Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Uçak Yolculukları Sırasında Ne Kadar Yükseklikte Uçarız? Uçakların Seyir İrtifalarına Gerçekten Çıkabilseydik Neler Olurdu?

Uçak Yolculukları Sırasında Ne Kadar Yükseklikte Uçarız? Uçakların Seyir İrtifalarına Gerçekten Çıkabilseydik Neler Olurdu? https://unsplash.com
5 dakika
17,567
 • Hava ve Uzay Tıbbı
Tüm Reklamları Kapat

Uçuş şartlarına göre değişiklik gösterse de, yolcu uçaklarının seyir irtifası genellikle 30.000 – 40.000 fit (9.140-11.200 metre) arasındadır. Yerden yükseldikçe kabin dışı ortamda oksijen yetersiz hale gelir, atmosfer basıncı ve sıcaklıklar ise giderek düşer. Uçakların seyir irtifalarındaki koşullar altında, vücudumuz normal fonksiyonlarını yerine getiremez ve yolcuların güvenli ve konforlu şekilde seyahat edebilmeleri için önlemler almak gerekir. Önlemlerin temelinde ise, kabin basınçlandırma sistemleri yer alır.

Yolcu uçaklarında dış ortamdaki hava, kabine verilmeden önce basınçlandırılır. Kabin içi basınçlandırmaları için sivil havacılık otoriteleri tarafından koyulan üst sınır 8.000 fit, yani yaklaşık 2.440 metredir. Uçak yükseldikçe, kabin de uçakla beraber yükselmeye başlar ancak 8.000 fit sınırına gelindiğinde kabin daha fazla "yükselmez". Uçak ne kadar yükselirse yükselsin, yani dış ortam basıncı ne kadar düşerse düşsün, kabin içi 8.000 fit veya daha alçak irtifalara eş değer olacak şekilde basınçlandırılır. Neden? Bunu anlamak için, yerden yükseldikçe neyin değiştiğine bakış atmamız gerekiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Seyir irtifası ne olursa olsun kabin içi eş değer irtifası 8000 fiti geçmez
Seyir irtifası ne olursa olsun kabin içi eş değer irtifası 8000 fiti geçmez
Aircraft Systems Tech

Uçaklar Yükseldikçe Hava Nasıl Değişir?

Atmosfer Basıncı

Deniz seviyesindeki atmosfer basıncı yaklaşık 760 mmHg olarak kabul edilir. Bu değer irtifaya çıkıldıkça düşmeye başlar. 18.000 fit (5.500 m) irtifada yarıya, 34.000 fit (10.360 m) irtifada ise dörtte birine düşer.

Basınç azalmasının etkilerini daha iyi anlamamız için hatırlamamız gereken kanunlar var. Onlardan bir tanesi, sabit sıcaklık altında hacimle basıncın ters orantılı (P1×V1=P2×V2P_1\times{V_1}=P_2\times{V_2}) olarak değiştiğini söyleyen Boyle kanunudur. Basınç düşmeye başladıkça, hacim aynı oranda artar. 18.000 fit yükseklikte 2 katına, 34.000 fit yükseklikte ise 4 katına çıkar. Doğal olarak bu irtifalara maruziyetlerde, gaz boşluğuna sahip vücut yapılarının (bağırsaklar, orta kulak, sinüsler vb.) içerisindeki gazların hacimleri de aynı oranda artacaktır. Bu da bu organlarda barotravmalara (basınç değişimine bağlı gelişen hasarlara) sebep olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kabin basınçlandırması sayesinde, basınç azalması ve gaz genişlemesine bağlı hasarların önüne geçilir. 8.000 fit irtifaya eş değer basınçta gazlar %30 oranında genişler. Böylesi bir genişleme, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişilerde rahatsızlık, baskı hissi yaratabilse de genellikle insan vücudu tarafından rahatlıkla tolere edilir.

Oksijen Azlığı

Oksijen, atmosfer gaz karışımı içerisinde yaklaşık %21 oranında bulunur. %21'lik bu oran, atmosferin homojen dağılan katmanlarında ne kadar yükseğe çıkılırsa çıkılsın, değişmez. Asıl problem, oksijen oranının değil, basıncının düşmesiyle yaşanır. Deniz seviyesinde 160 mmHg olan O2 basıncı, 25.000 fit yükseklikte 60 mmHg, 40.000 fit yükseklikte ise 30 mmHg basınca geriler. Basınç azaldıkça, vücudun O2 kullanması zorlaşacak (çünkü aynı miktarda oksijen, düşük basınç nedeniyle kana geçmekte zorlanacak), bilişsel ve psikomotor fonksiyon kayıplarından, bilinç kaybına kadar değişen ve sonuçta hayatı tehdit edebilecek kadar ilerleyebilecek bir problem ortaya çıkacaktır.

Kabin içerisinde yapılan uyarılarda, kabin basıncında oluşacak bir arıza durumunda hızlıca O2 maskelerimizi takmamız istenir ve başkalarına yardım etmeden önce kendi maskemizi takmamız gerektiği belirtilir. Bunun sebebi, O2 azlığına beynimizin dayanabileceği sürelerin kısıtlı olmasıdır. O2 kısmi basınç değeri düştükçe bu süreler daha da azalır. Beynimiz, 60 mmHg O2 basınç değerine sahip ortamda (25.000 fit irtifada) ortalama 3-5 dakika dayanabilirken, 30 mmHg değere sahip ortamda (40.000 fit irtifada) ortalama 15-20 saniye kadar dayanabilir. Bu sürelerin dışına çıkıldığında, tam olarak bilinç kaybı yaşamasak bile kullanılabilir bir bilinçten söz edilemez.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kabin içi, 8.000 fit irtifaya eş değer basınçlandırıldığında, normalde %97 civarında olan kanda oksijen doygunluk oranı, %92 seviyelerine geriler. Ancak bu durum sağlıklı kişiler için bir sorun oluşturmaz ve vücut normal fonksiyonlarını yerine getirebilir. (Kronik solunum yolu veya kalp hastalıkları gibi O2 seviyelerindeki küçük düşüşlerden etkilenebilecek hastalıklara sahip kişilerde ilave O2 desteğine ihtiyaç duyulabilir. Bu konuda mutlaka bir hava ve uzay hekimliği uzmanı veya uçuş tabibi görüş alınmasına ihtiyaç vardır!)

Düşük Sıcaklık

Daha yüksek irtifaya çıkıldıkça zorlaşan ortam koşullarından birisi de sıcaklıktır. Sıcaklık, atmosferin ilk katmanı olan troposfer içerisinde, her 1.000 fit yükseklikte −1,98°C düşer. 30.000 fit (9.140 m) yükseklikte seyreden bir uçağın, dış ortam sıcaklığı -44°C’ye kadar inecektir. Düşük sıcaklıklardan korunmamız için kabin içine verilen hava, basınçlandırma işlemleri esnasında ısıtılır.

Ayrıca dış ortamda düşük seviyelerde olması ve basınçlandırma işlemi sırasında azaltılması sebebiyle, kabin içerisindeki su buharı seviyesi (nem) olması gerekenden azdır. Düşük nem seviyeleri, ağız, burun ve ciltte kuruluk ile gözlerde yanma, batma hissi yaratabilir (uçuşlarda nemlendirici kremler kullanmak veya kontakt lensler yerine gözlük tercih etmek faydalı olabilir). Fakat genellikle takviye sıvı alımını gerektirecek düzeyde bir sıvı kaybı oluşmaz. Yine de uzun süreli uçuşlarda sıvı kaybına sebep olacak alkol ve kafein tüketimini kısıtlamak daha iyi olacaktır.

Basınçlandırılmış kabine sahip ilk uçaklardan The Lockheed XC-35
Basınçlandırılmış kabine sahip ilk uçaklardan The Lockheed XC-35
wikipedia

Sonuç

Kabin basınçlandırma sistemleri askeri havacılıkta 1937 yılında, sivil havacılıkta ise 1938 yılının sonunda kullanılmaya başlandı ve o günden bu yana kabin içerisindekilerin sağlığını ve konforunu gözeterek gelişmeye devam ediyor. Havayolu kullanan yolcu sayısı, salgın hastalık nedeniyle 2020 yılında azalmış olsa da 2019 yılında 4,4 milyara ulaşmıştı. Bu da uçaklarda yolcu sağlığı ve konforu açısından alınan mesafeye dair göstergelerden birisi olabilir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
31
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • R. L. DeHart. (2003). Health Issues Of Air Travel. Annual Reviews, sf: 133-151. doi: 10.1146/annurev.publhealth.24.100901.140853. | Arşiv Bağlantısı
 • C. Martin-Gill, et al. (2018). In-Flight Medical Emergencies: A Review. JAMA, sf: 2580-2590. doi: 10.1001/jama.2018.19842. | Arşiv Bağlantısı
 • D. Gradwell, et al. (2016). Ernsting's Aviation And Space Medicine 5E. ISBN: 9781444179958. Yayınevi: CRC Press. sf: 3-12.
 • M. D. J. R. Davis, et al. (2008). Fundamentals Of Aerospace Medicine. ISBN: 9780781774666. Yayınevi: Lippincott Williams & Wilkins. sf: 1-19.
 • I. J. Blumen, et al. (1992). Flight Physiology: Clinical Considerations. Critical Care Clinics, sf: 597-618. doi: 10.1016/S0749-0704(18)30243-4. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2023 04:53:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9982

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. U. Avcı, et al. Uçak Yolculukları Sırasında Ne Kadar Yükseklikte Uçarız? Uçakların Seyir İrtifalarına Gerçekten Çıkabilseydik Neler Olurdu?. (18 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9982
Avcı, A. U., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 18). Uçak Yolculukları Sırasında Ne Kadar Yükseklikte Uçarız? Uçakların Seyir İrtifalarına Gerçekten Çıkabilseydik Neler Olurdu?. Evrim Ağacı. Retrieved May 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9982
A. U. Avcı, et al. “Uçak Yolculukları Sırasında Ne Kadar Yükseklikte Uçarız? Uçakların Seyir İrtifalarına Gerçekten Çıkabilseydik Neler Olurdu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/9982.
Avcı, Ahmet Uğur. Bakırcı, Çağrı Mert. “Uçak Yolculukları Sırasında Ne Kadar Yükseklikte Uçarız? Uçakların Seyir İrtifalarına Gerçekten Çıkabilseydik Neler Olurdu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 18, 2021. https://evrimagaci.org/s/9982.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close