19 Noktalı Küçük ''Canavar''

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ana görselde gördüğümüz uğur böceği ne kadar da şirin görünüyor, öyle değil mi? Ama bu şirinliğin arkasında, konduğu her şeyi ısırmaya çalışan küçük bir canavar var! Yaprak biti gibi böcekleri yiyerek beslenen bu tür, özellikle larva aşamasındaki diğer böcekleri yer; dolayısıyla diğer türler için tehlike yaratır. Asya uğurböceği diye bilinen bu uğurböceği türünün İngilizce adı Harlequin Ladybird, latince adı Harmonia Axyridis’dir. Bizim aşina olduğumuz 7 noktalı uğurböceğinden farklı olan bu tür, farklı renk ve noktalarda gözlemlense de en yaygın olanı 15-21 arası (genellikle 19 tane) siyah noktalı olanıdır.

Harmonia Axyridis türünün farklı renklere ve noktalara sahip olan farklı çeşitleri. Görsel: Wikipedia

Harmonia Axyridis türünün farklı renklere ve noktalara sahip olan farklı çeşitleri. Görsel: Wikipedia

 

Bu böcekler anayurdu Doğu Asya’dan, Kuzey Amerika ve Avrupa’ya yayılmışlardır. Son on yıl içinde İngiltere’nin hemen her köşesine ulaşmalarından sonra İngiltere'nin en hızlı istilacı türü olduğu ilan edilmiştir. Bizim bildiğimiz 7 noktalı uğurböceklerine göre çok saldırgan olan ve çok hızlı bir şekilde üreyen bu cins, en son Güney Amerika ve Güney Afrika’da da görülmeye başlamıştır.

Coccinella septempunctata ; 7 noktalı uğurböceği. Doğal çevre dengesini koruyan yararlı bir böcektir. Görsel:Meltem Çetin Sever

Coccinella septempunctata ; 7 noktalı uğurböceği. Doğal çevre dengesini koruyan yararlı bir böcektir. Görsel: Meltem Çetin Sever


Ana Görsel: Meltem Çetin Sever

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. About Animals
  2. Wikipedia
  3. The Guardian

Taklitçi parazit sinek (Tachina fera)

Dünya Bazı Önemli Kriterlerde Daha İyiye Gidiyor, Aksini Düşünseniz Bile!

Yazar

Meltem Çetin Sever

Meltem Çetin Sever

Yazar

Evrim Ağacı yazarı ve çevirmenidir. Alanı Kimya’dır ama beşeri bilimlerle yakından ilgilenir. Gerçeğe ulaşmak için bilimsel şüphecilik ve bilimsel yöntemlerin kullanılması gerektiğini savunan doğa aşığı bir hümanisttir.

Katkı Sağlayanlar

Ayşegül Şenyiğit

Ayşegül Şenyiğit

Editör

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim