Yeni Keşfedilen "Kuzen Gezegen" Kepler 186f'te Gün Batımı...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Gün içerisinde sonunda, ilk defa Dünya ile aynı boyutlarda olup, yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunan bir gezegenin keşfedildiğini duyurmuştuk (okumak için: http://evrimagaci.org/fotograf/35/5796). 

Konu hakkında bilgiler geldikçe, bilim insanları da yeni analiz sonuçlarını paylaşmaya başladı. Burada, Dünya ile Kepler 186f'te gün batımının bir kıyaslaması görülüyor.

Sol tarafta Karayipler'de bir günbatımı gözüküyor. Sağ tarafta ise aynı görüntü, kuzen gezegenimizde meydana gelseydi nasıl görüneceği gösteriliyor. Görüntünün daha farklı olmasının nedeni, gezegenin atmosferiyle alakalı değil, çünkü muhtemelen kuzen gezegenin atmosferi bizimkine çok yakın. Ancak bu gezegenin döndüğü yıldız bir M-tipi cüce, dolayısıyla bizim Güneş'imizden aldığımızın 3'te 1'i kadar enerji alabiliyor. Bu da, gezegene ulaşan foton sayısının daha az olmasına neden oluyor.

Şu anda gezegendeki yaşam koşulları tam olarak bilinmiyor. M tipi bir yıldız etrafında olmasından ötürü tamamen buzla kaplı olabileceği gibi, Mars gibi tamamen kuru da olabilir. Ancak ola ki koşullar umulduğu gibiyse ve sıvı su varsa, belki de çoktan bu gezegende yaşam evrimleşmiş olabilir!

Görüntü, Arecibo Porto Riko Üniversitesi Yaşanabilir Gezegen Laboratuvarı tarafından oluşturuldu.

Kaynak: CNet

Dev Avcı Karıncalar!

Kuzen Gezegen Kepler-186f ve Dünya

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder