Arambourgiania philadelphiae (Bulunan En Büyük Uçan Canlı)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür: Arambourgiania philadelphiae

Familya: Azchdarchidae

Takım: Pterosauria 

Sınıf: Sürüngenler

Bulunduğu Bölge: Jordan

Yaşadığı Dönem: Geç Kretase

Boyut:  12 - 13 m

Diyet: Etobur

Bulunduğu Müze:  Museum Histoire Naturelle, Paris

Bulunduğu Yıl: 1940

Tanımlandığı Yıl: 1975

Bilgi: 1940 yılında orta bölümü eksik, adeta bir zürafa omurgasına benzer olarak 62 cm uzunluğunda çok uzun bir 5. servikal (boyun) vertebrası keşfedildi. Fakat ilk keşfedildiğinde bir metakarpal (el tarağı kemiği) olduğu düşünüldü. Normalde 1953'te bu fosil Paris'e gönderildi ve orada Camille Arambourg tarafından incelendi. 1954'te kemiğin dev bir pterosaur'un kanat metakarpalları (el bileği kemikleri) olduğu kanısına varıldı. 1959'da taksonomik olarak ayrı bir cins ve tür oluşturuldu bu canlı için. Adı da Titanopteryx philadelphiae idi. Daha sonra ilgili örneği inceleyen Douglas A. Lawson, 1975 yılında bunun bir metakarpal değil, aslında servikal vertebra (boyun omuru) olduğunu anladı. Seksenlerde Rus paleontolog Lev Neson, bir entomolog (böcek bilimci) tarafından Titanopteryx isminin bir sinek için 1934'te kullanıldığını söyledi. Bu yüzden adı 1987'de Arambourg'a ithafen Arambourgiania oldu.

Quetzalcoatlus'un beşinci servikal vertebrası ile en küçük mil çapının karşılaştırması kullanılarak, omurganın toplam uzunluğunun 78 santimetre olabileceği hesapladı. Bundan sonra, toplam boyun uzunluğunun yaklaşık 3 metrede olabileceği kararı verildi. Yani bu canlının sadece boynu 3 metre uzunluğunda idi! Arambourgiania'nın 10-11 metrelik Quetzalcoatlus ile karşılaştırıldığında 12-13 metre olduğu ve bilinen en büyük pterosaur ünvanına sahip olduğu kanısına varıldı. Fakat daha sonra, çeşitli karşılaştırmalı analizlerde boyunun 5 metre kadar daha düşük çıktığı olmuştur. Ne yazık ki bunun, kullandıkları yöntemin dinamikliğinden kaynaklanabileceğini dile getirdiler. Düşünsenize, üzerinizden uçan bir zürafa geçiyor. Bu kadar büyük bir sürüngen üzerinizden geçerken Güneş tutulması etkisi yaratacaktır muhtemelen. 

Paleontolojik Bulgular: 

İskelet Sistemi:

Rekonstrüksiyonlar:

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Wikipedia
  2. Wikipedia (Pterosaur Size)

Zika Virüsü Taşıyan Sivrisineklerle Biyomücadele!

Ayakkabı ve Kıyafet Ölçüleri Neden Bu Kadar Değişken? Bir Standart Geliştirilemez Mi?

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder