Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Ada Uysallığı: Adalarda Yaşayan Hayvanlar Daha Uysal Olacak Biçimde Evrimleşiyor!

Ada Uysallığı: Adalarda Yaşayan Hayvanlar Daha Uysal Olacak Biçimde Evrimleşiyor!
2 dakika
3,249
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Özet
Tüm Reklamları Kapat

Charles Darwin, Galapagos adalarını ziyaret ettiğinde orada yaşayan çoğu hayvanın insanlardan ne kadar çok korktuğunu notlarında şöyle ifade ediyor:

Burada bir silah bulundurmak neredeyse gereksiz.

Bu tuhaflıklar onun hayvanların, avcılardan uzak ve yoksun olan adalarda daha uysal olduğu fikrine destek sağladı. Günümüzde ise Fort Wayne’deki Indiana-Purdue Üniversitesi’nden William Cooper Jr, Darwin’in hipotezini dünyanın farklı bölgelerinden 66 farklı kertenkele üzerinde denedi. Sonuç olarak adada yaşayan türlerin, kıtalardaki akrabalarına göre daha uysal olduğunu keşfetti ve bu keşif bu klasik görüş için en güçlü kanıt durumunda bulunuyor. Sonuçlar, Proceedings of the Royal Society B bilim dergisinde yayınlandı.

Tüm Reklamları Kapat

Birkaç çalışma ve henüz yayınlanmamış raporlar gösteriyor ki yaşadıkları adada avcı sayısı az olan belirli türler daha çok cana yakınlar ancak vahşi kediler gibi avcıların bulunduğu adalardaki türler kaçmaya daha fazla eğilimliler. Cooper bu konu hakkında şunları söylüyor:

Adalardaki uysallık hakkında bu kadar çok kanıt olmasına rağmen kimse henüz bunun herhangi bir grupta gözlenebilen bir fenomen olduğunu pekiştirmedi. Biz ise gösterdik ki geniş bir av grubu – kertenkeleler – için gözle görülebilir bir uyanıklığa karşı bir durum var.

Bazı Canlıların Uysallaşması...

Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nden canlıların davranışlarıyla ilgilenen ve çalışma hakkında konuşan Dan Blumstein diyor ki:

Tüm Reklamları Kapat

Ada uysallığı eski bir fikir, ama hakkında henüz birkaç test bulunuyor. Bu araştırma ise kertenkelelerdeki ada uysallığının sebeplerini ikna edici bir şekilde gösteren gerekli bir çalışma.

Cooper ve meslektaşları, eski çalışmalara baktılar ve hangi kertenkelenin bir araştırmacı yaklaşırken kaçmaya başladığı hakkındaki veri ile karşılaştırdılar. Garantici bir yaklaşım sergileyerek, kertenkelelere işaret eden araştırmacılar tarafından yapılan çalışmaları, hayvanlara belli ve sabit bir hızda yürümelerine göre değil de, daha hızlı veya daha yavaş yürümelerine göre yaklaşan çalışmaları veya insanlar tarafından yaşamalanı edinilmiş popülasyonları ele alan çalışmaları elediler.

Cooper ve takımı, Avrasya’da yaygın bulunan kertenkeleden (Zootoca vivipara) Galapagos adalarındaki deniz iguanasına (Amblyrhynchus cristatus) kadar 66 farklı tür ile ilgili veriler elde ettiler. Sonuçlar açıkça gösteriyor ki anakaradan uzak adalarda yaşayan kertenkelelere, anakarada yaşayanlara oranla insanlar daha kolay yaklaşabiliyor.

Cooper ve takımına göre ada ekolojisi, evrimsel tarihteki bir özelliği baskılamak açısından çok önemli durumda bulunuyor. Ayrıca Cooper ve takım arkadaşları, birbirlerine yakın olan kertenkelelerin bile farklı kaçış davranışları sergilediğini ve birbirlerinin evrimsel ilişkilerinin çoğunlukla alakasız olduğunu gösterdiler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuçlar neden adada yaşayan kertenkelelerin, anakaralarda yaşayanlara göre daha uysal olduğunu açıklamıyor, ancak adalardaki avcı eksikliği asıl nedenmiş gibi görünüyor. Ürkek eğilimli hayvanlar, sebepsizce değerli kaynakları terk edebilir ve bunun sonucunda doğal seçilimin bu özellikleri herhangi bir avcının yokluğunda ve ya seyrekliğinde ayıklaması beklenir.

Cooper bu fikri test etmek istiyor, ama aynı zamanda farklı adalardaki avcıların yoğunlukları ve tipleri ile ilgili sayılara ulaşmanın zor olduğunu belirtiyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Nature | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2023 15:15:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1887

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uygulama
Böcek
Coronavirus
Hava
Evrim Kuramı
Kimyasal
Gezegen
Tıp
Maske
Hominid
Mavi
Nükleik Asit
Arkeoloji
Astrobiyoloji
Diş
Adaptasyon
Isı
Kanser Tedavisi
Kuyruksuz Maymun
Mucize
Stres
Meteor
Saç
Kafatası
Canlılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Yong, et al. Ada Uysallığı: Adalarda Yaşayan Hayvanlar Daha Uysal Olacak Biçimde Evrimleşiyor!. (19 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 26 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1887
Yong, E., Güderer, İ., Bakırcı, Ç. M. (2014, January 19). Ada Uysallığı: Adalarda Yaşayan Hayvanlar Daha Uysal Olacak Biçimde Evrimleşiyor!. Evrim Ağacı. Retrieved September 26, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1887
E. Yong, et al. “Ada Uysallığı: Adalarda Yaşayan Hayvanlar Daha Uysal Olacak Biçimde Evrimleşiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by İsmail Güderer, Evrim Ağacı, 19 Jan. 2014, https://evrimagaci.org/s/1887.
Yong, Ed. Güderer, İsmail. Bakırcı, Çağrı Mert. “Ada Uysallığı: Adalarda Yaşayan Hayvanlar Daha Uysal Olacak Biçimde Evrimleşiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by İsmail Güderer. Evrim Ağacı, January 19, 2014. https://evrimagaci.org/s/1887.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close