Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aquaponics Nedir? Balık Gübresi ile Bitki Yetiştirilebilir mi?

Aquaponics Nedir? Balık Gübresi ile Bitki Yetiştirilebilir mi? University of Minnesota
3 dakika
7,454
Tüm Reklamları Kapat

Geleneksel tarım yoluyla gıda üretiminde toprak ve su gibi doğal kaynaklar çok fazla kullanılmaktadır. Öyle ki geleneksel tarım uygulamaları, Dünya üzerindeki tatlı suyun %70'ini kullanmaktadır! Bu, hayli yüksek bir oran! Su kullanımına bir de toprak işgalini eklediğimizde, tarım uygulamalarının dünyamıza etkileri de o denli büyük oluyor. Peki yiyeceğimiz sebzeleri hem topraksız hem de çok daha az su kullanarak üretmek mümkün olabilir mi? Ve böyle bir işe kalkışacak olsak, balıklar bize nasıl yardımcı olabilir?

Aquaponics Nedir ve Sistem Nasıl Çalışır?

Böyle bir sistemi geliştirmek için sebzeleri hem topraksız ortamda yetiştirmeli hem de bitkilerin besin kaynakları ile aralarında simbiyotik bir ilişki kurmamız gereklidir. "Aquaponics" olarak bilinen sistemlerde tam da bu yapılıyor.

Tüm Reklamları Kapat

"Aquaponics" kelimesi, kontrollü bir ekosistemde balık yetiştiriciliği anlamına gelen "aquaculture" ile topraksız ürün yetiştirmek anlamına gelen "hydroponics" kelimelerinin birleşiminden oluşturulmuştur. Bu sistemlerde besin olarak balık dışkı kullanılmaktadır, yani gübre, balıktan gelmektedir.

Bu sistem, özünde şöyle işler: Tilapia, alabalık, kedibalığı veya sazan gibi balıklar, bir tankta yetiştirilir ve normal şekilde bu su içinde dışkılarlar. Balık dışkısı yönünden zengin su, bir boru aracılığı ile bitkilerin sadece köklerinin suyun içinde kaldığı tanka pompalanır. Bu tankta, bitkiler dışında bakteriler de bulunur. Önce Nitrosamonas cinsi bakteriler, balık dışkısında bolca bulunan ve biriktiği zaman balıklar için zehirli olabilen amonyağı nitrite dönüştürür. Sonra Nitrobacter cinsi bakteriler, nitriti nitrata dönüştürerek bitkilerin kullanımına uygun hale getirir. Bitkiler, nitratı sudan alarak suyu temizlemiş olur. Temizlenen su, yine bir boru aracılığıyla balıkların olduğu tanka pompalanırken, havalandırma yardımı ile bir miktar oksijen takviyesi yapılır ve balıkların suyu temizlenmiş olur. Böylece balıklar ve bitkiler arasında mutualist bir simbiyotik ilişki kurulmuş olur.

Tüm Reklamları Kapat

Purdue University

Sistemde bitkilerin kullanılabilmesi için, bitkilerin filizlendirilmiş olması gerekmektedir. Bu küçük çimlendirme işlemi, az bir miktar toprakta da gerçekleştirilebileceği gibi, uygun koşulların sağlandığı plastik kaplarda pamukla da gerçekleştirilebilir. Filizlenen tohumlar, bitki tankına sadece kökleri suyun içinde olacak şekilde yerleştirilir. Besinlerini sudan alan bitkiler bir toprak varlığına ihtiyaç duymadan meyvelerini üretebilirler.

Aquaponics, Sürdürülebilir mi?

Bu sistem, geleneksel tarım sistemlerine göre oldukça sürdürülebilirdir. Geleneksel tarımda kullanılan sudan %60-90 oranında tasarruf sağlar ve uygun şartlar altında 11 kata kadar daha fazla ürün verebilir.[1] Ayrıca balık dışkıları bitkiler için besin kaynağı olarak kullanıldığı için, gübre konusunda da çok yüksek oranda tasarruf sağladığı da söylenebilir. Sistemde kullanılan bakteriler ise doğal olarak suda bulunan bakterilerdir.

Sensorex

Aquaponics sistemler çok yer kaplamadıkları için, onları her yerde kurmak mümkündür. Ancak sistemin dış zararlılardan iyi korunması gerekir; çünkü sistemde toprak olmadığı için, pestisit ve tarım ilacı kullanmak mümkün olmayacaktır. Suya karışabilecek herhangi bir parazitten veya zararlı bakteriden korunmak için, genellikle izole ortamlar tercih edilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kısıtlar ve Sonuç

Aquaponics sistemler, insanları beslemek için tercih edilebilecek en ekolojik ve sürdürülebilir yollardan birsidir. Ancak bu sistem, belli kısıtlara sahiptir: Örneğin bu sistemler yeşillikler, domates, fesleğen, biber ve salatalık gibi temel sebzeleri yetiştirmek mümkün olsa bile elma, portakal ve muz gibi çok yıllık bitkiler yetiştirilememektedir. O yüzden topraklı tarıma hala ihtiyacımız vardır. Buğday, mısır, pirinç gibi otsu bitkilerin aquaponics sistemlerde yetiştirilmesi teorik olarak mümkün olsa da ihtiyacın çok fazla olması ve yatırım maliyetleri yüksek olduğu için bu gibi ekinler aquaponics sistemlerde yetiştirilememektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
26
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 33
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2024 01:03:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10921

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Çolak, et al. Aquaponics Nedir? Balık Gübresi ile Bitki Yetiştirilebilir mi?. (10 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 2 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10921
Çolak, C., Bakırcı, Ç. M. (2021, September 10). Aquaponics Nedir? Balık Gübresi ile Bitki Yetiştirilebilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved March 02, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10921
C. Çolak, et al. “Aquaponics Nedir? Balık Gübresi ile Bitki Yetiştirilebilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Sep. 2021, https://evrimagaci.org/s/10921.
Çolak, Canberk. Bakırcı, Çağrı Mert. “Aquaponics Nedir? Balık Gübresi ile Bitki Yetiştirilebilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 10, 2021. https://evrimagaci.org/s/10921.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close