Evrim Ağacı

Japon yaprakçekirgesi (Ricania japonica)

Japon yaprakçekirgesi (Ricania japonica)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bartın'ın bir sahili olan Mugada'da kamp sırasında gözlemledik. Bölgede hemen hemen her yaprağın üzerinde ve sahildeki kumda oldukça fazla sayıda vardı. Bölgede bu kadar hızlı yayılmaları oldukça şaşırtıcı.

Tanım ve Genel Bilgiler

Gövde uzunluğu 8 ile 11 mm arasında değişmektedir. Nimflerin karınlarından uzun filamentler çıkar. Bunlar hidrofobik salgılar yaparak diğer böceklerden korunmalarını sağlar. Dişiler de yumurtaları korumak adına kullanırlar. İlk bakışta kanatları sebebiyle güveyi andıran bir dış görünüşe sahiptir; fakat Lepidoptera (Pul Kanatlılar) takımına değil değil; Yarım Kanatlılar (Hemiptera) takımına ait bir türdür. Kafa kısımları güvelerden daha büyüktür ve aynı takımdaki ağustos böceğini (Cicadidae) andırır. Dünya'da birçok bitki zararlısı Hemiptera (Yarım Kanatlılar) üyesi bulunmaktadır. Tarıma ve bitkilere verdiği zarar düşünüldüğünde Ricaniidae ailesinin üyeleri önemli bir yer tutmaktadır. Bitkiler için patojen olabilen fitoplazmaları taşımaları ile bilinirler.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Ricania japonica türü Ricaniidae ailesinin bir üyesidir. Bu aile, Dünya üzerinde 40 cins ve 400 türle temsil edilmektedir. Planthopper diye bilinen yaprakçekirgeleri Fulgoromorpha alt takımına üyedirler. Ülkemiz sınırları içerisinde Ricania cinsine ait 4 tür bulunmaktadır. Bunlar R. aylae, R. hedenborgi, R. japonica ve R. soraya türleridir.

Evrimsel tarihlerine baktığımızda, birkaç fosil kaydı mevcuttur. Bunlardan biri Kolorado'da keşfedilen Fulgoroidea üyesidir. Bu kayıt Lütesiyen Devri'ne, yani 41-47 milyon yıl öncesine ait olduğu tespit edilmiştir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Ricaniidae ailesinin üyelerinin büyük bir kısmının tropikal bölgelerde olmasına karşın yalnızca Ricania türleri Palaearktik bölgede yayılım göstermişlerdir. Ricania japonica'nın ana vatanı Çin olmasının yanı sıra Japonya, Ukrayna, Kore, Rusya ve Türkiye yayılış gösterdiği ülkeler arasındadır.

Bartın/Mugada'da gözlemlediğimiz bir yetişkin.
Bartın/Mugada'da gözlemlediğimiz bir yetişkin.
Furkan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından herhangi bir koruma statüsü belirlenmemiştir bu yüzden ‘’Değerlendirilmemiş’’ (NE) olarak bilinmektedir.

Davranış ve Etoloji

Bitkilerin üzerinde çekirge gibi zıplayabildikleri için İngilizce "planthopper" diye bilinirler. Fakat genelde dikkat çekmemek için yavaşça yaprakların üzerinde yürürler.

Diyet ve Metabolizma

Hem nimfleri hem de erişkin bireyleri çay, fındık, biber, fasulye ve patlıcan gibi tarım ürünlerinin yanı sıra bitkilerin öz suyundan beslenmektedirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Başta çay olmak üzere tarımsal olarak büyük bir tehdit oluşturmaktadırlar. Ülkemizde Doğu Karadeniz başta olmak üzere kıyı şeridini olumsuz yönde etkilemiştir. Türkiye'ye giriş tahminleri çay ticareti veya başka tarım ürünlerinin ticareti ile yönündedir. Tarım ürünlerine zarar vermemesini doğal yollardan engellemek oldukça zordur. Bu türün yumurtalarını yiyen yusufçuk türleri olduğu bilinen bir gerçektir fakat bölgede azalan su kaynakları yusufçuk türlerinin azalmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı Ricania japonica türü hızla artış göstererek tarıma zarar vermeye devam etmektedir.

Türkiye'de bir dönem Ricania simulans türünün Karadeniz bölgesinde zararlı bir tür olduğu düşünülmüştür; hatta bu konuda toplantılar ve bilimsel yayınlar yapılmıştır. Fakat bu tamamen entomologlar tarafından türün yanlış teşhis edilmesinden kaynaklanmaktadır. R. japonica ile R. simulans birbirine oldukça benzeyen türlerdir. Bahsi geçen Ricania simulans türü ülkemiz sınırları içerisinde kayıt altına alınmamıştır.

Etimoloji

İngilizce "Japanese planthopper" olarak adlandırılan türün Türkçe'de karşılığı ''Japon yaprakçekirgesi'' şeklindedir. Planthopper türleri genelde "yaprakçekirgesi" olarak bilinir ve karakteristik nimf formları bulunur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Gbif. Ricania Japonica Melichar, 1898. (2020, Nisan 04). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Gbif | Arşiv Bağlantısı
 • Temel GÖKTÜRK, et al. Doğu Karadeniz Sahil Şeridinin Önemli Zararlısı Ricania Simulans (Walker,1851) (Hemiptera: Ricaniidae)’In Mücadelesi Üzerine Araştırmalar. (2020, Nisan 04). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Biriz | Arşiv Bağlantısı
 • Bayram GÖÇMEN. Ricania Japonica (Japanese Planthopper/ Japon Yaprakçekirgesi). (2020, Nisan 04). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Biriz | Arşiv Bağlantısı
 • Dogalhayat. Orosanga Japonica (=Ricania Japonica). (2020, Nisan 04). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Dogalhayat | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 03:26:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8485

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazen, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği insanlar, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği şeyleri yapabilen kişilerdir.”
Andrew Hodges
Geri Bildirim Gönder