Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

16 Nisan Biyologlar Günü: Biyoloji Nedir? Biyologlar Neden Önemlidir?

Doğanın, Biyolojinin Önemini Acımasızca Öğrettiği Bugünlerde, Ülkemizin ve Dünya'nın Bütün Biyologlarının Biyologlar Günü Kutlu Olsun!

16 Nisan Biyologlar Günü: Biyoloji Nedir? Biyologlar Neden Önemlidir?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bugün 16 Nisan Dünya Biyologlar Günü...

Ülkemizde şu anda olduğundan kat kat fazlasını hak ederken, olabilecek en az saygıyı gören; önleri kesilsin diye adeta elden gelenin arda konulmadığı; bir bilim dalı olarak "biyoloji"nin altının boşaltılmaya ve sadece üniversite giriş sınavında fazladan "fen" sorusu sorabilmek için bir araç haline getirilen; halbuki nereden geldiğimizi, ne olduğumuzu, nasıl olduğumuzu, nereye gittiğimizi, neden bu şekilde olduğumuzu, tüm canlılık düzleminde açıklayabilen; egomuz nedeniyle göklere kadar uçmuş aklımızı somut ve net bir şekilde tekrar hak ettiği yere, doğaya döndürmeyi başarabilen; insanın hırs ve kibrinin yok ettiği türleri nasıl yeniden var edebileceğimizi, nasıl koruyabileceğimizi ve hatta uyum başarısı daha yüksek canlıları nasıl yaratabileceğimizi araştıran; en ufak rahatsızlıkta kollarına atladığımız hekimlerimize tedaviler için gerekli olan altyapıyı ve bilgiyi sağlayan; benliğimizin özünü açıklayan ve anlamlandıran biyologların günü kutlu olsun!

Hala bilmeyenler için biyoloji, yaşam bilimi demektir. Yani yaşayan her şeyin ve onların yaşamsal süreçlerini araştıran bilim dalıdır. Kültürümüzü, sanatımızı, bilimimizi, dinimizi, felsefemizi ve aklımıza gelebilecek, "insana ait" diyebileceğimiz her şeyi mümkün kılan yaşamsal fonksiyonlarımızı anlayamazsak; bunları paylaştığımız diğer türlerle olan ortaklıklarımızı keşfedip de geldiğimiz yeri daha iyi anlamlandıramazsak, bu Evren'e dair arayışlarımızın tam bir çerçeveye oturması hiçbir zaman mümkün olmayacaktır.

Biyoloji, günümüzde çok sayıda disiplinin, öyle ki mühendislerin, ekonomistlerin, mimarların ve aklınıza gelebilecek her alandan bilim insanı, sanatçı ve uzmanın bir araya gelerek geliştirdiği temel bilim sahalarından birisidir. Hepimizin aşina olduğu diğer bilim dalları, örneğin kimya, fizik, mühendislik veya tıp; biyoloji ile entegre edilerek biyokimya, biyofizik, biyomühendislik veya biyotıp gibi alanların önünü açmıştır. Bunlar, Evren'e dair anlayışımızı kat kat arttıran bir algı düzeyini ve yaşam standartlarımızı iyileştiren teknolojileri mümkün kılmıştır.

Biyoloji, çok sayıda alt bilim dalından oluşan, karmaşık ve üst düzey bir disiplin olarak görülebilir. Örneğin bitkileri botanistler, hayvanları zoologlar, mantarları mikologlar araştırır. Bunun gibi birçok özelleşmiş biyolog vardır ve bu dalların da alt dallarında özelleşmiş sahalar bulunmaktadır. Örneğin maymunları ve ön maymunları araştıran bilim insanlarına primatolog, organizmaların yumurtalarına odaklanan bilim insanlarına oolog denir.

Organizmaların yapısal özellikleri morfoloji, fonksiyonel özellikleri fizyoloji tarafından incelenir. Organizmaların moleküler özellikleri moleküler biyoloji, kalıtımsal özellikleri genetik, bu ikisinin arasındaki tüm etkileşimler moleküler biyoloji ve genetik sahasında araştırılır.

Tekil bir organizmanın doğumundan ölümüne kadar geçen süre boyunca değişimi gelişim biyolojisi, o organizmanın içinde bulunduğu türün nesiller boyunca değişimi evrimsel biyoloji, bu ikisi arasındaki etkileşimler gelişimsel evrimsel biyoloji sahasında araştırılır.

Anlayacağınız, biyoloji uçsuz bucaksız bir deryadır. Eğer biyolojinin tüm alt dallarını incelemek isterseniz, Bilim Ağacı projemizde Biyoloji dalına giderek, her bir alt dalını görebilirsiniz. Eğer biyoloji, genetik, tıp gibi alanlarda geleceğinizi belirlemek istiyor ama aralarındaki farkları kestiremiyorsanız, buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Biyolojinin sadece bir sınav aracı olmaktan çıkıp, bilimin en kıymetli köşe taşlarından biri olan bu sahanın hak ettiği değere, öneme, içeriğe ve kapsama en kısa sürede kavuşması dileklerimizle.

Bu konuda bizlere ve sizlere de büyük görevler düşmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2020 06:14:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2199

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Gıda
Adaptasyon
Güve
Sinir Hücresi
Bağışıklık Sistemi
Evrimsel Süreç
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Kalp
Yılan
Göğüs
Sars Mers
Seçilim
Elektron
Dünya Dışı Yaşam
Hareket
Evren
Tarih
Meteor
Farmakoloji
Uterus
Enerji
Yas
Mitler Ve Gerçekler
İlaç
Çocuklar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sorgulanamayan cevaplardansa, cevaplanamayan soruları tercih ederim.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder