Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Albinizm ve İnsanlık: Bütün İnsanlar Albino Olsaydı Neler Olurdu? Albinizm ile İlgili Doğru Sanılan Yanlışlar...

Albinizm ve İnsanlık: Bütün İnsanlar Albino Olsaydı Neler Olurdu? Albinizm ile İlgili Doğru Sanılan Yanlışlar... Video News
Zimbabwe'deki albionlar arasında düzenlenen bir toplantıdan bir kare...
9 dakika
4,583
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Dermatoloji

Albinizm, Latincede "albus" yani "beyaz" kelimesinden gelen; hayvanların (ve dolayısıyla insanların) gözlerinde, derilerinde, saçlarında, tüylerinde, kıllarında ve pullarında pigment eksikliği ve pigmentlerin hiç var olmaması durumudur; kimi zaman bitkilerde de görülebilir. Bu kalıtsal duruma bağlı olarak, bu bireylerde kanser oluşumu ihtimali artar ve görüş yeteneği azalır. İnsan harici hayvanlarda albinizm ve melanizm ile ilgili birçok örneği buradaki yazımızdan görebilirsiniz.

Ulusal Albinizm ve Hipopigmentasyon Örgütü olarak da bilinen NAOH'a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her 18.000-20.000 kişiden biri albinizme sahiptir. Türkiye'de ise 3.000-4.000 kadar albinizme sahip birey olduğu düşünülmektedir.[1] Bunun yanında Birleşmiş Milletler’e göre Afrika’nın bazı bölgelerinde, Zimbabwe gibi, her 1.000 kişiden biri albinizme sahiptir. Peki... Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar dünyadaki herkesin albinizmi olsaydı dünya nasıl olurdu?

Bu Reklamı Kapat

Farklı Görünümler...

NAOH’a göre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yaygın albinizm formu, hem gözlerde hem de ciltte koyu pigment melanin üretimini engelleyen okülokütanöz albinizmdir (kısa OCA). NOAH, bu tür albinizmin bugüne kadar, OCA1 ila OCA7 arasında sayılarla isimlendirilen yedi alt türü olduğunu belirtiyor. Alt türe bağlı olarak insanlar beyaz, sarı veya kahverengi saçlara sahip olabilir. Chicago bölgesinde bir rehabilitasyon danışmanı olan Kelsey Thompson, şöyle açıklıyor:

Okülokütanöz albinizmin en şiddetli tipi olan OCA1'e sahibim. Saçımda, cildimde ve gözlerimde pigment yok.

Thompson, daha önce NOAH'ın yönetim kurulu başkanlığı da dahil olmak üzere 10 yıl görev yaptı.

Bu Reklamı Kapat

Albinizmi olan kişilerin kırmızı göze sahip olduğu inancı yaygın bir efsanedir. NAOH, ışık koşulları gözün arkasındaki kan damarlarını görünür hale getirebilse de ve bu, gözlerin kırmızı ya da mor görünmesine neden olabilse de albinizmi olan çoğu insanın gözlerinin mavi olduğunu belirtti. Örneğin Thompson’ın gözleri açık mavi... 2014'te Bianet'e konuşan Albinizm Derneği Başkanı Burcu Çakır Keskin ve albinizmli bir yetişkin olan Başkan Yardımcısı Ali Şengöz, albinizmle ilgili doğru bilinen yanlışları şöyle sıralıyorlar:[1]

 • Albinizmli bireyler, gerekli önlemleri alarak güneşe çıkabilirler.
 • Albinizmli bireylerin gözleri kırmızı değildir, mavi ya da gri renklidir. Flaş ışığında kırmızı gibi görünür.
 • Albinizm bir hastalık değil, genetik bir durumdur.
 • Albinizm, hem anneden hem babadan gelen genler dolayısıyla oluşur. Taraflardan birinin taşıyıcı olması yeterli değildir.
 • Albinizmli bir yetişkinle evlenen, albinizm geni taşıyıcısı olmayan bir kişinin çocukları taşıyıcı olur ancak albino olmazlar. Çünkü albinizm çekinik gendir.
 • Albinizmli çocuklar, tıpkı diğer çocuklar gibi büyürler.
 • Yalnızca insanlarda değil, tüm canlılarda albinizm görülür.
 • Albinizm de yaşanan göz problemleri, gözlük kullanımı ile düzeltilemez. Gözlerdeki oynamaya Nistagmus adı verilir ve ışığa olan duyarlılıktan dolayı göz kaslarında oluşan deformasyon neticesinde oluşur.
 • Henüz albinizmin tedavisi bulunamamıştır. Hamilelikte yapılan testler ile teşhis edilemez.
 • Okul döneminde, az görmeden kaynaklı desteğe ihtiyaç duyarlar. Büyük punto ile basılmış kitap, sınav kağıtları. El dürbünü, teleskopik gözlük gibi yardımcı cihazlarla desteklenirlerse, okul basarileri normal seviyede olur.
 • Düzenli olarak dermatolojik ürünler, özellikli güneş kremi kullanmazlarsa, erken yaşta cilt kanserine yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir.

Açık Ten

Albinizm hastaları için önemli bir endişe açık ten renginin hassasiyetidir. Saç ve ciltte bulunan bir pigment olan melanin, cildi ultraviyole ışığa karşı korur ve albinizm hastalarının güneş yanığı ve cilt kanserine karşı dikkatli olması gerekir. Thompson, şöyle diyor:

Gençken güneşe maruz kalma konusunda biraz ukala davrandım ve şiddetli güneş yanıklarım oldu. Hayatım boyunca, güneşe karşı daha dikkatli olma, güneş kremi kullanma ve olabildiğince sık gölge arama alışkanlığı edindim.

Herkes Albino Olsaydı...

Peki herkeste albinizm olsaydı ne olurdu? Bu konu hakkında röportaj yapılan bir bilim insanı, bu faktörün tek başına albinizm olan popülasyonların zaman içinde hayatta kalma ihtimalinin son derece düşük olduğunu düşündü. Thompson, şöyle anlatıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu hayal kırıklığı yaratıyor; ancak şaşırtıcı değil. Bence albinizm ile yaşama deneyimi olmayan pek çok insan, bunu herhangi bir engellilik olarak görüyor. Ne korkunç bir kader, günlük işleri bile mücadele etmeden yapmak korkunç olurdu. Ancak bu bir ölüm fermanı değil.

Herkesin albinizmi olsaydı, dünyanın dört bir yanındaki insanlar Sahra’daki çöl halkları gibi ciltlerini korumak için uzun giysiler ve başlarını ve yüzlerini korumak için şapkalar, eşarplar veya peçeler takmayı benimseyebilirdi. Ayrıca güneş kremi görevi görmeleri için, ciltlerinde koruyucu kaplamalara da kullanabilirlerdi. Namibya'daki Himba halkının kadınları, düzenli olarak, tereyağı ve aşı boyasından yapılan ve genellikle omuzumba çalılarının aromatik reçinesiyle parfümlenen, "otjize" olarak bilinen turuncu veya kırmızı bir macun giyerler. Himba kadınları, estetik nedenlerle otjize kullansalar da albinizmi olan bir popülasyonun güneş kremi olarak hizmet etmek için benzer bir macun oluşturabileceğini hayal etmek mümündür. Thompson, bunlara ek olarak şöyle diyor:

Kültürlerin muhtemelen güneş ışığının yoğun olduğu saatlerin dışında daha fazla günlük aktivite yapmak için evrimleştiğini hayal edebiliyorum, daha çok sabah erken ve öğleden sonra geç saatlerde.

Albinizmi olanlar evlerini gölgeli ortamlarda ve daha az güneşli enlemlerde yapmayı tercih edebilir. Yani bu insanların yaşamayı tercih edeceği yerleri hayal ederken Antalya'yı değil, Norveç'i düşünün. Thompson, şöyle diyor:

Ailemle birlikte sahile gitmekten hala zevk alıyorum. Ancak herkesin albinizmi olsaydı, insanların yaşamayı düşünmek için bile dayanılmaz olabilecek yerler var: Ortadoğu'nun ve Amerika'nın güneybatısının belirli kısımları gibi. Bunlara rağmen Kaliforniya’nın güneylerinde yaşayan ve orayı seven albinizmi olan insanlar tanıyorum.

Görme Problemleri

Albinizm olan kişilerde görme sorunları vardır; çünkü göz içindeki yapılar rahimdeki gelişimi melanine ihtiyaç duyar. Thompson, şöyle anlatıyor:

En iyi görme keskinliğim 20/200 ki bu beni, yasal olarak kör yapıyor. Tam renkli görebiliyorum; ancak görebildiğim ayrıntılar zayıf. Bulanık görmek gibi değil de yüksek çözünürlüklü bir TV ile 80'lerden bir TV arasındaki fark gibi. Albinizm olan kişilerde fotofobi de olabilir veya ışıktan gelen parlamaya karşı daha duyarlı olabilirler.

Bu görme sorunları, herkesin albinizme sahip olduğu varsayımsal bir geçmişte, endüstri öncesi toplumların hayatta kalmak konusunda olağanüstü zorluklar yaşayacağını düşünmemize neden olmaktadır. Thompson, şöyle anlatıyor:

Bununla birlikte, albinizm ile yapabilecekleriniz konusunda çok fazla görüş farklılığı var. Daha iyi görebilmek için her gün belli aletler kullanmak zorundayım; ancak diğer insanlardan oldukça bağımsız bir şekilde çalışmam mümkün. Albinizmde sahip olduğumuz bir avantaj, görme konusundaki zayıflık haricinde hiçbir şeyi kaybetmemiş olmamız. Bana göre normal olan bu.

Bu Reklamı Kapat

Albinizmli olan, yetenekli avcılar tanıyorum. Hayatım boyunca albinizm organizasyonlarına dahil oldum ve ne zaman albinizmi olan bir kişinin yapamayacağı bir görev veya iş olduğunu düşünsem, her seferinde bunu yapan bir albino olduğunu gördüm.

Herkes Albino Olsaydı...

Yani tüm insan popülasyonunda albinizm olsaydı, dünyada gezinmeye yardımcı olmak için bastonlar, gören hayvanlar ve hatta belki de yarasalar gibi ekolokasyon kullanabilirdik. Thompson, yine de araba sürmek için yeterince işlevsel vizyona sahip albinolar da olduğunu hatırlatıyor. Şöyle diyor:

Küçük erkek kardeşim benimle aynı tür albinizme sahip ve biz bir göz hekiminin ofisinde oturduğumuzda, görme yeteneğimiz oldukça benzer şekilde test ediliyor. Ama kardeşim buna uyum sağladı. Hatta bir hokey kalecisiydi. Pakı izlemezdi; ancak oyunculara pakın ne zaman ona doğru geldiğini anlamak için oyuncuları takip ediyordu.

Görüş yeteneği düşük olan albinolar, okumaya yardımcı olmak için büyüteçlere ve el teleskoplarına güvenebilirler veya gazete kağıdını yüzlerine daha yakın tutabilirler. Ama çoğu zaman bunları, görüşü belli bir düzeyde olan insanlara göre tasarlanmış olan topluma uyum sağlamak için kullanıyoruz. Dünya yalnızca albino olan insanlarla evrimleşseydi, muhtemelen tüm yazılar da büyük punto ile basılırdı.

Bu Reklamı Kapat

Thompson, albinizm olan endüstri öncesi toplumların avcılıktan çok tarıma bel bağlayacağını düşünüyor. Diğer olasılıklar arasında bir çubuk veya ağ ile tuzaklar kurmak ve balık tutmak gibi keskin görüş gerektirmeyen faaliyetler yer alıyor.

Sosyal Etki

Albinizmli insanlar, görünüşleri nedeniyle dünya çapında yaftalanma problemi çekerler. Hikayelerde genellikle kötü adamlar olarak gösterilirler. Örneğin Da Vinci Şifresi'ndeki kötü keşiş Silas'ı düşünün. The New York Times ve diğer kaynaklara göre, Tanzanya'da albinizmi olan düzinelerce insan, vücut parçalarını almak amacıyla öldürüldüler. Thompson şöyle diyor:

Albinizmi olan bazı insanlar çok destekleyici bir ortamda büyüyorlar ve çok fazla olumsuzlukla karşılaşmıyorlar, oysa diğerleri oldukça travma yaşıyorlar. Benim deneyimim, bu iki ucun tam ortasındaydı. Çok kötü değildi; ama çocukken çok fazla zorbalığa maruz kaldım. Bir yetişkin olarak bu biraz can sıkıcı bir durum. Kaba ve saldırgan sorular alıyorum ve saçıma dokunmak isteyen insanlar olabiliyor. Bu gerçekten uygunsuz bir davranış. İnsanlar normalde tamamen yabancı oldukları birine karşı bu sınırları aşmayı hayal etmezler, ancak albinizm gibi gözle görülür bir farkınız olduğunda, farklılığınız dolayısıyla bu sınırların kalktığına inanılır.

Keskin ise, Türkiye'deki albinoların yaşadıkları problemleri şöyle anlatıyor:

Okul çağlarından itibaren, dış görünüşlerindeki farklılıklar dolayısıyla çeşitli problemler yaşamaya başlıyorlar. Az görme durumundan kaynaklı sorunlar ve yardımcı cihazlara erişimde maddi zorluklardan bahsetmek mümkün. Bu konuda bir iki merkez dışında herhangi bir rehabilitasyon çalışmasının yapılmıyor olması da problem yaratıyor. Albinizmli bireyler cilt koruması için dermatolojik özellikli güneş kremleri kullanmak zorunda olmalarına rağmen, sosyal sigortalar bu ihtiyacı karşılayacak kadar kapsamlı değil.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık Geometri - 3
 • Boyut: 18 X 22,5
 • Sayfa Sayısı: 336
 • Basım: 1
 • ISBN No: 9786053552185
Devamını Göster
₺90.00
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık Geometri - 3

Bunun yanı sıra albinizmli çocuk sahibi olan ailelere, çocuklarının durumu hakkında yeterli bilginin verilmemesi dolayısıyla yaşanan bilgi boşluğu ve ilk dönemler için önemli olan, psikolojik destek eksikliğin de söz etmek mümkün. Çocukların okullarda karşılaştığı zorluklar; tahtayı uzaktan görememeleri dolayısıyla yaşadıkları başarısızlıklar ve bu çocuklara, yine bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak yeterli desteğin verilmemesi de karşılaşılan sorunlardan.

Herkes Albino Olsaydı...

Elbette herkesin albinizme sahip olduğu bir dünyada, kesinlikle albinizme dayalı bir yaftalama olmayacaktır. Bunun yerine albinizm, belki de dil ve alet kullanımına ek olarak insanlığı doğanın geri kalanından ayrı ve üzerinde kılan bir özellik olarak görülebilirdi. Thompson, şöyle diyor:

Herkes albinizmli olsaydı, ırk algısının nasıl değişebileceğini düşünmek ilginç olurdu. Hindistan'dan bir arkadaşımın benimle aynı tür albinizmi var. O ve ben, iki farklı etnik kökenden gelmemize rağmen, birbirimize kardeşim ve benden daha çok benziyoruz. Sonuç olarak, eğer herkesin albinizm olsaydı bu, görünüş açısından birbirimiz hakkında yaptığımız yargıları gerçekten değiştirebilirdi.

Albinizm, toplumları başka şekillerde de etkileyebilir. Thompson şöyle anlatıyor:

Albinizm olan bir grup insanla konuşurken, işleri normal dünyada yaptığımızdan biraz farklı yapıyoruz. Tanıdığımız birini gördüğümüzde kendimi neredeyse telefondaymış gibi tanıtıyorum. "Hey, Matt, ben Kelsey!". Çünkü diğer kişinin pek iyi görmediğini biliyoruz ve belki birbirimize görme zayıflığımız yüzünden biraz daha yakın durmayı tercih ediyoruz.

Thompson, bu tür selamlaşmalar ve insanların kişisel mesafelerine yapılan yakınlaşmalar, herkesin albinizme sahip olduğu bir dünyada toplumun standart özellikleri haline gelebilir. Ayrıca Thompson şöyle diyor:

Az gören insanlara öğretilmesi gereken, göz teması kurmak gibi çok fazla sözsüz iletişim aracı var. Nistagmusum var, bu yüzden gözlerim biraz titriyor ve bir kişinin gözlerini görmekte zorlanıyorum, bu yüzden nasıl göz teması kuracağımı ve durmadan bakmamak gibi şeyler hakkında düşünmeyi öğrendim. Bunlar benim dünyaya asimile olma sürecinde edindiğim tecrübeler.

Yani herkes albinizme sahip olsa, göz teması kurma normu artık bir norm olmaktan çıkabilir. Thompson, son olarak şöyle diyor:

Bu gerçekten alışılmadık bir zihinsel deney. Bir norm olarak albinizmi ve bunun dünya ve kendim hakkındaki düşüncelerini nasıl değiştireceğini düşünmek zor.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 2
 • Üzücü! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: LiveScience | Arşiv Bağlantısı
 • ^ a b M. Futtu. Albinizm Derneği'nden: Albinolar Hakkında Bilinmeyenler Ve Yanlış Bilinenler. (26 Ağustos 2014). Alındığı Tarih: 18 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bianet | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/05/2022 09:31:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9554

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Enzim
İspat Yükü
Ergen
Karbonhidrat
Evren
Göğüs
Işık Hızı
Şehir
Hidrotermal Baca
Gelişim
Kalori
Bilgi
Dil
Yeni Koronavirüs
İnsanlar
Canlı
Biyokimya
Hayvanlar Alemi
Dinozor
Dinozorlar
Kanser
Kafatası
Tüyler
Amerika
Bebek
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et