Manta Vatozları ve Ekonomik Değerleri: Çevrecilere Olan İhtiyaç Her Zamankinden Fazla!

Manta Vatozları ve Ekonomik Değerleri: Çevrecilere Olan İhtiyaç Her Zamankinden Fazla!
1 dakika
4,017 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu bir Manta Vatozu. Manta cinsine ait kartal vatozların halk arasındaki adı... 5.5-7 metre arasında değişebilen bu dev kıkırdaklı balıklar, Dünya'nın birçok tropik ve tropik-altı sularında bulunuyor. 

Fakat bu yazımızda, Mantaların özelliklerinden söz etmeyeceğiz. İnsanlarla olan ekonomik ilişkisinden söz edeceğiz. Mantalar, özellikle Endonezya ve etrafındaki ülkelerin mutfağında bolca yer bulan, oldukça yüksek fiyatlara satılabilen, kıymetli balıklardır. Dolayısıyla insanlar her sene binlercesini avlıyordu. Avlıyordu diyoruz, çünkü yine aynı Endonezyalı insanlar, çok ilginç bir şeyin farkına vardılar:

Tek bir Manta, büyüklüğü ve kalitesine göre 50 ila 400 dolar arasına satılıyordu. Yani ölü bir Manta'nın değeri bu kadardı. Bir yemek için fazlasıyla iyi; ancak "iyilik" oldukça göreceli... Çünkü Endonezyalılar şunun farkına vardılar: bu Mantalar'ı öldürmediklerinde ve yaşamalarına izin verdiklerinde, sadece Mantalar'ı görmek üzere gelen turistler, tek 1 Manta'nın ömrü içerisinde tam 1 milyon dolardan fazla gelir getiriyordu! Dolayısıyla Manta'nın dirisi, ölüsünden kat kat değerliydi!

İşte tam olarak bu nedenle 2014 yılında Endonezya bu muhteşem canlıların avlanmasını ve ticaretini tamemen yasakladı. Şu anda Endonezya, 3.5 milyon kilometre karelik okyanus sahasıyla, Manta Vatozları'nın güvenle yaşayabildiği en büyük korunak... 

Reklamı Kapat

Manta, insanların katletmek yerine korudukları takdirde sadece hayvanlara değil, kendilerine de müthiş katkılar sağlayabilecekleri tek canlı değil. Kenya, vahşiyaşam alanlarında avlanmaya izin vermenin, uzaktan izlemeye nazaran çok kötü bir yatırım olduğunu fark eden ülkelerden birisi... Dolayısıyla şu anda avlanmayı sınırlandırırken, safari benzeri "uzaktan gözlem" etkinliklerine çok daha fazla yatırım yapıyorlar. Bir diğer örnek Kosta Rika... Eskiden kıymetli yağmur ormanlarını ve ağaçları kereste firmalarına pazarlarken, bu doğa harikalarını yaşatıp turist çekmenin ve doğal halinde bırakmanın çok daha fazla ekonomik gelir getirdiğini fark ettiler. 

Bu basit farkındalıklar sayesinde "ekoturizm" adı verilen sistem, hızla Dünya'ya yayılıyor. Çünkü doğayı güzelleştiren, milyonlarca ve milyarlarca yıllık evrimin ürünü olan canlıların dirileri, ölülerinden çok daha kıymetli! Çevrecilik, sadece yere çöp atmamakla falan olan, sadece "şekil gözükmek isteyen" insanların ağızlarına pelesenk ettikleri bir zırva değil. Öyle gösterilmeye çalışılıyor olsa da, Dünya çevrecilere muhtaç ve onların özverili çabaları sayesinde bir şeyler iyiye gidebiliyor.

Şaşırtıcı, öyle değil mi?

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/06/2021 05:22:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3739

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Evrimsel Tarih
Mikroevrim
Primatlar
Klinik Mikrobiyoloji
Bakteriler
Ornitoloji
Bilinç
Dil
Kıl
Aslan
Göğüs Hastalığı
Yüzey
Teknoloji
Foton
Maske
Kedigiller
Kalp
Hominid
Uçuş
Epidemik
Nöron Hücresi
Kuşlar
Lipit
İspat Yükü
İnsan Evrimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın