20 Mart 2015 Üçlemesi: Süper Ay, Güneş Tutulması ve Bahar Ekinoksu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

20 Mart 2015 Cuma günü, çok nadir rastlanan bir üçlemeye denk geliyor: Süper Ay, Güneş Tutulması'na neden olacak. Ayrıca 20 Mart, gece ve gündüzün eşit olduğu Mart/Bahar ekinoksuna denk geliyor. Bahar ekinoksu, resmi olarak baharın başlangıcı demek. Ekinoksun daha teknik tanımı ise, hayali ekvator düzleminin Güneş'in merkezinden geçecek şekilde denk geldiği an. Türkiye'de bu an, 20 Mart'ı 21 Mart'a bağlayan gece saat 00:45'te gerçekleşecek.

Güneş tutulması, Dünya ile Güneş'in arasına Ay'ın girmesiyle oluşur. Böylece Dünya'dan Güneş'e bakan insanlar, arada Ay olacağı için onun silüetini görürler. Bu silüet, Güneş üzerinde bir "kara yuvarlağın" oluşmasına neden olur. Buna Güneş tutulması adı verilir. Teknik olarak olan tam tersidir: Güneş'ten gelen ışınlar, Ay'a takıldıkları için, Dünya üzerine yaklaşık 100 kilometre çapında bir gölge düşer. Aslında "Güneş tutulması" budur. Belki de "Dünya gölgelenmesi" demek daha isabetli olacaktı, kim bilir?

20 Mart 2015'teki Güneş tutulması'na ve bahar ekinoksuna bir diğer güzelliği ise Süper Ay katacak. Süper Ay, Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu zaman ("perigee" noktasında ve civarında) yaşanıyor. Ay, normalde olduğundan yüzde 15'e kadar daha büyük gözüküyor. Ne yazık ki bu Süper Ay, birçok gök gözlemcisi tarafından görülemeyecek; çünkü Güneş Tutulması yalnızca yeni ay evresinde gerçekleşebilir ve Süper Ay, Ay Güneş'in hizasındayken yaşanacak. Bu nedenle Süper Ay, Güneş'in önünde sadece bir silüet olarak görülebilecek.

Güneş tutulması, Grönland'ın güneyinden 5800 kilometre daha güneye kadar (Danimarka'nın Faroe Adaları ve Norveç'in Svalbard Adaları'na kadar) olan şeritte en iyi şekilde gözükecek. Avrupa'nın çoğu, Kuzey Asya ve Kuzey Afrika ise kısmi Güneş tutulmasını görebilecek. Buna, tabii ki Türkiye de dahil. Türkiye'de yüzde 40 civarında tutulma bekleniyor. İzlanda, İskoçya, Finlandiya ve Norveç ise yüzde 90 dolaylarına kadar görebilecekler. Aradaki ülkeler ise, bu iki yüzde arasında değişen değerler görecekler.

Tutulma Türkiye Saati İle 10:52-10:54 gibi başlayacak, 11:45-11:57 arasında doruk noktasına ulaşacak ve 13:02-13:50 arasında sonlanacak.

İyi gözlemler!

Görsel: Güneş tutulmasını gören coğrafyaların dağılımı. Kırmızı bölgeler tam tutulmayı gören, beyaz yerler ise hiç göremeyen bölgeleri gösteriyor. Aradaki renkler, değişen yüzdelere denk geliyor.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder