Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Tek Bir Damla Alkol Bile, Meyve Sineklerinin Beynini Kalıcı Olarak Değiştirmeye Yetiyor!

Tek Bir Damla Alkol Bile, Meyve Sineklerinin Beynini Kalıcı Olarak Değiştirmeye Yetiyor! New Atlas
3 dakika
7,146
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Köln, Mannheim ve Heidelberg Üniversitelerinden bir araştırma ekibi, tek bir yudum alkol alınımının bile nöronların morfolojisini kalıcı olarak değiştirdiğini buldu.[1] Alkol, özellikle sinapsların yapısı ve hücrenin enerji üretim merkezi olan mitokondrilerin dinamiğini çok etkiliyor.

Prof. Dr. Henrike Scholz ve ekip arkadaşları Michèle Tegtmeier ve Michael Berger, bu durumu sirke sineği Drosophila melanogaster'ın genetik model sistemini kullanarak inceledi. Bu modele dayanarak araştırmacılar, sinapslarda gerçekleşen mitokondri migrasyonundaki değişimlerin alkolün ödüllendirici etkisini azalttığını ortaya koydu. Bu sonuçların insanlara ne kadar uyarlanabileceği net değil; ancak tek bir içme eyleminin bile alkol bağımlılığına zemin hazırlayabileceğini gösterdi.

Tüm Reklamları Kapat

Beyindeki hangi değişimler, ara sıra alkol tüketiminin kronik alkol bağımlılığına dönüşümüne eşlik eder? Köln, Mannheim-Heidelberg Üniversitelerindeki ekiplerin ortak araştırma projelerinde üzerinde çalıştıkları soru da tam olarak buydu. Bilimsel araştırmaların çoğu, kronik alkol tüketiminin beynimizin kontrol merkezi hipokampusa olan etkilerini inceliyor. Bu yüzden, erken yaştaki ilk alkol zehirlenmesi gibi kritik risk faktörlerinin akut nöronal etkileşimleri hakkında çok az şey biliniyor. Henrike Scholz açıklıyor:

Etanole bağlı moleküler değişiklikler üzerine çalışmaya başladık. Bunlar da tek bir akut etanol zehirlenmesinden sonra ortaya çıkabilecek kalıcı hücresel değişikliklerin temelini oluşturuyor. Bu yüzden tek bir yudum alkol tüketiminin etkilerini moleküler, hücresel ve davranışsal düzeylerde inceledik.

Ortaya konulan hipotez, tek bir dersten sonra belleğin oluşması gibi tek bir yudum etanol tüketiminin de alkolle pozitif bir ilişki kuracağı yönündeydi. Ekip, hipotezlerini sirke sinekleri ve fare modelleri üzerine yapılan araştırmaları kullanarak test etti. Test sonucunda mitokondriyal dinamikler ve nöronlardaki sinapslar arasındaki dengede etanole bağlı değişimler gözlemlediler.

Tüm Reklamları Kapat

Mitokondri; hücrelere, özellikle de sinir hücrelerine enerji sağlamakla görevlidir. Enerjiyi hücrelere en iyi şekilde ulaştırmak için, mitokondri hareket eder. Ancak araştırmacılar, mitokondrinin bu hareketinin etanol alan hücrelerde bozulduğunu tespit etti. Bazı sinapslar arasındaki kimyasal dengenin de bozulduğu gözlemlendi. Bu değişikliklerin kalıcı olduğu anlaşıldı ve hayvanlardaki davranış değişiklikleriyle bu durum doğrulandı. Fareler ve sirke sineklerinin sonraki yaşamlarında artan alkol tüketimi ve nüksüyle karşılaşıldı.

Nöronların yeniden morfolojik şekillenmesinin öğrenme ve belleğin temeli olduğu iyi bilinir. Öğrenme ve bellek için çok önemli olan bu "hücresel plastisite" mekanizmalarının, uyuşturucuya bağlı ödüller için çağrışımsal bellek oluşumunda da merkezi bir öneme sahip olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla bazı morfolojik değişiklikler etanole bağlı bellek oluşumunu etkileyebilir. Araştırmacılar; sinaptik transmisyon ve plastisite için de önemli olan mitokondrinin nöronlardaki migrasyonuyla beraber bu etanole bağlı hücresel değişikliklerin, bağımlılık yapan davranışların gelişimi için son derece önemli olduğunu düşünüyor. Henrike Scholz şöyle açıklıyor:

Bu kadar karmaşık bir ödül davranışına katkıda bulunan hücresel süreçlerin türler arasında korunması olağanüstü. İnsanlarda da benzer rolleri üstleneceklerini düşünüyoruz. Öğrenme ve bellek için de gerekli bir genel hücresel süreç olabilir.

Farelerin tek bir alkol zehirlenme deneyimiyle ileriki yaşamlarında alkol tüketimini ve nüksünü arttırabilecekleri bulgusunu, incelenen iki mekanizmanın da açıklayabileceği düşünülüyor. Profesör Scholz şunları ekliyor:

Bu mekanizmalar, insanları incelememizde de etkili olabilir. Erken yaşta yaşanan ilk alkol zehirlenmesinin, ilerleyen zamanlarda yaşanacak alkol zehirlenmeleri ve alkol bağımlılığı için bir risk faktörü oluşturduğunu gözlemleyebiliriz. Tüm bunlar demek oluyor ki etanole bağlı kalıcı değişiklikleri belirlemek oldukça önemli. Böylece akut alkol tüketiminin nasıl bağımlılığa dönüşebileceğini anlamada ilk adımı atabiliriz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
43
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 11
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Üzücü! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/11/2023 07:29:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12420

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Su
İlaç
Doğal Seçilim
Nöronlar
Klinik Mikrobiyoloji
Vaka
Entomoloji
Balık Çeşitliliği
Doğa Yasası
Yer
Beslenme
Uterus
Deney
Yeşil
Damar
Tüyler
Venüs
Olumsuz
Odontoloji
Böcek
Kuantum Fiziği
Bağırsak
Regülasyon
Kuş
Cinsiyet
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Tek Bir Damla Alkol Bile, Meyve Sineklerinin Beynini Kalıcı Olarak Değiştirmeye Yetiyor!. (15 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 30 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12420
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, September 15). Tek Bir Damla Alkol Bile, Meyve Sineklerinin Beynini Kalıcı Olarak Değiştirmeye Yetiyor!. Evrim Ağacı. Retrieved November 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12420
S. Küçükkıvanç, et al. “Tek Bir Damla Alkol Bile, Meyve Sineklerinin Beynini Kalıcı Olarak Değiştirmeye Yetiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12420.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Tek Bir Damla Alkol Bile, Meyve Sineklerinin Beynini Kalıcı Olarak Değiştirmeye Yetiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 15, 2022. https://evrimagaci.org/s/12420.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close