Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İşten sonra gerginliğinizi atmak için video oyunlarında zombi vurarak vakit geçiriyor musunuz? Güzel, yeni bir çalışma aksiyon yönlü video oyunlarının tamamen bir zaman kaybı olmadığını gösteriyor, dahası aslında sizi daha akıllı yapıyor.

Video oyunlarının gençler üzerindeki etkisi bu zamana kadar birçok eleştiri almıştır, fakat daha fazla çalışma bazı faydalarının olduğunu buluyor. Geçen ay bilim adamları, aksiyon oyunları oynayanların daha iyi motor becerileri olduğunu ortaya çıkardı. Sonrasında, geçen hafta ABD'li bir bilim adamı, şiddet oyunları ile gerçek hayattaki şiddet arasında sıfır bağlantı buldu. Şimdi, ABD'deki Rochester Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ilk defa hızlı akışlı aksiyon video oyunlarının sizi daha iyi bir öğrenici yapabileceğini keşfetti.

Takım aksiyon oyuncularının (Call of Duty gibi oyunlar oynayanlar) kavrama yeteneklerini, aksiyon oyunu oynamayanlarınki (The Sims gibi oyunlar oynayanlar) ile karşılaştırdı. Katılımcılara, tepki sürelerini ve tanımlama yeteneklerini test eden bir seri "doku ayırt etme görevlerini" tamamlamaları söylendi; örneğin, bir ekrandaki belirsiz şekilleri tanımlamak gibi. Sonuçlar aksiyon oyuncularının görevlerde aksiyon oyuncusu olmayanlardan çok daha hızlı olduğunu gösterdi. Bu çalışmalara dayanarak ekip, aksiyon oyuncularının beyinlerinin eldeki görev için daha iyi bir öğrenme "şablonu" oluşturmaya yetenekli olduğu sonucuna vardı. Rehber araştırmacı ve sinirbilimci Daphne Bavelier, bir basın bülteninde şöyle diyor:

"Beyinlerimiz gelecek bir sonraki şeyi önceden haber vermeye devam ediyor - bir sohbeti dinlerken, sürüş yaparken hatta ameliyat yaparken. Tahmin yeteneklerini keskinleştirmek için beynimiz sık sık dünyanın modellerini veya 'kalıplarını' inşa ediyor."

Daha sonra, araştırmacılar genelde oyun oynamayanların aksiyon temelindeki oyunlara bir başlangıç yaptıklarında kavrama becerilerinin yükselip yükselmediğini araştırdılar. Oyun oynamayan bir gruba 9 hafta boyunca hem aksiyon oyunu hem de aksiyon olmayan oyun oynamalarını söylediler. 50 saatlik oynamadan sonra, aksiyon oyunları oynayanlar doku görevlerinde yavaş strateji oyunu oynayanlardan çok daha iyi verim gösterdi.

İlginç bir şekilde, katılımcılar aksiyon oyunlarını oynamayı bıraktıktan sonra yeni ulaştıkları öğrenme becerilerini korudular. Bu yüzden, bu deneyler aksiyon oyunları ile gelişmiş öğrenme yeteneği arasında bir bağ buldu, ancak sonuç ne? Ekip, sinirsel modelleme kullanarak, öğrenme kabiliyetinin esasında çeşitli görevlerdeki ‘şablonlar’ için beynimizin nasıl ince ayar yapabildiği şeklinde sonuçlandığını ve oyunların bu işlemi hızlandırdığının görüldüğünü buldu. Bavelier, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“İdrakla ilgili öğrenme görevine başladıkları zaman, aksiyon oyunu oyuncuları aksiyon dışı oyunculardan belirsizdi; göreve daha iyi bir kalıpla gelmediler. Bunun yerine, görev için daha iyi kalıplar geliştirdiler, çok çok daha hızlı bir hızlandırılmış öğrenme eğrisi göstererek.”

Ekip bu günlerde aksiyon oyunlarında oyuncuların öğrenmesini hızlandıracak anahtar rolünde bulunan özelliklere bakıyor. Oyunların beyinlerimizi canlandırdığı açık, fakat araştırmacılar elbette bunun ödevlerden vazgeçmeye ve oyun alemi yapmaya bir bahane olmadığına dikkat çekiyor.


Düzenleyen: Osman Öztürk

Kaynak: Bu yazı ScienceAlert sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/02/2020 04:01:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4155

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eflatun (Plato) yakın bir dostumdur. Ancak gerçekler, daha yakın dostlarımdır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder