Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür: Arambourgiania philadelphiae

Familya: Azchdarchidae

Takım: Pterosauria 

Sınıf: Sürüngenler

Bulunduğu Bölge: Jordan

Yaşadığı Dönem: Geç Kretase

Boyut:  12 - 13 m

Diyet: Etobur

Bulunduğu Müze:  Museum Histoire Naturelle, Paris

Bulunduğu Yıl: 1940

Tanımlandığı Yıl: 1975

Bilgi: 1940 yılında orta bölümü eksik, adeta bir zürafa omurgasına benzer olarak 62 cm uzunluğunda çok uzun bir 5. servikal (boyun) vertebrası keşfedildi. Fakat ilk keşfedildiğinde bir metakarpal (el tarağı kemiği) olduğu düşünüldü. Normalde 1953'te bu fosil Paris'e gönderildi ve orada Camille Arambourg tarafından incelendi. 1954'te kemiğin dev bir pterosaur'un kanat metakarpalları (el bileği kemikleri) olduğu kanısına varıldı. 1959'da taksonomik olarak ayrı bir cins ve tür oluşturuldu bu canlı için. Adı da Titanopteryx philadelphiae idi. Daha sonra ilgili örneği inceleyen Douglas A. Lawson, 1975 yılında bunun bir metakarpal değil, aslında servikal vertebra (boyun omuru) olduğunu anladı. Seksenlerde Rus paleontolog Lev Neson, bir entomolog (böcek bilimci) tarafından Titanopteryx isminin bir sinek için 1934'te kullanıldığını söyledi. Bu yüzden adı 1987'de Arambourg'a ithafen Arambourgiania oldu.

Quetzalcoatlus'un beşinci servikal vertebrası ile en küçük mil çapının karşılaştırması kullanılarak, omurganın toplam uzunluğunun 78 santimetre olabileceği hesapladı. Bundan sonra, toplam boyun uzunluğunun yaklaşık 3 metrede olabileceği kararı verildi. Yani bu canlının sadece boynu 3 metre uzunluğunda idi! Arambourgiania'nın 10-11 metrelik Quetzalcoatlus ile karşılaştırıldığında 12-13 metre olduğu ve bilinen en büyük pterosaur ünvanına sahip olduğu kanısına varıldı. Fakat daha sonra, çeşitli karşılaştırmalı analizlerde boyunun 5 metre kadar daha düşük çıktığı olmuştur. Ne yazık ki bunun, kullandıkları yöntemin dinamikliğinden kaynaklanabileceğini dile getirdiler. Düşünsenize, üzerinizden uçan bir zürafa geçiyor. Bu kadar büyük bir sürüngen üzerinizden geçerken Güneş tutulması etkisi yaratacaktır muhtemelen. 

Paleontolojik Bulgular: 

İskelet Sistemi:

Rekonstrüksiyonlar:

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Wikipedia
 2. Wikipedia (Pterosaur Size)
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:48:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5105

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”
Marie Curie
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder