Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Japon yaprakçekirgesi (Ricania japonica)

Japon yaprakçekirgesi (Ricania japonica)
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bartın'ın bir sahili olan Mugada'da kamp sırasında gözlemledik. Bölgede hemen hemen her yaprağın üzerinde ve sahildeki kumda oldukça fazla sayıda vardı. Bölgede bu kadar hızlı yayılmaları oldukça şaşırtıcı.

Tanım ve Genel Bilgiler

Gövde uzunluğu 8 ile 11 mm arasında değişmektedir. Nimflerin karınlarından uzun filamentler çıkar. Bunlar hidrofobik salgılar yaparak diğer böceklerden korunmalarını sağlar. Dişiler de yumurtaları korumak adına kullanırlar. İlk bakışta kanatları sebebiyle güveyi andıran bir dış görünüşe sahiptir; fakat Lepidoptera (Pul Kanatlılar) takımına değil değil; Yarım Kanatlılar (Hemiptera) takımına ait bir türdür. Kafa kısımları güvelerden daha büyüktür ve aynı takımdaki ağustos böceğini (Cicadidae) andırır. Dünya'da birçok bitki zararlısı Hemiptera (Yarım Kanatlılar) üyesi bulunmaktadır. Tarıma ve bitkilere verdiği zarar düşünüldüğünde Ricaniidae ailesinin üyeleri önemli bir yer tutmaktadır. Bitkiler için patojen olabilen fitoplazmaları taşımaları ile bilinirler.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Ricania japonica türü Ricaniidae ailesinin bir üyesidir. Bu aile, Dünya üzerinde 40 cins ve 400 türle temsil edilmektedir. Planthopper diye bilinen yaprakçekirgeleri Fulgoromorpha alt takımına üyedirler. Ülkemiz sınırları içerisinde Ricania cinsine ait 4 tür bulunmaktadır. Bunlar R. aylae, R. hedenborgi, R. japonica ve R. soraya türleridir.

Evrimsel tarihlerine baktığımızda, birkaç fosil kaydı mevcuttur. Bunlardan biri Kolorado'da keşfedilen Fulgoroidea üyesidir. Bu kayıt Lütesiyen Devri'ne, yani 41-47 milyon yıl öncesine ait olduğu tespit edilmiştir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Ricaniidae ailesinin üyelerinin büyük bir kısmının tropikal bölgelerde olmasına karşın yalnızca Ricania türleri Palaearktik bölgede yayılım göstermişlerdir. Ricania japonica'nın ana vatanı Çin olmasının yanı sıra Japonya, Ukrayna, Kore, Rusya ve Türkiye yayılış gösterdiği ülkeler arasındadır.

Bartın/Mugada'da gözlemlediğimiz bir yetişkin.
Bartın/Mugada'da gözlemlediğimiz bir yetişkin.
Furkan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından herhangi bir koruma statüsü belirlenmemiştir bu yüzden ‘’Değerlendirilmemiş’’ (NE) olarak bilinmektedir.

Davranış ve Etoloji

Bitkilerin üzerinde çekirge gibi zıplayabildikleri için İngilizce "planthopper" diye bilinirler. Fakat genelde dikkat çekmemek için yavaşça yaprakların üzerinde yürürler.

Diyet ve Metabolizma

Hem nimfleri hem de erişkin bireyleri çay, fındık, biber, fasulye ve patlıcan gibi tarım ürünlerinin yanı sıra bitkilerin öz suyundan beslenmektedirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Başta çay olmak üzere tarımsal olarak büyük bir tehdit oluşturmaktadırlar. Ülkemizde Doğu Karadeniz başta olmak üzere kıyı şeridini olumsuz yönde etkilemiştir. Türkiye'ye giriş tahminleri çay ticareti veya başka tarım ürünlerinin ticareti ile yönündedir. Tarım ürünlerine zarar vermemesini doğal yollardan engellemek oldukça zordur. Bu türün yumurtalarını yiyen yusufçuk türleri olduğu bilinen bir gerçektir fakat bölgede azalan su kaynakları yusufçuk türlerinin azalmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı Ricania japonica türü hızla artış göstererek tarıma zarar vermeye devam etmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Türkiye'de bir dönem Ricania simulans türünün Karadeniz bölgesinde zararlı bir tür olduğu düşünülmüştür; hatta bu konuda toplantılar ve bilimsel yayınlar yapılmıştır. Fakat bu tamamen entomologlar tarafından türün yanlış teşhis edilmesinden kaynaklanmaktadır. R. japonica ile R. simulans birbirine oldukça benzeyen türlerdir. Bahsi geçen Ricania simulans türü ülkemiz sınırları içerisinde kayıt altına alınmamıştır.

Etimoloji

İngilizce "Japanese planthopper" olarak adlandırılan türün Türkçe'de karşılığı ''Japon yaprakçekirgesi'' şeklindedir. Planthopper türleri genelde "yaprakçekirgesi" olarak bilinir ve karakteristik nimf formları bulunur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Tebrikler! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Gbif. Ricania Japonica Melichar, 1898. (04 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Gbif | Arşiv Bağlantısı
 • Temel GÖKTÜRK, et al. Doğu Karadeniz Sahil Şeridinin Önemli Zararlısı Ricania Simulans (Walker,1851) (Hemiptera: Ricaniidae)’In Mücadelesi Üzerine Araştırmalar. (04 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Biriz | Arşiv Bağlantısı
 • Bayram GÖÇMEN. Ricania Japonica (Japanese Planthopper/ Japon Yaprakçekirgesi). (04 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Biriz | Arşiv Bağlantısı
 • Dogalhayat. Orosanga Japonica (=Ricania Japonica). (04 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Dogalhayat | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/09/2020 22:53:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8485

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Besin Değeri
Kemik
Haber
Çekirdek
Kas
Kamuflaj
Işık
Mucize
Bakteri
Lhc (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)
Enerji
Doğal
Bağışıklık Sistemi
Albert Einstein
Acı
Kök Hücre
Canlılık
Hareket
Genel Görelilik
Nörobiyoloji
İklim Değişikliği
Karanlık Madde
Yıldız
İklim Değişimi
Kimyasal Evrim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karşılıksız sevgi, insanlığın en asil özelliğidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder