Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ana görselde gördüğümüz uğur böceği ne kadar da şirin görünüyor, öyle değil mi? Ama bu şirinliğin arkasında, konduğu her şeyi ısırmaya çalışan küçük bir canavar var! Yaprak biti gibi böcekleri yiyerek beslenen bu tür, özellikle larva aşamasındaki diğer böcekleri yer; dolayısıyla diğer türler için tehlike yaratır. Asya uğurböceği diye bilinen bu uğurböceği türünün İngilizce adı Harlequin Ladybird, latince adı Harmonia Axyridis’dir. Bizim aşina olduğumuz 7 noktalı uğurböceğinden farklı olan bu tür, farklı renk ve noktalarda gözlemlense de en yaygın olanı 15-21 arası (genellikle 19 tane) siyah noktalı olanıdır.

Harmonia Axyridis türünün farklı renklere ve noktalara sahip olan farklı çeşitleri. Görsel: Wikipedia

Harmonia Axyridis türünün farklı renklere ve noktalara sahip olan farklı çeşitleri. Görsel: Wikipedia

 

Bu böcekler anayurdu Doğu Asya’dan, Kuzey Amerika ve Avrupa’ya yayılmışlardır. Son on yıl içinde İngiltere’nin hemen her köşesine ulaşmalarından sonra İngiltere'nin en hızlı istilacı türü olduğu ilan edilmiştir. Bizim bildiğimiz 7 noktalı uğurböceklerine göre çok saldırgan olan ve çok hızlı bir şekilde üreyen bu cins, en son Güney Amerika ve Güney Afrika’da da görülmeye başlamıştır.

Coccinella septempunctata ; 7 noktalı uğurböceği. Doğal çevre dengesini koruyan yararlı bir böcektir. Görsel:Meltem Çetin Sever

Coccinella septempunctata ; 7 noktalı uğurböceği. Doğal çevre dengesini koruyan yararlı bir böcektir. Görsel: Meltem Çetin Sever


Ana Görsel: Meltem Çetin Sever

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. About Animals
  2. Wikipedia
  3. The Guardian

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder