insan popülasyonu ile birlikte evrimleşiyor olması.Örneğin 1995 yılında 8 numara olan bir kıyafet, bugün 6 numara haline geldi. Bunun en büyük sebebi, obezitenin Dünya çapında artışta olması. Benzer şekilde, bazı firmaların insan ölçülerine bakışı da ciddi farklılıklar gösteriyor. Örneğin bir firma için bel çevresi 27.6 inç olan biri 8 numara giyebilirken, bir başka firmada bu ölçü 39.5 inç (arada neredeyse 5 santimetre fark var)! Bu devasa farklılık da, farklı ölçeklerin ne kadar yanıltıcı olabileceğini gösteriyor.

Halbuki, evrensel olarak bu uzunluklar belli bir standarda uydurulsa, herkes ona göre ölçülerini alıp telefonlarına ya da hafızalarına not etseler, tüm firmalar da bu sistemleri kullanarak ölçülerini belirtse, her şey çok daha kolay olmaz mıydı? Örneğin "Ayak boyu, çorap olmaksızın, parmak ucu ve topuk ucuna yerleştirilen paralel çizgilerin arasındaki mesafeye eşittir ve santimetre cinsinden ölçülür." dense? Veya "Kafayla ilgili yapılacak bir ölçüm, kafanın tepesine yerleştirilen bir kitap ile çene altına yerleştirilen bir kitap arasında kalan mesafenin tam ortasından alınan çevre ölçüsüne eşittir." gibi standartlar belirlense? Evet, ilk etapta zorluklar olacaktır, "Nasıl ölçeceğiz?" ya da "Nereyi ölçmemiz gerektiğine nasıl karar vereceğiz?" gibi soru işaretleri doğacaktır. Fakat bir kez insanlar ölçülerini almayı öğrendiklerinde, tek bir mezura ile işi bitirmek ve kesin sayılara erişmek mümkün olmaz mıydı? Yetişkin biri, vücut ölçülerini bir kez aldıktan sonra, evrensel standartlarda, nereden alışveriş yaparsa yapsın, %100 netlikle aldığı ürünün ölçülerini bilmiş olmaz mıydı? Sonuçta unutulmaması gereken kritik bir nokta var: Farklı firmalar ve farklı modacılar, farklı amaçlarla bu ölçekleri geliştiriyor olsalar da, her biri nihayetinde bilindik metrik veya emperyal sistemi kullanarak ölçüm yapıyorlar; sonrasında ise bunları daha "kullanışlı" ölçeklere çeviriyorlar. Belki de o kullanışlı ölçeğe çevirme kısmını atlamalı ve doğrudan sayısal ölçümlere güvenmeliyiz.

Bu Reklamı Kapat

Örneğin az önce sözünü ettiğimiz Mondopoint Sistemi, Uluslararası Standart (ISO 9407:1991) çerçevesinde sözünü ettiğimizi hayata geçirmeye çalışan bir girişimdir. Bu ölçeğe göre ayak ölçüsü, boy ve en olarak, milimetre cinsinden ölçülür. Bu ölçüme göre ayağınız 43 numara değil, -atıyoruz- 280/110'dur. Yani 280 milimetre uzunlukta ve 110 milimetre genişikte. Hepsi bu! Gerçekten de bu basit değişiklik o kadar avantajlı ki, NATO başta olmak üzere çok sayıda askeri birim ayakkabılarını bu ölçüme göre tasarlamakta ve dağıtmaktadır!

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Belki de hayatlarımıza ölçüm ve matematiği birazcık daha dahil etmemiz gerekiyor. Çözülmez gibi gözüken birçok sorunu çözmeyi başarabiliriz.

Sadece bir öneri...

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • E. Dockterman. Inside The Fight To Take Back The Fitting Room. (08 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Time | Arşiv Bağlantısı
 • Reddit. Why Do Clothes And Shoe Sizes Vary So Greatly Between Companies?. (08 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Reddit | Arşiv Bağlantısı
 • wikipedia. Shoe Size. (08 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • wikipedia. Vanity Sizing. (08 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2022 13:15:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5106

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Demir
Göğüs
Plastik
Mantar
Koaservat
Biyoloji
Kimyasal Evrim
Komplo Teorisi
Kimya Tarihi
Evrimsel Biyoloji
Cinsellik Araştırmaları
Genel Halk
Wuhan
Hastalık
Nadir
Öğrenme Alanı
Sağlık Bakanlığı
Diyet
Diş Hekimi
Mistisizm
Tedavi
Karbonhidrat
Şempanze
Hidrotermal Baca
Hayvanlar Alemi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et