Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Wikipedia isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Şimdiki hali ile bildiğimiz coğrafya olan Kanada'da, Geç Kretase'ye ait bir azhdarchid pterosaur türü keşfedildi. Azhdarchid adı verilen bu taksonomik uçan sürüngen grubu devasa büyüklüklere ulaştığı için bu ailede sınıflandırılır. Vücutlarına oranla kafaları ve boyunları çok büyüktür. Yerde yürürken adeta bir zürafa gibidirler! Örneğin bir azhdarchid pterosaur ile bir insanın kıyaslaması buradan görebilirsiniz. Tekrardan vurgulamakta fayda var ki pterosaurların hepsi uçan sürüngenlerdir; dinozor değillerdir.

Tür ismi olarak "kuzey rüzgarlarının donmuş ejderhası" anlamına gelen Cryodrakon borealis adı verildi. Kemik kalıntıları ilk olarak 1972'de keşfedildi. Fakat o tarihte meşhur akrabası Quetzalcoatlus'un bir türü olduğu düşünüldü. Ardından Michael Habib, aslında farklı bir taksona atanması gerektiğini dile getirdi. 2019 yılında ise David William Elliott Hone, Michael Habib ve François Therrien tarafından yeni bir cinste sınıflandırıldı. Habib, başta Game of Thrones'daki buz ejderhasına ithafen viserion ismi verilmesini istemişti. Ancak ortak kararla bu isim verilmesi tercih edildi. Kanat açıklığının yaklaşık 10 küsür metreye ulaştığı düşünülüyor. Tabii bulunan en büyük uçan canlı olduğu düşünülen Arambourgiania'yı unutmamak lazım. Konu hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bulunan kemiklerin yerleri ve türün insan ile kıyaslaması.
Bulunan kemiklerin yerleri ve türün insan ile kıyaslaması.
PaleoNerd

Bulunan örnekler yaklaşık 76.7 ila 74.3 milyon yıl önceye denk geliyor. Fosil kalıntıları arasında kafatası yok. Bu yüzden kafa yapısını rekonstrükte ederken filogenetik olarak akrabaları ile karşılaştırılır. Bulunan fosiller arasında dört tane boyun omuru (vertebra) bulunuyor. Ayrıca bir kaburga (costa), bir arka kol kemiği (humerus), dördüncü el kemiği (metacarpal), bacak kemiği (tibia), bir ayak kemiği (metatarsal) ve kafatası içerisinden pteroid kemik bulundu. Örneklerin çoğu meşhur akrabası Quetzalcoatlus northropi ile fazlasıyla benzerlik gösteriyor. Fakat kemikleri biraz daha yoğun olduğu için Quetzalcoatlus'tan daha ağır olduğu düşünülüyor. Ayrıca omurun (vertebra) etrafındaki çeşitli yapılar ve kanallar, diğer azhdarchid akrabalarından farklılık gösteriyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 6
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/03/2020 12:51:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7991

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki kendimiz ile doğa arasındaki duygusal bağı kuramazsak, türleri ve çevreyi kurtarmayı da asla başaramayacağız... Çünkü biz, sevmediğimiz şeyler için mücadele vermeyen bir türüz.”
Stephen Jay Gould
Geri Bildirim Gönder