Yakında Harry Potter'ı Sadece 77 Dakikada Bitirebileceksiniz!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yakında 309 sayfa olan “Harry Potter ve Felsefe Taşı” kitabını sadece 77 dakikada okuyabileceksiniz!

Bu kadar hızlı (dakikada 1000 kelime kadar) okuyabilmek içinse yeni bir programı kullanmalı ve sayfa sayfa okuma fikrinden vazgeçmelisiniz.

Spritz ile kelimeler, aynı noktada birer birer çok hızlı bir biçimde karşınıza çıkacak. Bunun sayesinde de dakikada 250 ile 1000 kelime okuyabileceksiniz. Bu hızı karşılaştırmak gerekirse, üniversite seviyesindeki tipik bir okuyucu dakikada 200 ila 400 kelime okuyabiliyor. 

Dakikada 250 kelime ile Harry Potter serisinin ilk kitabı 5 saatte bitiyor.

Spritz, dakikada 1000 kelimeye kadar çıkabiliyor, ancak henüz onun için bir görsel bulunmuyor.

Spritz aynı anda 1 kelime okumayı öneren ilk uygulama değil. Bundan önce başka uygulamalar da bunu takipçilerine sundu. Ayrıca neredeyse Spritz’in kullandığı yöntem ile aynı olan RSVP (Ani Birbirini İzleyen Görsel Gösterim) yöntemi de yıllardır bulunuyor ve çoğu kişi için başarılı olduğu kanıtlandı.

Dakikada 350 kelime ile Harry Potter serisinin ilk kitabı 3 saat 40 dakikada bitiyor.

Aynı anda 1 kelime okuma teknolojisi özellikle akıllı telefon ve saatler gibi ufak cihazlar için ideal bir yöntem. Bu yöntem sayesinde daha fazla sayfayı kaydırmanıza, okumak için büyütmenize ya da küçültmenize gerek kalmayacak. 

Şimdi biraz nasıl çalıştığı üzerine konuşalım: Okuduğunuz her kelimede bir “Optimum Tanıma Noktası” bulunuyor. Diğer bir adı ise “tespit noktası”. Microsoft’ta bulunan Gelişmiş Okuma Teknolojileri takımından Kevin Larson, genellikle bu “tespit noktası”nın okuduğunuz kelimenin ortasının hemen solunda bulunduğunu belirtiyor. Okuma süreniz boyunca gözleriniz bu tespit noktalarından diğer tespit noktalarına geçiyor, genellikle de anlamlı kısa kelimeleri atlıyor. Spritz sitelerinde kendi yöntemlerini şöyle açıklıyor:

“Gözleriniz tespit noktasını bulduktan sonra beyniniz şu an görmekte olduğunuz kelimenin anlamını işlemeye başlıyor. Spritz, bu tespit noktalarını kırmızı yaparak ve aynı hizaya koyarak gözlerinizin kıpırdamamasını sağlıyor. Bu da onu RSVP hızlı okuma yönteminden farklı kılan ve tespit noktasından bağımsız olarak kelimeleri hızlı bir biçimde size gösteren okuma yöntemi.”

Aşağıdaki görselde de Spritz’in gözlerinizi nasıl kıpırdamadan tuttuğunu görebilirsiniz:

Spritz'in gözleri kıpırdamadan tutma yöntemi

Görsel 1: Kelimelerin RSVP’ye göre dizilimi; Görsel 2: Kelimelerin Spritz’e göre dizilimi.


Yazan: Alexis Kleinman

Görsel: JGI/JAMIE GRILL VIA GETTY IMAGES

Kaynak: Bu yazı Huffington Post sitesinden çevrilmiştir.

Füzyon Enerjisine Adım Adım...

Steve Irwin'in Son Sözleri...

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim